Jedinečný dvoupodlažní dům ze Slovenska

19. 03. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

V minulém roce vyrostl v Bernolákově svěží dvoupodlažní bílý dům s atypickou geometrií. Tato zvláštní geometrie není jen efektní na pohled, ale i dokonale promyšlená, pokud jde o funkčnost domu.

Foto: Matej Hakár

Foto: Matej Hakár

Architekti Márius Žitňanský a Peter Gonda vytvořili rodinný dům, který plně interpretuje způsob, jak se dá sladit elegance, funkčnost a umělecká atypičnost do jednoho celku.

Foto: Matej Hakár

Foto: Matej Hakár

Foto: Matej Hakár

Foto: Matej Hakár

Investor zároveň i spoluautorem

To, že dílo dosáhlo takovou míru shody a efektivity, je do značné míry způsobeno investorem a jeho partnerkou. Tím v případě zajímavého domu v Bernolákově byl zároveň jeden z autorů projektu. Když si architekt navrhuje dům, ví nejlépe, co chce, nemusí řešit rozpory a konfrontace mezi budoucími obyvateli domu a jeho architektonickým návrhem, všechno jde snáze.

Nadstandard s vlastním soukromím

Oba budoucí obyvatelé domu toužili po nadstandardním bydlení, které bude součástí města nebo obce, přitom by si však chránilo své soukromí. Výsledkem je dům chráněný od ruchu ulice a naplno využívající potenciál, který poskytuje zahrada. Návrh domu, jeho tvar a podobu nejvíce ovlivnila poloha domu.

Foto: Matej Hakár

Foto: Matej Hakár

Foto: Matej Hakár

Foto: Matej Hakár

„Primárně nám nešlo o nadstandardní bydlení, čemuž odpovídá i velikost pozemku 446 m2 a rozpočet 200 000 euro na dům, interiér, přivedení inženýrských sítí 60 m od hlavní ulice, exteriérové úpravy. Cílem bylo vytvořit bydlení s rozpočtem, za který bychom si v Bratislavě koupili maximálně 3- či 4pokojový holobyt v novostavbě a s dobrým dopravním přístupem do Bratislavy (Bernolákovo má frekventovanou železniční stanici, což je velký bonus oproti jiným satelitům,“ vysvětluje architekt a investor v jedné osobě Peter Gonda.

Foto: Matej Hakár

Foto: Matej Hakár

Foto: Matej Hakár

Foto: Matej Hakár

Z každé strany jiný

Architekti brali v úvahu i podobu okolních domů – většina z nich je ze začátku 80. let minulého století se šikmými střechami. Autoři návrhu se se střechou pohráli: jednak navazují na venkovský kontext, ale na straně druhé ho velmi tvůrčím způsobem mění na moderní „šikmý diagonální tvar s podélnou osou sever-jih“. Tento komplikovaný pojem znamená, že z každého úhlu pohledu střecha přináší jiný vizuální zážitek a stává se osou domu.

Foto: Matej Hakár

Foto: Matej Hakár

Foto: Matej Hakár

Svépomocí a bez plotů

V severní části domu se nachází stání pro dvě auta, vstup do garáže a vstup do domu. Přední jižní polovinu domu tvoří travnatá plocha s bezbariérovým propojením s interiérem domu. Dům komunikuje s okolím i eliminováním plotů, tím vytváří dobré sousedské vztahy. Zřejmě vás překvapí, že celý dům vznikl svépomocí. Konstrukce byla navržena z lehce dostupných a na práci nenáročných materiálů.

Foto: Matej Hakár

Foto: Matej Hakár

Jak je řešena dispozice?

V přízemí se nachází obývací část s otevřenou galerií a průhledem na patro, toaletou, garáží a technickou místností. V patře najdete pracovnu, odpočinkovou zónu s koupelnou a toaletou. Interiér domu je řešen tak, aby byl co nejvíce otevřený. Architekti toho dosáhli průhledy na patro domu, ale i průhledy do exteriéru – okolních zahrad.

Foto: Matej Hakár

Foto: Matej Hakár

Ani v interiéru nechybí intenzivní výtvarná stránka. Jelikož oba majitelé se věnují kreativní práci, jinak by to ani nemohlo být. Z materiálů jde o kombinaci dřeva se sádrokartonovým obkladem stěn a stropů. Základem je bílá barva, doplněná hnědou barvou dřeva. Velkou roli hraje i transparentní polykarbonát, který napomáhá prosvětlení domu.

Foto: Matej Hakár

Foto: Matej Hakár

Šperkem domu je osvětlení

Investoři domu kladli velký důraz na osvětlení interiéru, ale i exteriéru domu. Osvětlení se stává šperkem domu, protože kromě základní funkce působí i na emoce vytvářením různých světelných scén. Všechna světla byla vyvíjena i vyráběna na míru.

Foto: Matej Hakár

Foto: Matej Hakár

Čím je zajímavá konstrukce krovu?

„Abychom dodrželi čistý tvar i v interiéru, nemohli jsme ztužit krokve kleštinami. Proto je konstrukce krovu řešena jako příhradová a příčně ztužená vaznicemi. Složitost krovu ještě podtrhuje fakt asymetrického pultové-sedlového tvaru s vrcholem uloženým po úhlopříčce domu. Krov není v interiéru podepřen, je uložen pouze na obvodových zdech, což přispívá k větší flexibilitě v případě rekonstrukce vnitřní dispozice domu. Fasáda je řešena v bílé akrylátové omítce a s detaily kolem oken z lepeného fasádního obkladu v černé lesklé povrchové úpravě. Výplně otvorů jsou v hliníkovém systému s fixním a otevíravým zasklením. Okna jsou v černé lesklé povrchové úpravě s vnitřním bílým textilním stíněním,“ charakterizují architekti technické detaily.

Foto: Matej Hakár

Foto: Matej Hakár

První na Slovensku

Tento dům má však ještě jednu specialitu. Jeho jedinečnost podporuje povrchová úprava střechy řešená bílou tekutou membránou. Taková úprava na takto tvarované pultově-sedlové střeše je na Slovensku realizována poprvé. Dosud se na Slovensku používala pouze k izolování plochých střech.

RD Bernolákovo

architektonické studio: Zitnansky Gonda architects

autoři: Márius Žitňanský a Peter Gonda

Realizace: 2013–2017

Plocha pozemku: 446 m2

Zastavěná plocha: 117 m2

Zpevněné plochy: 70 m2

Celková užitná plocha: 173 m2

Sabína Zavarská
Foto: MatejHakar.sk

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dvoupodlažní dům konstrukce krovu rodinný dům
Sdílejte článek

Diskuze