Jak vypadají povedené české cihlové domy

09. 08. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Začátkem dubna se uskutečnil již osmý ročník soutěžní přehlídky BRICK AWARD 2012-2013 Cihla v 21. století. Přihlášeno bylo celkem 40 staveb a rekonstrukcí, při nichž byly použity převážně cihly a cihlové systémy. Podívejte se na […]

Začátkem dubna se uskutečnil již osmý ročník soutěžní přehlídky BRICK AWARD 2012-2013 Cihla v 21. století. Přihlášeno bylo celkem 40 staveb a rekonstrukcí, při nichž byly použity převážně cihly a cihlové systémy. Podívejte se na pět z nich, které svou kvalitou předčily ostatní a získaly ocenění v rámci soutěžní přehlídky.

Rodinný dům ve Zlíně- Nivách
Dům, jehož autorem je architekt Ing. arch. Pavel Míček, získal hlavní cenu BRICK AWARD Dům roku 2013. Porota na tomto cihlovém rodinném domě ocenila, jak citlivě reaguje na terén pozemku a respektuje světové strany. Navíc interiér je velmi variabilní, takže díky posuvným stěnám a závěsům lze výrazně měnit dispozice rodinného domu. Zdůraznění krásného výhledu a celková architektonická, konstrukční i materiálová střídmost řešení vynesla Ing. arch. Pavlu Míčkovi výhru v hodnotě 100 000 Kč.


Rodinný dům ve Slavkově u Opavy
Tento dům je odpovědí autorů na otázku, jak má vypadat bydlení na vesnici ve třetím tisíciletí. Ing. arch. Tomáš Bindr a Ing. arch. Jan Zelinka považují za nejdůležitější součást vesnického bydlení hospodářský dvůr. Ten se v moderní formě snažili umístit i do projektu tohoto venkovského domu, jehož investor toužil po maximálním propojení stavby s exteriérem.

Rodinný dům ve Slavkově u Opavy

Rodinný dům ve Slavkově u Opavy

Dům ve Slaném
Investoři chtěli mít ve svém dvougeneračním domě co nejvíce soukromí, proto autoři zvolili uzavřenou formu. Severní okraj pozemku je chráněn samotnou zdí domu, která pokračuje v plotovou zeď. Ze severovýchodu brání pohledu na pozemek garáž. První podlaží domu obývají investoři a jejich děti, druhé patro pak rodiče investorů. Autory této velkorysé cihlové stavby jsou Ing. arch. Martin Beránek a Ing. arch. Jan Švestka.

Dům ve Slaném

Dům ve Slaném

Rekonstrukce rodinného domu v Hroněticích
Vydavatelství Jaga Media udělilo cenu této přestavbě od architektů Akad. arch. Ing. Aleny Bezpalcové a Ing. arch. Tomáše Bezpalce. Porotu zaujal jejich citlivý přístup k rekonstrukci vesnické usedlosti a celkový přínos, jak už posouzením kvality celé lokality, tak i navrženými úpravami a rozsahem rekonstrukčních prací. Při vlastní záchraně původního stavení se soustředili na propojení starého s novým, kombinaci původních a nových materiálů, aniž připustili ztrátu toho nejcennějšího, co původní statek nabízel – svébytnou identitu a ducha „starých dobrých časů“.

Rekonstrukce rodinného domu v Hroněticích

Rekonstrukce rodinného domu v Hroněticích

Atriový rodinný dům v Nemilanech u Olomouce
Tento dům byl realizován svépomocí. Jde o jednopodlažní bydlení pro čtyřčlennou rodinu, s důrazem na propojení interiéru domu se zahradou a atriem. Autoři projektu sou Ing. Robert Bravenec a Ing. arch. Jan Polách, kteří vytvořili jednoduché dispoziční a provozně čisté řešení. Použité technologie a materiály, stejně jako způsob vytápění domu kondenzačním plynovým kotlem s kombinací ohřevu teplé vody solárním systémem byly navrženy a realizovány se snahou o minimální negativní vliv užívání a provozování domu na životní prostředí.

Atriový rodinný dům v Nemilanech u Olomouce

Atriový rodinný dům v Nemilanech u Olomouce

-vb-
zdroj: BRICK AWARD 2012-2013

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: rekonstrukce rodinny dum švestka
Sdílejte článek

Diskuze