Dva zcela odlišné domy, a přece tvoří celek!

21. 08. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Pomyslíte si, že tento dům působí na první pohled rozpačitě. Vpředu dům s historickými prvky a zezadu na něj nalepena zvláštní moderní přístavba s asymetrickou geometrií, velkými prosklenými okny na druhém nadzemním podlaží. Z každé strany se vám naskytne jiný pohled.

Po pár minutách možná zjistíte, stejně jako my, že jde o velmi zajímavou souhru a kontrast různých prvků a detailů – a ve finále i velmi šikovně řešený projekt.

Svoboda_Rehak_01_resize

Svoboda_Rehak_10_resize

Nová část není celá nová

I když dům působí, jako kdyby jeho modernější část byla celá aktuální přistavena, není to tak. Architekti ze studia ROSA – ARCHITEKT řešili nadstavbu už dříve realizované moderní přístavby. Dům tak dostal zcela nový celkový charakter a interesantní vzhled. Samozřejmě, hlavní podstatou bylo zvětšení obytné plochy domu.

Přečtěte si také:
Takhle vypadá venkovský dům v 21. století

Svoboda_Rehak_09_resize

Dům se zvláštním příběhem

Staré domy se obvykle jen rekonstruují nebo bourají, ačkoli je to v mnoha případech velká škoda, i když to vyžaduje nejednou větší finanční investici než postavení nového domu. V některých případech se k nim řeší po případně v rámci rekonstrukce i přístavba, ale málokdy se přistavuje na dva- či vícekrát. V případě šedobílé zděného domu jde o dávno řešenou rekonstrukci starého domu, jednopodlažní moderní přístavbu a naposledy byla k tomuto všemu řešena ještě i nástavba moderní části domu, tedy bývalé přístavby. Zní to vcelku zamotanou, ale vypadá to podstatně lépe.

Svoboda_Rehak_04_resize

Dva různé designy

„Původní rodinný dům byl postaven ve třicátých letech minulého století. K domu byla později doplněna přízemní přístavba, která přiléhá k domu ze severní strany. Navržena nástavba navyšuje tuto přístavbu o jedno nadzemní podlaží. Přístavba má sedlovou střechu s dvojicí mohutných vikýřů. Součástí architektonického řešení bylo také sjednocení přístavby a nové nástavby do jednoho celku, tak aby výsledná hmota domu byla tvořena dvojicí jasně definovaných objemů s odlišným designem,“ vysvětluje architekt Michal Rosa.

Svoboda_Rehak_03_resize

Kontrasty a průniky

Nástavbě dominují dvě velká rohová okna, které kontrastují s malými otvory původního domu. Rozdílnosti pokračují dále – fasády původního domu jsou celé v šedě bílém provedení, avšak fasáda přístavby a nástavby je jednoduchá bílá. Střešní krytina obou částí je sjednocená krytinou ze šedého hliníkového falcovaného plechu.

Přečtěte si také:
Skromná dřevěná přístavba k rodinnému domu se i přes nízký rozpočet podařila!

Svoboda_Rehak_07_resize

Nadstavba RD Svoboda nad Úpou

Architektonický ateliér: ROSA – ARCHITEKT

Architekti: Ing. arch. Michal Rosa

Lokalita: Svoboda nad Úpou, Česká Republika

Projekt: 2014

Realizace: 2014

 

Sabína Zavarská

Foto: Ing. Petr Košťál

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: nadstavby nadstavby rodinných domů rodinne domy ROSA – ARCHITEKT
Sdílejte článek

Diskuze