Dům pod hradem roste s terénem, nejlepší výhled je z ložnice

13. 10. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Světlé vzdušné prostory, neobvyklý geometrický tvar, velké prosklení, pultová střecha s mírným sklonem a věžička charakterizují „Dům pod hradem“. Takto nazvali novostavbu architekti z ateliéru MODULORA, kteří návrh domu realizovali.

Stavba získala v roce 2013 1. cenu v soutěži Dřevěná stavba roku 2013, v kategorii „moderní dřevostavby.“ Nás nejvíce zaujal lomený tvar přízemní části, střecha s mírným sklonem, ale i svěží bílo-žlutý interiér kuchyně…

Kdysi na rekreaci, dnes pro bydlení

Pod hradem Hněvín, který je dominantou severočeského města Most se na jižním svahu nacházejí vinice a na severním zahrádkářské kolonie. Podobně však jako i na jiných místech v Česku, i u nás se začínají rodinné domy stavět i v oblastech určených předtím pro odpočinek a víkendy. Na jednom z pozemků pod hradem stojí moderní novostavba navržená architektem Janem Alexem Řezáčem.

Foto: Martin Kocich

Foto: Martin Kocich

Foto: Martin Zeman

Foto: Martin Zeman

Nepravidelný svažitý pozemek a jednosměrka

Pozemek, na kterém dům stojí, je specifický několika faktory najednou: nepravidelným tvarem, poddimenzovaným přístupem prostřednictvím místní jednosměrky, ale i výraznou svažitostí. Přesto však poskytuje nádherný výhled na Krušné hory s větrnými elektrárnami. Jak toto místo plné kontrastů co nejlépe zužitkovat ve prospěch příjemného rodinného bydlení?

Foto: Martin Kocich

Foto: Martin Kocich

Foto: Martin Kocich

Foto: Martin Kocich

Střecha kopíruje sklon ulice

„Specifičností pozemku zásadně ovlivnila umístění domu na pozemku a hmotové řešení. Přístupová cesta nad pozemkem klesá a vůči ulici pro nás představovala maximální hranu, kterou by neměla hmota domu překročit. Půdorysová stopa domu koresponduje s průběhem oporné zdi. Dům je vložen na plošinu ve svahu tak, že pultová střecha přízemní části kopíruje klesající sklon ulice nad pozemkem. Hmota se tak minimálně uplatňuje směrem do ulice a neruší výhledy do údolí,“ popisuje přístup k projektu architekt Jan Alex Řezáč.

Foto: Martin Kocich

Foto: Martin Kocich

Foto: Martin Zeman

Foto: Martin Zeman

Foto: Martin Zeman

Foto: Martin Zeman

Nejlepší výhled mají rodiče

Díky pultové střeše s mírným náklonem dům graduje až po část, kde se nachází dvoupodlažní věž, je to prostor s nejlepším výhledem. Právě proto se zde nachází ložnice rodičů s oknem na celou šířku místnosti, aby si mohli svůj výhled a okolní přírodu vychutnat. Jak jsme už zmínili, celý interiér je vzdušný, tvarově i stylově čistý. Základní barvy interiéru prostor odlehčují a osvěžují: bílá, šedá a žlutá. Nejcennějšími jsou však neustále se měnící „obrazy“, které představují výhledy skrz velké prosklení. Nechybějí ani dvě palubové terasy ze společenských místností v přízemí a garáž pro dvě auta.

Foto: Martin Kocich

Foto: Martin Kocich

Foto: Martin Kocich

Foto: Martin Kocich

Dům pod hradem v kostce

Architektonický ateliér: MODULORA

Architekt: Jan Alex Řezáč

Spolupráce: Ing. Tomáš Rejna

Hlavní dodavatel: Důmrazdva s.r.o.

Lokalita: Most, Česká republika

Zastavěná plocha: 195 m2

Obestavěný prostor: 880 m3

Projekt: 2012

Realizace: 2013

Sabína Zavarská
Foto: Martin Kocich, Martin Zeman

Kategorie: Dřevostavby Návštěvy domů
Tagy: dřevěné domy moderní dřevostavby MODULORA půdorys půdorys domu rodinny dum umístění
Sdílejte článek

Diskuze