Zdroj: Balázs Danyi, Tamás Bujnovszky

Dvoupodlažní vila v minimalistickém stylu proměňuje výhledy v krásné obrazy

16. 03. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Na svahu nedaleko od oblíbených turistických tras v maďarském Budaörsu nedávno vyrostla moderní vila. Je složena ze dvou základních kvádrů se čtvercovými předními fasádami směřujícími do údolí. Díky prosklení nabízejí panoramatický výhled na okolí, ale zároveň vytvářejí zajímavý design stavby.

Celý pozemek, který se nachází mezi dvěma přírodními rezervacemi, rozdělují dlouhé schody. Vedou mezi dvě základní hmoty stavby. Na svahu byl kdysi ovocný sad, kde rok co rok dozrávala jablka, broskve, hrozny a jahody. Dnes ho připomíná zelený trávník s několika menšími ovocnými stromy. Za domem se nacházejí odrostlé stromy listnatého lesa. Architekt osadil stavbu přímo do svahu, aby les poskytoval domu stín z jihu.

Přečtěte si také:
Ultramoderní inteligentní vila v Praze vyráží dech! Působí jako ze sci-fi filmu
Vila s prosklenou fasádou

Fasády díky prosklení nabízejí panoramatický výhled na okolí, ale zároveň vytvářejí zajímavý design stavby. Zdroj: Balázs Danyi, Tamás Bujnovszky

Zahrady i na střeše

Jedna kostka je o něco níže než druhá a má mírně odlišně řešenou geometrii prosklených ploch na čelní fasádě. Posun je kvůli sklonu pozemku, ale také díky němu vznikají soukromá zákoutí. Na obě základní dvoupodlažní části architekt položil nadstavby, které jsou osminou jednoho obytného kvádru. Díky střešním zahradám stavba z vyšší strany svahu téměř splývá s prostředím.

Vila v přírodní rezervaci

Architekt osadil stavbu přímo do svahu, aby les poskytoval domu stín z jihu. Zdroj: Balázs Danyi, Tamás Bujnovszky

Kuchyň s obývacím pokojem v poschodí

Jak se dá předpokládat už na první pohled, vila obsahuje dva byty s toutéž hodnotou. V přízemí se nacházejí dětské pokoje. V poschodí obývací pokoj s kuchyní a jídelnou a na druhém konci ložnice rodičů. Patří k ní velká samostatná koupelna. Z nadstavby na střeše můžete vyjít přímo na střešní zahradu s nádherným panoramatickým výhledem.

Přečtěte si také:
Nízkoenergetická venkovská vila s maximálním komfortem bydlení a s minimální údržbou
Moderní bílá kuchyně

V bílé kuchyni lemované světlým dřevem najdete i vestavěný krb. Zdroj: Balázs Danyi, Tamás Bujnovszky

Hlavní slovo má bílá

V interiéru dominuje minimalistický styl, bílá barva a geometrické tvary změkčené světlým dřevem. Výhledy působí jako obrazy zarámované v tenkém antracitovém kovovém rámu. Ložnice rodičů je řešena celá v bílém a má téměř jednu celou stěnu prosklenou.

Proskléné fasády

Fasády díky prosklení nabízejí panoramatický výhled na okolí. Zdroj: Balázs Danyi, Tamás Bujnovszky

V bílé kuchyni lemované světlým dřevem najdete i vestavěný krb. Fasáda stavby je surová světle šedá. Plné části, které dělí skleněná pole, mají tmavší patinově šedou barvu.

Prosklená koupelna

Koupelna. Zdroj: Balázs Danyi, Tamás Bujnovszky

Duplex vila

architektonické studio: débert architects

architekt: Dénes Horváth

lokalita: Budaörs, Maďarsko

podlahová plocha: 494 m²

realizace: 2018

Přečtěte si také:
Funkcionalistická vila s výhledem

Sabína Zavarská

Foto: Balázs Danyi, Tamás Bujnovszky

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: beton dvoupatrové domy minimalistický styl moderni architektura vily
Sdílejte článek

Diskuze