Horská chata plná eko vychytávek: Sportovní rodina se těší i ze zimní zahrady s vířivkou
Horské prostředí, krásné výhledy, vynikající lyžovačka i letní rekreace. Zrekonstruovaná chatka v Orlických horách nabízí vše v jednom. A je „zelená“!
Rekonstrukci chaty s výrazným kamenným komínem navrhli Milan Rak a Alena Režná z ateliéru ARCHTEAM. Bylo pro ně důležité zachovat původní charakter stavby. Chata, která za desetiletí, co tu stojí, srostla s okolním prostředím.
Vznikla na místě zaniklé lyžařské chalupy. Avšak roky plynou a potřeby majitelů se mění, a tak i tato chata si vyžádala rekonstrukci. Přibylo více prostoru, světla, ale i zeleně.
Dvě nevelké přístavby
Nejvýraznější změnou oproti původní stavbě je přidání dvou menších přístaveb – dřevěná hmota vstupního prostoru a skleněná hmota zimní zahrady. Díky nim se rozšířil interiér o důležitá místa, která smazávají hranice mezi interiérem a exteriérem. Další významnou novinkou je zelená střecha, která chatu pokrývá.
Chata je zateplená, ale nepřehřívá se
Zimní zahrada šetří energii. „Do původní hmoty stavby jsme vložili nové stropní kleštiny, krov, stropní záklop, který vymezuje podkrovní místnosti a příčku oddělující hygienické zázemí od společenské místnosti. Původní zdivo je z vnitřní strany zateplené dřevovláknitou deskou, krov dřevovláknitou izolací. Retenční zelená sedlová střecha s rozchodníky zabraňuje přehřívání v létě. Majitelé v chatce topí krbovou vložkou s teplovzdušnou komorou pro zimní zahradu a doplňkově používají podlahové elektrické topení a žebříkové sušáky,“ vyjmenovávají konstrukční a technické prvky rekonstruované chatky autoři proměny.
Dřevo, marmoleum, hliníkové rámy
Materiály použité při rekonstrukci vyplynuly z původních, ale jsou oživené moderními. Na první pohled si všimnete stříbrné dřevěné konstrukce, fasády z tepelně upraveného dřeva. Interiér je obložený světlými deskami HPL, podlahu přízemí osvěžuje žluté marmoleum. Obklady a podlaha v podkroví jsou ze žlutých MDF desek.
Chata prakticky, funkčně, svěže
Přízemí tvoří velká multifunkční společenská místnost (kuchyně, jídelna, obývací prostor), na kterou navazuje zimní zahrada, fungující jako krytá terasa s vířivkou a fantastickými výhledy.
Do prostoru zimní zahrady je zakomponovaný i velký kamenný komín – jeho nejnižší část. Skleněná střecha nabízí zajímavou stínohru z korun stromů, jednoduše ideální místo na relax v létě i v zimě. V přízemí se též nachází koupelna se sprchou a integrovanou parní saunou.
Architekt nemá být jen tvůrcem individuálních výjimečných staveb. Má být tvůrcem kvality životního prostředí společnosti. A to je jak urbanistická, tak i architektonická tvorba v nejširším smyslu slova.“
Schodiště do podkrovních pokojů zůstalo původní. V podkroví najdete dvě ložnice. Celý interiér je zařízen maximálně prakticky a funkčně.
Dřevo, kamenný komín a sklo
Šedé dřevo, masivní kamenný komín a prosklené plochy rámují černé akcenty hliníkových rámů oken a prosklených ploch. Střecha hlavní části chaty je osazena zelení a v dálkových pohledech splývá s horskou krajinou. Okolní zeleň zůstala taktéž zachována – stoletý javor, okrasné keříky a loučka dotvářejí malebné prostředí na relax.
Jak funguje zimní zahrada?
Chlazení, vytápění a odvlhčování zimní zahrady zajišťuje kompaktní tepelné čerpadlo vzduch–vzduch. Díky kompletně zasklené zimní zahradě, včetně střechy, se interiér v zimě těší pasivním energetickým ziskem.
Chata pod Bukovou horou
Nemovitost: V krásném prostředí Orlických hor, konkrétně pod Bukovou horou, se nacházela lyžařská chatka z 80. let, usazená pod stoletým javorem. Na jejím místě dnes stojí novější, navíc aktuálně zrekonstruovaná tak, aby majitelé ušetřili na energiích. Má vlastní pasivní zdroj energie – zimní zahradu a zelenou střechu.
Kdo tu bydlí: Sportovně založená, cestovatelská rodina se dvěma dětmi. Nejvíce je těší společnost přátel nebo širšího příbuzenstva.
Autoři: architektonický ateliér: ARCHTEAM
Architekti: Milan Rak, Alena Režná
Lokalita: Čenkovice, okres Ústí nad Orlicí, ČR
Plocha: 95 m2
Projekt: 2020
Realizace: 2021
Fotogalerie
Text: Sabína Zavarská
Foto: Filip Šlapal, www.filipslapal.cz
Zdroj: časopis HOME