český soběstačný dům
Zdroj: Patrik Fiala

Video: Dům nedaleko Lipna, bez inženýrských sítí, tu podle územního plánu neměl stát. Veškerou energii si vyrábí sám

27. 02. 2025
Diskuze (3)
Sdílet

Představte si, že bydlíte uprostřed přírody, bez nutnosti platit za elektřinu, vodu nebo topení. Český soběstačný dům je projekt, který se vyvíjel skoro deset let a ukazuje, že takové bydlení je reálné. Funguje úplně nezávisle na sítích – veškerou energii, vodu i teplo si obstará sám. Prostě žádné starosti, jen klid a svoboda.

Jak to celé funguje?

Vlastní elektřina ze slunce

Dům má solární panely, které vyrábějí elektřinu. Energii si ukládá do baterií, takže máte světlo i večer nebo když je pod mrakem. Chytrý systém hlídá, aby se neplýtvalo a elektřina se využívala co nejefektivněji.

Přečtěte si také:
Dům, který se vznáší ve vzduchu: Vznikla oáza klidu, kde interiér přirozeně splývá se zahradou

Voda zadarmo a bez plýtvání

Dům chytře využívá každou kapku vody. Dešťová voda se sbírá ze střechy, proč by měla přijít nazmar? Po filtraci slouží na sprchování, mytí i splachování. A ani odpadní voda nepřijde vniveč – dům ji sám vyčistí a znovu použije, třeba na zalévání zahrady. Díky tomu se šetří pitná voda, což je dobré nejen pro přírodu, ale i pro vaši peněženku.

Teplo, které neuteče

Dům je chytře zateplený, takže v zimě drží teplo a v létě se nepřehřívá. Má přirozenou ventilaci, takže vzduch je stále čerstvý bez zbytečných ztrát tepla.

Jak se jim podařilo dům postavit a jak funguje, si můžete prohlédnout v tomto videu:

Text: Jiří Lopatka
Foto: Patrik Fiala
Zdroj: youtube.com/patrikfiala

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: design rodinný dům trendy v bydlení
Sdílejte článek

Diskuze

  • Nenechte si vše nakukat.. Celá stavba přišla na bratru 9milionů(ceny před 5lety ..), kogenerační kotel na peletky ,,nakoupil“ na testy zdarma od rakouského výrobce, plno lidské práce na stavbě bylo dobrovolné, bez započítání hodinové mzdy.. To se pak staví. A když by jste měli platit pak servis FVE, kogeneračního kotle, čističky, nákup a dovoz peletek..ne, zdarma to rozhodně není. A pokud by majitel měl EV, tak na každodenní používání s ním skončil někdy na konci října, a začal používat někdy v březnu.. a do té doby nabíjel na ,,nesoběstačných“ veřejných sítí. A nevím, jak by mu těch 22kWh vydrželo od listopadu do konce února, když by tam měl např. dvě děti, a každé chtělo dvě tři hodiny denně hrát na síti Fortnite..? Každý PC by si bral při 4K 350+ FLOPS cca 400-500Watt.. Takže jen tato zábava by si za tři hodiny vzala 3kWh. Pak je tu logika kotle plus pohon peletek, čerpadel čističky, TV, vaření, PC rodičů.. suma sumárum, za den jste na 9-15kWh. Jen při používání každodenních spotřebičů. Dům nemusí spotřebovat ani Joul energii na topení, a pod tuto hodnotu se nedostane. A když vám v tomto zimním období vydrží mlha i týden(což není neobvyklé..), kogenerační kotel bude vyrábět z odpadního tepla zlomek el.energie. Drtivá většina energie v podobě tepla, se z drahých a energeticky náročně vyrobených peletek, prošustruje do atmosféry. Není vše zelené jak se zdá.
    A abyste si nemysleli že jen tak plácám, sám mám tři děti, dvě EV, a dům jede na 80-90% ,, soběstačnosti“. Ale těch 10-20% do plna, by bylo sakra drahých, či náročných na vysvětlování ženě, že tento týden prosím ..,,neprat, nevařit a případně nežehlit..“. Ne, toto je pro většinu lidí nereálné. Jak finančně, tak uživatelsky.
    Hezký den.

    XYZ
  • Je to určitá možnost. Do budoucna, když se pořizovací cena nových technologií sníží. Dříve měli lidé „takový nápad“, že vyrábět například elektřinu budou hromadně = pro všechny, ve velkých elektrárnách. A elektřina bude levná. Jenže pak ty společné elekrárny získali „podnikatelé/ekonomové“, pro které žádný zisk není dost velký, a ceny energií „šponují“ na maximální úroveň, kterou už řada lidí nedokáže zaplatit (proto stát ty ostatní zdaní a doplatí to těm chudším formou příspěvku). Takže v budoucnu může být vlastní „elektrárna“ nejlevnější řešení. Bohužel.

    Pavel
  • Ano, v tom máte pravdu. Toto by neměl řešit ,,obyčejný“ občan jako životní statek, jenž má v ohrožení, v tzv. energetické chudobě. Stejně jako si nemůže vybrat svého dodavatele vody, stejně nešlo si vybrat ani dodavatele el.energie. Proto musela být cena el. energie pro všechny nízká.
    Jenže ono i ta FVE elektrárna vám způsobí, že těch 10-20% el.energie potřebujete. A potřebujete ji v době, kdy je(a hlavně bude ještě více) drahá. A když se podívám, tak když máte klasický tarify(D02, atd.) při odběru cca do 700-800kWh, vyjde cena těchto kWh vysoko nad 10Kč/kWh. I klidně 13Kč. Protože Stále platby. A půjde stále nahoru. A znám plno rodin, kde z plna důvodů (špatně situována střecha, nemožnost se domluvit s ostatními vlastníky, i přes dotace nemožnost sehnat potřebnou fin. částku, nutnost přestavby střechy, atd.) se k FVE nedostanou. A když si ji už nechali dělat, stojí je kWh po rozpočítání nákladů vs. výzisků, relativně vysoko. S tím rizikem, že jim po pěti, někdy deseti létech (standartní či částečné záruky) odejde měnič, anebo nějaká důležitá komponenta, jenž bude vyžadovat servis či výměny. Koneckonců, je to pořád výrobna. A nikdo jim to zadarmo neudělá.
    Notabene i případné zahoření cehokoliv v domácnosti, aniž by i souviselo s FVE, může pojišťovna lehce krátit, pokud nebude prováděn pravidelný servis FVE, anebo rozvodů v objektu. To také lidé opomíjejí. Je s tím prostě vždy nějaké riziko, které povětšinou v případě el.energie ze zásuvky tolik nehrozí.
    Tím nechci odrazovat od FVE. Ale jak jsem psal v předchozím příspěvku, není pro každého přístupná, není pro každého tak výhodná. Hezký den.

    XYZ