Dům propojený s přírodou ukrývá uvnitř luxusní interiér

30. 10. 2020
Diskuze (1)
Sdílet

Architekt se snažil co nejvíce propojit dům s okolní přírodou, proto zvolil jednoduché a střízlivé prvky i materiály.

„Casa CG“ – jak v originálu dům nazývají jeho tvůrci, stojí na nejvyšší části pozemku. Díky tomu nabízí výhledy na vzrostlé stromy a okolní pole, která mají každou sezónu jinou paletu barev. Pestrost vnějšího prostředí nabízí vizuální a celkově smyslové zážitky, proto bylo pro architekta přímo povinností vytvořit co nejužší kontakt stavby s okolím.

rodinný dum Casa CG

Foto Ivo Tavares Studio

Noční a denní zóna

Dům tvoří několik na sebe navazujících částí, nejvýraznější jsou dva na sebe kolmé celky. Jsou funkčně rozděleny na intimní oblast ložnic a společenskou část s kuchyní a obývacím pokojem. Orientace dvou hlavních celků tvoří písmeno „T“.

Architekt ji zvolil z jasného důvodu: hledal polohu, v jaké budou mít obě části stavby nejlepší vztah k sobě navzájem, a též aby každá měla co nejlepší kontakt s vnějším prostředím. V této poloze je to ideální. Navíc vznikají místa pro relaxaci venku, a přitom v soukromí. V obou celcích jsou ve střeše výřezy, kterými proudí do interiéru přirozené světlo. Klesající svah dal možnost umístit garáž pod denní část stavby.

rodinný dum Casa CG

Foto Ivo Tavares Studio

Beton, dřevo a meziprostor

Fasády ze surového betonu zjemňuje použití dřeva. Inspirativním prvkem je na některých místech „druhá kůže domu“. Je vytvořena z latěk, a tak jí částečně prochází světlo. Podstatné však je, že se dá v případě potřeby otevřít. Mezi dřevěnou a betonovou fasádou vznikl meziprostor, který se dá využít k relaxaci, případně i ke stolování. Stavbě však nechybí ani velká zastřešená terasa s posezením. Je „vyřezaná“ v jednom rohu domu a obložená dřevem.

rodinný dum Casa CG

Foto Ivo Tavares Studio

Bílou a šedou zpestřuje mramorový vzor

Interiér působí světle a vzdušně. Bílá kuchyně, bílé stěny i doplňky designérka Ana Guedes kombinovala s různými odstíny šedé. V kuchyni a koupelně najdete kromě čistě bílé také mramorový vzor. Nad jídelním stolem je galerie druhého podlaží, takže majitelé mohou navzájem komunikovat i mezi poschodími.

Všimněte si příjemně zařízené hlavní ložnice, v níž hraje důležitou roli zrcadlo v čele postele a dekorativní svítidla. Vnitřní schody jsou kombinací světlého a tmavého dřeva.

rodinný dum Casa CG

Foto Ivo Tavares Studio

Dům CG

architektonický ateliér: PEDRO HENRIQUE ARQUITETO

hlavní architekt: Pedro Henrique

návrh interiérů: Ana Guedes

spolupráce: Mário Alves

lokalita: Arrifana, Santa Maria da Feira; Portugalsko

zastavěná plocha: 420 m2

realizace: 2010

Sabína Zavarská

foto: Ivo Tavares Studio

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: moderní domy rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze

  • Ten vnitřek se mi líbí. Ale ten šedivějící dřevěný venkovní obklad z duše nenávidím, strká se to teď všude a připomíná mi to stodolu.

    Viki Vikina