Kompletní proměna staršího domu, který již nevyhovoval potřebám rodiny

31. 01. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Třípodlažní vila s cihlovou fasádou působí jako z klidného anglického městečka. Žádné extrémně velké prosklené plochy, dostatek soukromí a kontakt s přírodou s možností posezení venku na zastřešené dřevěné terase. Tento dům není novostavbou, ale umnou rekonstrukcí někdejšího domova rodiny.

Foto: Fotes

Foto: Fotes

Komplet změněna dispozice

Zrekonstruovat starší dům bývá vždy náročnější než postavit nový. Stejně tomu bylo i v případě rodinného domu v Hostivicích u Prahy. Tento dům byl postaven v sedmdesátých letech dvacátého století svépomocí a dispoziční řešení vyžadovalo radikální zásahy.

Architekti se nevyhnuli ani přemístění schodiště. V rámci dispozice byly zachovány pouze nosné stěny. Nejnižší část původního domu byla nadstavěna a kromě garáže vznikly ještě místnosti nad ní.

Foto: Fotes

Foto: Fotes

Foto: Fotes

Foto: Fotes

Velkolepá terasa k odpočinku i hrám

Nejvýraznější rysem kromě cihlové fasády (garáž nemá cihlový obklad, aby opticky odčlenila hlavní objem domu od sekundárního) po rekonstrukci je však velkolepá dřevěná terasa, která je kompletně celá zakrytá střechou, a tak umožňuje rodině trávit společný čas venku, a to i v případě méně příznivého počasí. Prvek vstupního schodiště do domu byl záměrně zakomponován do obytné terasy, čímž dostal dům další rozměr. Nejen ze strany terasy, ale i z opačné strany domu mohou domácí vyjít přímo do zahrady díky balkonku se schody.

Foto: Fotes

Foto: Fotes

Foto: Fotes

Foto: Fotes

Každé patro má svou funkci

V nejvyšším patře se nacházejí ložnice, hygienické místnosti, šatník. V hlavním patře je denní část domu. V obývací části, kterou tvoří otevřený prostor kuchyně, jídelny a obývacího pokoje, jsou velká okna s výhledem na okolní zeleň. Kuchyň má vyčleněný vlastní kout oddělený ostrůvkem, jídelní masivní stůl osvětlují dvě zajímavá kruhová svítidla. Fascinující prostor je věnován koupelně s dvěma umyvadly, vanou i sprchovým koutem. V domě nechybí sauna s ochlazovací koupelí. V zapuštěném přízemí je fitnes zóna se saunou.

Foto: Fotes

Foto: Fotes

Foto: Fotes

Foto: Fotes

Rekonstrukce dom v Hostivicích ve zkratce

Architektonický ateliér: Stempel & Tesar architekti

Lokalita: Hostivice, ČR

Plocha pozemku: 215 m2

Zastavěná plocha: 113 m2

Užitková plocha: 303 m2

Obestavěný prostor: 1 500 m3

Rok realizace: 2011

Sabína Zavarská
Foto: Fotes

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: cihlové fasády rekonstrukce domů rodinne domy terasy změna dispozice
Sdílejte článek

Diskuze