Zdroj: Iveta Kulhavá

V malebném údolí na pomezí Orlických hor a Jeseníků stojí roubenka s kouzelným interiérem

15. 10. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Prostředí, ve kterém se stavba nachází, zcela jistě předurčuje její atmosféru. V malebném údolí na pomezí Orlických hor a Jeseníků tedy nepřekvapí roubenka s kouzelným interiérem, kde vůně dřeva způsobí, že je mysl zbavená civilizačních starostí ochotna uvěřit v existenci skřítků a jiných vzácných bytostí.

Za návrhem interiéru stojí Šárka Horáková, majitelka a zakladatelka studia Montesara Interiors, kterou majitel roubenky oslovil s nabídkou spolupráce ve fázi hrubé stavby. O budoucím využití dřevostavby měl jasnou představu.

Srub s moderním nábytkem a původními komodami

Designérka zkombinovala moderní nábytek s původními masivními komodami. Nebála se kombinovat stylově různorodé vzory v pastelových barvách s rustikální klasikou. Zdroj: Iveta Kulhavá

Roubenka bude sloužit k rodinné rekreaci, ale příjemnou dovolenou si zde mohou užít i přátelé, a případně další zájemci o pobyt v krásném prostředí. Poetiku horského údolí přenesla autorka interiéru do velké vzdušné světnice tvořené obývacím prostorem s kuchyní a jídelním koutem, ale i do tří ložnic.

Přečtěte si také:
Unikátní chata na pronájem, u které využili prvky „lodní“ architektury

Jak sama říká, krása okolní přírody pro ni byla velkou motivací a přivedla ji na myšlenku vytvořit podobizny tří skřítků, které budou stylově propojovat interiér a zároveň barevně a tematicky definovat každou z ložnic. „Ložnice vodního skřítka je laděná do modra až šeda s proužky, lesní skřítek má rád pastelově zelenou a vzory kapradin, a luční skřítek se nejlépe cítí mezi květinami v jemně růžové,“ vysvětluje Šárka. Všichni tři skřítci, kteří se stali maskoty domu a jeho stálými obyvateli, se setkávají na plátně zavěšeném naproti vstupním dveřím do světnice.

Při výběru materiálu jsem kladla důraz na kombinaci moderních, lehce údržbových materiálů a zároveň využití starých kusů nábytku.

Kromě toho, že měla Šárka možnost se realizovat výtvarně, musela samozřejmě přemýšlet ekonomicky, ale zároveň tak, aby mohla předat osobitý a elegantní prostor. Můžeme se podívat, jak se jí podařilo splnit zadání a vytvořit interiér, který bude pro dočasné obyvatele místem společenského vyžití, ale zároveň nabídne dostatek soukromí.

Přečtěte si také:
Moderní dřevěná chata pod Tatrami plná světla

Přízemí je velkoryse otevřené a zároveň oproti klasickým starým roubenkám plné světla. V patře je pak intimnější část se třemi ložnicemi a druhou koupelnou. Dominantním materiálem je v celém interiéru smrkové dřevo, které tvoří většinu stěn i trámový strop. Na stěnách ho doplňuje jednoduchá bílá stěrka a obklad z přírodního kamene okolo kamen. Podle toho volila autorka interiéru i zařizovací předměty.

„Při výběru materiálu jsem kladla důraz na kombinaci moderních, lehce údržbových materiálů a zároveň využití starých kusů nábytku. Střídmý nábytek ve stylu moderního venkova proto nechává vyniknout několika starým, renovovaným kouskům, jako je masivní stará komoda a televizní stolek nebo repasované židle ‚thonetky‘ z ohýbaného dřeva,“ doplňuje Šárka.

Jídelna s kamnami a přechodem do kuchyně

Zdrojem tepla i příjemné atmosféry jsou kamna, která doplňují podlahové topení. Stěnu za nimi chrání obklad z přírodního kamene. Zdroj: Iveta Kulhavá

Obývací pokoj spojený s kuchyní vychází z tradičního uspořádání, ale je v něm mnohem více světla i místa. Modrou barvu zvolila designérka i v případě dolních dvířek kuchyňské linky, která je součástí společného prostoru, ale díky svému umístění je opticky oddělena od relaxační zóny.

Chalupa působí moderně, a přitom velice útulně. Přírodní dřevo si s jemnými pastelovými tóny dobře rozumí a tím, že je prostor velmi účelně vybaven, působí svěže, odlehčeně. K lehkosti a hravosti přispívají i lehkonohá ratanová křesílka, mix subtilních jídelních židlí či světlá pohovka. Výběr „nohatého“ nábytku a střídmost ve volbě dekorací je jednoznačně správnou cestou, jak rustikální dřevostavbu zařídit a vyhnout se mnohdy těžkopádným tendencím vytvořit autentický horský interiér.

Tři skřítci na obraze ve srubu

Všichni tři skřítci, kteří se stali maskoty domu a jeho stálými obyvateli, se setkávají na plátně zavěšeném naproti vstupním dveřím do světnice. Zdroj: Iveta Kulhavá

K příjemnému prázdninovému pocitu přispívá i mikroklima dřevostavby a její tepelná pohoda. Dřevo působí v porovnání s jinými materiály pocitově teple a dokáže také přispět k ideální vzdušné vlhkosti tím, že se z něj absorbovaná voda odpařuje, pokud se vzdušná vlhkost sníží.

Majitelé si přáli moderní osobitý interiér, který ale bude odrážet i okolní prostředí. Proto jsem jej navrhla v moderním venkovském stylu, který kombinuje moderní prvky s tradičními materiály a vzory.

Prázdninový pocit tedy u tří skřítků navodí nejen krásné okolí a blízkost horských lesů, ale i hravý, prosvětlený interiér. Je snadné si představit, že v horském údolí prožijete prázdniny zalité sluncem, plné pohody a prosycené vůní dřeva. A kdyby náhodou pršelo či bylo venku nevlídně, pozitivně vyladěný interiér zažene všechny chmury.

Jídelna v moderní tradiční chatě

Dřevěný jídelní stůl doplňuje variace ohýbaných židlí a lehkonohá lavice. Šárka se držela osvědčené kombinace přírodního dřeva a modrých odstínů. Sezení je součástí otevřeného společného prostoru. Zdroj: Iveta Kulhavá

Tip redakce

Chcete použít v jedné místnosti různorodý nový i starší nábytek? Směle na to! Forma může být rozdílná, důležitý je ale soulad v barevnosti.

Profil

NEMOVITOST

Nový typový srub pro rekreační účely s užitkovou plochou 128 m² stojí ve vesničce Šanov na pomezí Čech a Moravy nedaleko polských hranic.

NÁVRH INTERIÉRU

Šárka Horáková, majitelka a zakladatelka studia Montesara Interiors

Text: Martina Paulová

Foto: Iveta Kulhavá

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chalupy chata dřevěné chalupy moderní interiéry přírodní materiály roubenky sruby
Sdílejte článek

Diskuze