Zdroj: Lívia Kaminská Vargovčáková

Venkovské útočiště pro mnoho vnoučat: Jak tradiční chalupa prošla proměnou bez ztráty duše

11. 11. 2023
Diskuze (1)
Sdílet

Příjemná chaloupka ve vesnici zapsané v seznamu UNESCO má jen dvě místnosti a tradiční verandu. Interiér vyžadoval praktické úpravy, které rekreačnímu domu velké rodiny zároveň navrátily venkovský šmrnc.

Tradiční chalupa s verandou, jakou mívají venkovské domky, je letním bydlením pro pár ve vyšším věku s mnoha vnoučaty. V interiéru jsou prakticky jen dvě místnosti, když nepočítáme kuchyni.

Tradicna-vidiecka-chalupa-v-sarisi-4

Bílý strop se zabudovaným bodovým osvětlením vykouzlil dostatek světla. Předtím byly místnosti velmi tmavé.

Stále v nich přibývaly postele, aby se tu mohlo vyspat co nejvíce vnuček a vnoučků. Výsledek však nebyl právě nejestetičtější. Majitelé proto oslovili interiérovou designérku Odette Kmeť Fedorovou, která chaloupku ve svahu změnila k nepoznání.

Přečtěte si také:
V malebném údolí na pomezí Orlických hor a Jeseníků stojí roubenka s kouzelným interiérem

Z tmavých místností jsou dnes světlé

Zadání znělo, aby interiér chalupy zůstal co nejkrásnější, ale aby se tu zároveň mohlo vyspat co nejvíce lidí. Proto je tam i dnes mnoho postelí. Některé jsou maskované jako pohovka či gauč a dají se ještě rozložit.

Ve fotogalerii najdete, jak chalupa vypadala před proměnou.

Z původních prvků zůstaly závěsy, které si vybrala paní domácí a měla k nim silný vztah. Jsou v něžném venkovském stylu. Na stropě se zachovaly staré trámy. Kdysi byl nad nimi dřevěný strop ze starých desek, který byl sice pěkný, ale v místnostech znásoboval tmu, jež byla už i vzhledem k malým oknům kritická.

Tradicna-vidiecka-chalupa-v-sarisi-2

Lavička v kuchyni dostala svěží zelenou barvu, čímž oživila celou místnost a zároveň ji propojila s pokoji.

„Protože chalupa má maličká okénka, a ještě i verandu, dovnitř se dostává velmi málo světla. Potřebovali jsme rozzářit prostor. Proto jsme zvolili bílý strop se zabudovaným bodovým osvětlením, které rovnoměrně prosvětlí pokoje,“ zdůrazňuje jednu ze základních změn designérka.

Nábytek od mistra truhláře

Podlaha zůstala původní, ale téměř všechen nábytek je nový – na míru ho z masivního smrkového dřeva vyrobil zručný truhlář Zoltán Ruman.

„Jeho práce je velmi precizní. Dělal i vyřezávání, kterými jsem chtěla ozvláštnit postele, zásuvky a skříně a zároveň jemně načrtnout návaznost na tradiční venkovský styl. Tyto výřezy však mají i praktickou funkci větrání. Protože starší chalupy jsou obvykle dost vlhké, skříně jsme zezadu řešili jako mřížkované, a tedy se dobře provětrávají. Všechen nábytek je na nožkách – opět z důvodu provzdušnění. Domácí si ponechali akorát jednu manželskou postel,“ popisuje detaily Odette.

Tradicna-vidiecka-chalupa-v-sarisi-9

Nakonec bylo nutné využít každý milimeter, proto nové úložné prostory vznikly i v chodbičce, přes kterou se vychází na terasu.

Nové úložné prostory přibyly i v chodbičce, skrz kterou se vychází na terasu. Nakonec bylo třeba využít každý milimetr. Mimochodem, terasa vznikla už dříve rozšířením verandy.

Tradicna-vidiecka-chalupa-v-sarisi-8

Tradiční chalupa s verandou, jakou mají vesnické domy, je letním bydlením pro pár ve vyšším věku s množstvím vnoučat. Zdroj: Lívia Kaminská Vargovčáková

Protože malebná vesnice, kde chalupa stojí, je zapsaná v seznamu UNESCO, majitelé úpravu řešili ve spolupráci s památkáři. Jen díky dobudovanému předsazení vznikl prostor, kde mohou i sedět. Původní veranda byla pro tento účel příliš úzká.

Přečtěte si také:
Mladá rodina snila o domku bez technologií uprostřed krásné přírody. Své útočiště nakonec našla v chalupě v Orlických horách

Závěsy jako inspirace proměny

Důležitou úlohu v interiéru sehrály i textilie, které jsou ve venkovském stylu ještě důležitější než v jiných.

Tradicna-vidiecka-chalupa-v-sarisi-7

Zajímavým detailem je čokoládově hnědý sametový polštář s ruční výšivkou – na posteli vpravo. Designérka ho kdysi dávno koupila v secondhandu v Anglii (původně to byl obraz) a měla ho dlouhé roky odložený. Zdá se, že vysloveně čekal na tuto realizaci, protože do pokoje v chalupě sedl přímo neuvěřitelně. Čela postele pod oknem jsou z jiných starých postelí – samotná postel je nová.

„Dokážu si představit navrhnout i moderní vesnickou chalupu, ale v tomto případě jsme už byli nastavení na tradice. Celé zařízení a barevnost jsem přizpůsobila závěsům, které tu paní domácí měla a které jsou jí blízké. Doplnili jsme pruhované tkaniny, ať to není úplně překvětinkované. Protože jsme potřebovali dovnitř umístit hodně možností na spaní, rozhodli jsme se některé kusy nabarvit. Kdyby měly všechny přirozenou barvu dřeva, výsledek by byl fádní a vypadalo by to jako ve stodole. Zelenou a červenou barvu na nábytek jsme sebrali ze závěsů. Výsledný efekt je svěží, harmonický a nenudí,“ doplňuje designérka.

Tradicna-vidiecka-chalupa-v-sarisi-10

Podlaha zůstala původní, ale téměř všechen nábytek je nový – na míru ho ze smrkového masivu vyrobil zručný stolař Zoltán Ruman. Zdroj: Lívia Kaminská Vargovčáková

Jestli chce designér nebo architekt přinést skvělý výsledek, potřebuje dosáhnout shody s majitelem, respektive se zákazníkem. Odette Kmeť Fedorová si v tomto případě nemůže majitele vynachválit: „Pracovalo se mi s nimi velmi dobře. Moji práci už znali, jednoduše mi zadali úlohu a nechali mě tvořit. Myslím, že sladění jsme byli už v úvodu proměny interiéru.“

Venkovská chalupa ve slovenském Šariši

Kdo tu bydlí: Chalupu vlastní manželský pár v letech s mnoha vnoučaty. Využívají ji prakticky celé léto – nikdy není prázdná.
Autoři: Interiérová designérka: Odette Kmeť Fedorová, odettestudio.com
Lokalita: Šariš, Slovensko
Plocha: 80 m2
Realizace: 2016

Fotogalerie

Text: Sabína Zavarská
Foto: Lívia Kaminská Vargovčáková

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chalupa rekonstrukce venkovského domu
Sdílejte článek

Diskuze

  • Tak tohle je moc pěkné!

    Anonym