Zdroj: youtube.com/Living Big In A Tiny House

Útulný domov z garáže: Mladý muž vytvořil malý dům se vším všudy

04. 07. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Náhodný kolemjdoucí může mít za to, že na nenápadném pozemku v anglickém Folkestonu stojí dům a garáž. Ve skutečnosti se jedná o dva samostatné domy. V jednom žije už desítky let starší manželský pár. Naproti nim si postavil kreativní bydlení jejich syn. Stačil mu k tomu prostor 4,5 x 9,5 metrů velký. Celková výměra tedy je méně než 43 metrů čtverečních.

„Každý touží po prostorném moderním domu,“ říká majitel, mladý Angličan jménem Cairo. „Ale ty obvykle stojí na velkých pozemcích. Lidi jako já nemáme příležitost najít takový pozemek, zvlášť když chceme být v blízkosti města. Hledal jsem, až jsem našel přímo na zahradě mých rodičů. Formálně zato jde o přístavbu, ale ve skutečnosti je to můj vlastní dům.“

Lidem Cairova věku by asi nevyhovovalo být tak blízko rodičů. Cairo ale uvažuje trochu jinak. „Vím, jak to chodí. Když dospějete, snažíte se od rodičů odstěhovat co nejdál to jde. To je skvělé, získáte nezávislost. Jenže vám chybí spojení s rodinou. Já své rodiče miluji a až zestárnou, chci jim být nablízku. Hodně mi v životě pomohli. Přijde čas, kdy budu muset pomoci já jim.“

Obývací pokoj je spojen s kuchyní, malá ložnice se nachází nahoře

Obývací pokoj je spojen s kuchyní, malá ložnice se nachází nahoře. Zdroj: youtube.com/Living Big In A Tiny House

Světle laděný prostor podle vkusu synestetika

Cairův dům je postavený z cihel, jak je v anglických městech typu Folkestonu běžné. „Zvažoval jsem dřevostavbu. Ale jsou zde přísná protipožární opatření. Město navíc přísně hlídá, aby nové domy dobře zapadaly do okolní zástavby. Takže jsem nakonec stavěl z cihel,“ vysvětluje Cairo.

Po vstupu návštěvníka vítá otevřený, čistý prostor laděný převážně do světlých barev. Cairo prozrazuje, že má synestezii. Je to zvláštní psychologický fenomén, kdy osoba slyší zvuk čísel a barev. „Jsem muzikant, a když jsou v mém okolí příliš ostré barvy, ruší to tóny vycházející z mé kytary nebo piána,“ říká Cairo.

Široké prosklené vstupní dveře lze otevřít dokořán

Kuchyně je propojena s obývacím pokojem, malé schodiště pak vede nahoru do Cairovy ložnice. Schodiště zároveň slouží jako skříň pro potraviny a do schodů je napůl zabudovaná také lednice. Trochu prostoru Cairo ušetřil tím, že v domě chybí boční okna. Nahrazují je okna střešní a pak široké prosklené vstupní dveře. Dům tak dostává i tak velké množství přirozeného světla.

Ložnici lze uzavřít závěsy a Cairo tak získá soukromí

Ložnici lze uzavřít závěsy a Cairo tak získá soukromí. Zdroj: youtube.com/Living Big In A Tiny House

Podobnost s garáží dům nezapře ani proto, že vstupní dveře lze otevřít dokořán. Dům se tak opticky spojí s hezkou zahradou a Cairo se může ze svého domu dívat na děti jeho sestry, které si v zahradě rády hrají.

Úložný prostor Cairo řeší umístěním četných polic. Ložnice nahoře je velmi nízká, ale vysoký Cairo to nepovažuje za problém. Každý den vystoupá po schodech a skloní hlavu, než se uloží ke spaní. Dokonce může netradičně řešenou ložnici uzavřít závěsy. Dobrou noc!

Za svůj dům zaplatil 75 000 liber

Protože Cairo díky několika kreativních nápadů ušetřil místo v hlavní místnosti, mohl si dovolit do domu zařadit i další dvě místnosti. Samozřejmě koupelnu spojenou se záchodem, která má až lázeňskou atmosféru díky kamenným obkladům a umyvadla ze stejného materiálu. Druhou místností je zkušebna, kterou jako hudebník potřebuje. V ní je také rozkládací pohovka, takže zde mohou případní návštěvníci přespat.

Každý metr čtvereční tohoto domu je zkrátka perfektně využit. A kolik za to vše Cairo zaplatil? Cena by byla příznivá i pro českého majitele, natož pak pro Brita. „Začal jsem stavět krátce před covidem, než ceny stavebního materiálu vylétly do nebes,“ uvádí Cairo. „Počítal jsem původně s rozpočtem 50 000 liber (1,5 milionů liber). Nakonec náklady vystoupaly na 75000 liber (2,2 milionů liber).“

Koupelna je malá, takřka polovinu prostoru zabírá sprchový kout.

Koupelna je malá, takřka polovinu prostoru zabírá sprchový kout. Zdroj: youtube.com/Living Big In A Tiny House

FOTOGALERIE

Text: Lukáš Karas
Foto: youtube.com/Living Big In A Tiny House
Zdroj: youtube.com/Living Big In A Tiny House

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: bydleni design interier malý dům
Sdílejte článek

Diskuze