Ekologická chata s moderními technologiemi. Co všechno na ní zvládl majitel sám?
Kdo by nechtěl mít vlastní chatu v krásném prostředí hor? Podobně uvažoval i Juraj, který svůj sen proměnil ve skutečnost.
Výsledkem je příjemná ekologická chata s mnoha tradičními prvky, ale i moderními technologiemi, jaké nenajdete ani v běžných domech. I když hrubou stavbu realizovala firma, ostatní práce řešil majitel svépomocí. Celá stavba chaty trvala dva roky. Protože její okolí je terasovité (pozemek má velké převýšení), bylo nutné místo stavby zpevnit.
K tomuto účelu posloužily masivní skály, které našli při kopání základů. Úpravy pozemku zahrnovaly vysázení velkého množství místních dřevin: smrky, borovice a na šikmé svahy přibyly borůvky, plazivé jalovce a kosodřevina. Majitel chatu pojmenoval BlueBerry, tedy borůvka. Proč? „Chata BlueBerry vypadá jako obyčejná borůvka v lese, ale vybavením je výjimečná,“ vysvětluje Juraj.
Kámen, dřevo, přírodní barvy
„Mou hlavní zásadou bylo, aby chata zapadla do okolí a nepůsobila rušivě. Z toho důvodu jsme na její stavbu použili především kámen, dřevo a přírodní barvy. Z jižní a východní strany na chatu navazuje venkovní dřevěná terasa – na jihu s terasovým sezením, přes východní terasu se do chaty vchází. Exteriérové dřevo je natřeno světlehnědou lazurou, střechu s dřevěnými okny jsme řešili v zelené barvě,“ upřesňuje Juraj.
Kromě hrubé stavby téměř všechno svépomocí
Hrubou stavbu realizovala firma, ostatní (kromě omítek a dlažby) řešil majitel svépomocí, včetně návrhu interiéru a výběru doplňků. Zajímá vás stavba z konstrukčního hlediska? Vnější rozměr chaty je deset krát sedm metrů. Základem obvodových stěn je nosný smrkový masivní hranol (10 cm) skládaný na dvojitou perodrážku (v rozích čepovaný).
Samozřejmostí je nátěr proti škůdcům. Nechybí paropropustná fólie, dvaceticentimetrová vrstva minerální vaty, paronepropustná fólie, distanční mezera na rozvody, centimetrová OSB deska a jedenapůlcentimetrová sádrokartonová RF deska, síťka a minerální omítka.
Technické vybavení chaty překvapuje
Absolutním kontrastem k tradiční podobě chaty zvenčí jsou systémy a technologie, které najdete v interiéru. Hlavním zdrojem tepla je elektrické topení a jako sekundární topení se používají kachlová akumulační kamna. V přízemí jsou v podlaze instalovány odporové dráty zalité anhydridem. V poschodí jsou umístěny elektrické konvektory.
V každé místnosti je zónová regulace teploty, kterou řídí domácí automatizace. Další zajímavostí jsou magnetické kontakty osazené v oknech a ve dveřích. K čemu slouží? Při otevřeném okně nebo dveřích se automaticky vypne topení v dané místnosti.
Také o bezpečnost je postaráno. V chatě nechybí alarm a okolí chaty je monitorováno kamerovým systémem. Na střeše chaty je už dnes předpříprava na fotovoltaické panely, které budou připojeny na měnič napětí pro bojler ohřívající vodu.
Zemité barvy, dřevěné trámy a vinyl
Interiér chaty už na první pohled oku lahodí. Světlé barvy střídají harmonizující zemité odstíny. Dřevo najdete na stropě v podobě nosných trámů i dřevěných stěn. Kontrastem k němu je sádrokarton s bílou minerální omítkou na obvodových stěnách. Z podlah zvítězila vinylová, protože výborně funguje na prostup tepla z podlahového topení.
V poschodí zase vinyl eliminuje zvuk kroků. Kromě masivního dřevěného nábytku interiér zútulňuje mnoho obrazů z mechu. Atmosféru v hlavní denní místnosti v přízemí umocňují akumulační kamna, houpací křeslo a pohodlné posezení. V poschodí se nacházejí dva samostatné pokoje, koupelna a jedno apartmá.
Chata BlueBerry
lokalita: Demänovská Dolina, SK
projekt: 2018
realizace: 2020
podlahová plocha: 110,64 m2
Sabína Zavarská
Foto: Juraj Dzúrik