Zdroj: IAN BALMOREL

Jak se stará chata proměnila v odpočinkový ráj. Zapotřebí bylo 150 schodů

07. 11. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Umíte si představit lepší odpočinek než v chatě na břehu jezera a v obklopení stálezelených stromů? Tato chatka uprostřed kanadské divočiny novým majitelům svou polohou učarovala. Aby však dokonale splňovala jejich představy a potřeby, musela projít několika úpravami.

Největší předností chaty je její poloha v srdci nádherné kanadské přírody. Majitel proto při rekonstrukci kladl důraz na zachování všech existujících stromů, stejně tak i na revitalizaci nábřeží jezera. Na pobřeží se zasadily původní lokální rostliny, aby se podpořila organická renaturalizace prostředí.

Přečtěte si také:
Moderní útočiště u Labe: Když chata připomíná plachetnici

Tradiční tvar, nový přístup

Chata na břehu jezera pochází z 50. let a je v klasickém tvaru písmene A. Vzhledem k tomu, že předcházející majitelé ji využívali jen sezónně, na chatě se pomalu podepisoval zub času a nelítostné podmínky kanadské zimy.

02_80272-full_5891-1_80272_sc_v2com

Aby majitelé získali dostatečně velký prostor pro venkovní posezení, architekti rozšířili terasu posunutím hlavní prosklené čelní fasády směrem do interiéru. Zdroj: IAN BALMOREL

Noví majitelé se proto rozhodli ji zrekonstruovat, k čemuž si přizvali architekty z místního studia Matière Première Architecture. Ti kromě zachování tradičního tvaru písmene A měli v zadání i ekologický přístup v rámci rekonstrukce, přizpůsobení chaty okolním podmínkám tak, aby se dala využívat většinu roku, a praktičtější rozvržení vnitřního uspořádání chaty.

Jezero v hlavní úloze

Chata po rekonstrukci představuje několik vzájemně propojených prostor určených zejména k odpočinku s dokonalým výhledem na jezero. Tvar chatky definuje originální a hravá zákoutí, ani ta však nejsou ochuzena o vizuální spojení s vodní plochou.

80271-full_5891-1_80271_sc_v2com

Majitelé si mohou doslova posedět u jezera, a to díky molu vedoucímu přímo od chaty. Zdroj: IAN BALMOREL

Právě toto nepřerušované propojení interiéru a exteriéru umožňuje majitelům vnímat stále se měnící přírodu a vychutnávat si její rozmanitost v každém ročním období.

Chata má interiér pro dokonalý relax

V interiéru původně dominovalo vícero výrazných barevných prvků, které však nepůsobily harmonicky a smysly spíš stimulovaly, než by působily uklidňujícím dojmem. Architekti proto celý interiér sjednotili použitím jednoduché barevné palety a přírodních materiálů, avšak bez toho, aniž by výsledný dojem byl chladný a fádní.

06b_80277-full_5891-1_80277_sc_v2com

Kontrast s bílými stěnami vytvořili architekti použitím černých prvků, např. na rámu oken a dveří či krbu. Zdroj: IAN BALMOREL

Bílé stěny tak spíš působí jako plátno, na pozadí kterého vyniká podlaha a nábytek ze dřeva, kontrast s černými prvky (okenní rámy, krb), ale především barvy měnící se přírodní scenérie. Útulnější atmosféry docílili architekti použitím teplých a měkkých textilií a v chladnějším počasí k ní nepochybně přispívá i oheň v krbu.

Přečtěte si také:
Návrat k přírodě: Chata obsahuje jen nezbytnosti pro relax a ubytuje až tři rodiny

Použité materiály a ekologický přístup

V rámci konceptu udržitelnosti byly zvoleny lokální, obnovitelné a odolné materiály, včetně bílé borovicové podlahy, odhaleného dřevěného rámu a malovaných smrkových desek. Na exteriér chaty se použily odolnější materiály, jako je bílý cedrový obklad, kovová střešní krytina a hliníková okna. Tyto materiály přispívají k přirozenému stárnutí chaty bez ohrožení její životnosti a funkčnosti.

11_80290-full_5891-1_80290_sc_v2com

Nad obývákem je kromě prostoru na spaní i síť, na které je možné též odpočívat, např. s knížkou v ruce. Zdroj: IAN BALMOREL

Velmi strmý a omezený přístup k chatě představoval náročné stavební podmínky, jako chodník k chatě se použilo více než 150 schodů. Komplikovaný dovoz nového materiálu a odvoz toho starého přispěl k ekologickému přístupu k rekonstrukci.

12_80291-full_5891-1_80291_sc_v2com

Na hlavní chatu je napojena další, menší chatka, která slouží k ubytování hostů. Zdroj: IAN BALMOREL

V rámci ní se snažili architekti zrecyklovat co nejvíce z původní chatky. Pro přepravu nového stavebního materiálu se postavil provizorní lanový jeřáb a zároveň se dával velký pozor i na to, aby nedošlo k poškození stromů během přepravy.

Chata u jezera

Nemovitost: Chalet_A dostala svůj název podle tradičního tvaru připomínajícího písmeno z jejího názvu. Tvoří ji hlavní chata, na kterou navazuje další, menší, poskytující lůžka pro případné hosty.
Lokalita: Oblast Estrie v kanadské provincii Québec
Projekt: Architektonické studio Matière Première Architecture

Fotogalerie

Redakčně zpracovala: Lucia Blažiová
Foto: Ian Balmorel
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata rekonstrukce
Sdílejte článek

Diskuze