Zdroj: Tomaz Gregoric

Koupili staré hospodářství s rozpadlým domem a proměnili ho k nepoznání. Zachránili ho tak před bouráním

01. 06. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

V odlehlé krajině nad údolími slovinských řek se nachází místo, které spojilo celý svět a zároveň si zachovalo kouzlo staré lidové architektury. Ona s kariérou v Moskvě a on v New Yorku a jejich neuvěřitelných osm dětí si vybrali k renovaci místo, kde se střetává středomořská a alpská kultura. Zde vybudovali své hnízdo, kam se mohou vracet z dalekých cest.

Hledání domova v krajině plné pastvin

Náhorní plošina Banj, pastvinatá krajina s typickou kamennou architekturou a břidlicovými střechami, je oba přesvědčila svou krásou a jednoduchostí. Koupili staré hospodářství v Kanalském Lomu s vizí vytvořit nový domov, který bude respektovat a integrovat místní dědictví.

Přečtěte si také:
Bydlí v domě postaveném pod zemí. Nechali si ho udělat kvůli soukromí, a přesto jim poskytuje dostatek denního světla

Díky invenci architektů se podařilo zachovat a začlenit dva staré kamenné domy do nového celku, přestože tyto budovy nebyly chráněné jako památky a mohli je klidně zbourat.

Stávající budovy byly propojeny a rozšířeny novým vstupním křídlem

Stávající budovy byly propojeny a rozšířeny novým vstupním křídlem. Zdroj: Tomaz Gregoric

Inovace a tradice ruku v ruce

Kromě kulturních rozdílů bylo nutné překonat i materiální překážky, což byla výzva i pro místní dodavatele. Ti váhali pracovat v tak odlehlé lokalitě, která je přístupná pouze úzkou cestou. Zachované kamenné budovy prošly radikální renovací a statickým zesílením pomocí injektáže stěn a železobetonových spojů. Celá struktura nyní funguje jako skeletová konstrukce, horizontálně zesílená novými betonovými deskami.

Přečtěte si také:
Malý byt o ploše 40 metrů čtverečních rozdělili na polovinu. Vznikly tak dva útulné byty

Stávající budovy byly propojeny a rozšířeny novým vstupním křídlem, které svým designem navazuje na lidovou tradici, ale je vyrobeno z moderních materiálů. Šedý tón fasádních panelů se přibližuje kameni, ale vizuálně se mu naopak podřizuje. Interiéru dominuje dřevo, které vytváří teplý kontrast ke starým stěnám. Zdi jsou částečně odhalené a do popředí vystupují také betonové zdi. Interiérový design je jednoduchý s masivními prvky, v souladu s charakterem starých domů.

Šedý tón fasádních panelů se přibližuje kameni

Šedý tón fasádních panelů se přibližuje kameni. Zdroj: Tomaz Gregoric

Harmonie starého a nového

Kamenný dům odpovídá na otázku „staré nebo nové“ elegantně a s citem. S moderními řešeními, promyšlenými detaily a odpovědným přístupem ukazuje, že staré a nové mohou společně pokračovat ruku v ruce. Tento dům je dokonalým příkladem toho, jak lze spojit moderní bydlení s respektem k historii a přírodnímu dědictví, čímž vzniká domov, který je stejně tak krásný jako funkční.

Unikátní projekt není jen o bydlení, je o respektu k minulosti a tvořivosti budoucnosti. Je důkazem toho, že architektura může být mostem mezi různými světy a může vytvořit harmonii, která obohacuje jak místo samotné, tak životy jeho obyvatel.

Interiér je prosvětlen z obou stran

Interiér je prosvětlen z obou stran. Zdroj: Tomaz Gregoric

Zahájení projektu: 2015 – 2016

Realizace: 2017 – 2023

Lokalita: Kanalski Lom, Slovinsko

Zastavená plocha: 358,90 m2

Pozemní stavby: Projekt PA d.o.o.

Strojírenství: Vavtar inženiring d.o.o.

Elektrotechnika: Elektro projektiva d.o.o.

Design tým: OFIS – Rok Oman, Špela Videčnik, Andrej Gregorič, Janez Martinčič, José Navarrete Jiménez, Chiara Girolami, Katharina Felix, Sara Carciotti, Mariangela Fabbri, Ariane Micard

FOTOGALERIE

Text: Barbora Šeblová
Foto: Tomaz Gregoric

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: rekonstrukce rekonstrukce bydlení rodinny dum
Sdílejte článek

Diskuze