Dlouhý a úzký venkovský dům? Tenhle je skutečným skvostem
Annie Sloan pochází z Velké Británie a odjakživa toužila po domě na francouzském venkově. Koupí starého farmářského domu si nejenže splnila dávný sen, ale díky své vášni pro barvy a malování z něj vytvořila skutečně magický prostor.
Farma na konci světa
Dlouhý a úzký venkovský dům Annie Sloan má svou historii a tradici. Byl postaven v 18. století jako statek. Jelikož kuchyně v té době fungovala i jako vstupní prostor, dům měl v podstatě pouze jednu centrální místnost s menší oddělenou místností, která je v současnosti využívána jako jídelna. Půda, kterou předtím obývaly slepice, je nyní plnohodnotným horním podlažím, na němž jsou další pokoje.
Dům objevil David koncem osmdesátých let. Annie okamžitě oslovily jednoduché linie domu a zejména, jak sama říká, „jeho umístění v rozlehlé zemi – jakoby stál na konci světa“.
„Náš dům v Oxfordu měl pouze malou zahradu. Chtěli jsme dát našim třem synům větší prostor, ve kterém by mohli nerušeně zažívat všechna chlapecká dobrodružství.“
Annie Sloan, majitelka
Annie Sloan se profesionálně věnuje dekorování a práci s barvami. Za sebou má již téměř 30 let praxe v renovacích nábytku a navrhování barev a barevných kombinací do interiérů. Dům v Normandii byl jako stvořený k uskutečnění všech jejích tajných tužeb a představ o venkovském bydlení.
Dlouhé letní prázdniny trávila Annie seškrabáváním původních barev a mícháním nových odstínů na podlahy, stěny i nábytek. Pomalu, ale s láskou vytvářela druhý domov, který se stal především skvělým prostředím k dětským hrám jejích tří malých synů. Letní dům na francouzském pobřeží je stále oblíbeným rodinným sídlem. I teď, když jsou už synové dospělí, dům stále rádi navštěvují i se svými vlastními rodinami.
„Parádní pokoj“
Dům dostal novou podlahu vydlážděnou vápencem se zabudovaným podlahovým vytápěním, které je zdrojem tepla pro celý dům.
„Pokoušela jsem se natřít původní beton, ale neúspěšně,“ vzpomíná Annie. Časem se změnily i barvy na stěnách – jsou to zejména odstíny bílé, ale na některých místech, jako například ve vstupním prostoru, použila majitelka pudrově růžovou Antoinette Pink.
„Chtěla jsem, aby světlo pronikající skrz vchodové dveře stěnu prozářilo na odstín zažloutlé sádry,“ vysvětluje Annie. V jídelně se snažila zachovat atmosféru tzv. parádního pokoje. Stěny ozdobila pomocí šablon, přičemž použila několik vrstev sytých barev. Vzájemně překrývající se vzory tak vytvořily efekt připomínající texturu staré tapety. Dlouhý jídelní stůl byl původně součástí zařízení jedné laboratoře v Anglii. Annie ho ošetřila a ozdobila malovaným motivem květinové girlandy.
Doplnila ho židlemi rozličných barev tak, aby celá sestava působila svěžím a harmonickým dojmem. Schodiště z jídelny vede na druhé podlaží, kde vznikly dvě nové ložnice. V obou je nová dřevěná podlaha jemně mořená bílou barvou Old White, díky které působí svěže, ale zároveň si zachovává drsný rustikální styl. V každé místnosti jsou na stropě přiznané trámy, avšak původní stěny ze slámy a hlíny jsou nahrazeny novou, spolehlivou verzí.
„Vždy věřte své vlastní intuici a nenechte se odradit prvotními neúspěchy. Nikdo nerozumí vašim představám lépe než vy sami.“
Annie Sloan, majitelka a designérka
Barvy, hudba a nekonečná inspirace
Ateliér si Annie vytvořila v místnosti (hned vedle koupelny), která v minulosti sloužila ke zpracovávání mléka. Zde ošetřuje a barví nábytek i doplňky, ale také uchovává své poklady, jako jsou staré francouzské plakáty a dřevěné hračky. Místnost je plná fotografií, vzorků látek, textilií připravených pro potisk a starých židlí čekajících na renovaci. Inspiraci prý vidí všude, dokonce i v samotném ateliéru.
„Ráda trávím čas o samotě tvořením, malováním a poslechem oblíbených skladeb. Pokud zrovna nejsem na procházce u moře, najdete mě v ateliéru. Trávím tu opravdu hodně času,“ říká Annie.
Katčin pohled
Myslím si, že toto je dům, který zcela vystihuje Annie Sloan. Vždyť jak jinak by měl vypadat dům někoho, kdo se celý život věnuje malování a dekorativním úpravám nábytku? Annie každému koutu, každé místnosti vdechla kousek sebe. Líbí se mi, že zachovala původní ráz farmářského domu. Netypicky a odvážné skloubila předsíň, kuchyň i obývací pokoj do jedné místnosti, jak tomu bylo zvykem v minulosti, přičemž dokonce zachovala i „parádní pokoj“. To už dnes vidíme jen zřídka i u nás.
Navzdory rustikálním prvkům (které se mi jinak moc nelíbí, obzvlášť pokud je jich v interiéru příliš mnoho) na mě působí celý interiér pohostinně a pohodlně. Obdivuji Annie za to, jak odvážné používá barvy, k původním prvkům přidává svůj vlastní rukopis. Myslím si, že díky množství vlastnoručně natřených stěn, podlah, textilií i nábytku tento dům jen těžko najde konkurenci. Farmářský dům je podle mě nejen malebným prázdninovým zákoutím, ale i skutečným barevným skvostem.
KDO TU BYDLÍ
Annie Sloan
Umělkyně a výtvarnice pocházející z Velké Británie. Před více než 25 lety vytvořila unikátní barvu Chalk Paint™. Za poslední desetiletí se stala uznávanou odbornicí na dekorativní nátěry, barvy a techniky na celém světě. Napsala více než dvacet pět knih o barvách, interiérovém designu a technikách malování, kterých se prodalo více než dva miliony kusů po celém světě. Vede kreativní kurzy a workshopy pro prodejce Chalk Paint™ z celého světa. www.anniesloan.cz
farmářský dům
dispozice 6 + kuchyň s obývákem
lokalita Normandie, Francie
TEXT CAROLINE ATKINSON, KATARÍNA PAUKEJE
FOTO CHRISTOPHER DRAKE
ZDROJ časopis HOME