Zdroj: Flera

Krásný výhled na Vltavu, hodně zeleně i dokonalá zašívárna: Dvě střešní terasy nabízejí v bytě dva různé světy

01. 03. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Představte si bydlení v prostorném apartmá s nádhernými výhledy do okolní přírody a s bonusem, který se jen tak nevidí – ne s jednou střešní terasou, ale rovnou se dvěma. Zdá se vám to jako zbytečný luxus? Pro toho, kdo dokáže prostor správně využít, se mohou dvě samostatné terasy stát tím nejlepším místem k odpočinku, a to rovnou během celého roku.

Projektu se chopili zkušení zahradní architekti z ateliéru Flera, kteří ke každé z teras přistupovali odlišně. Popsal nám je Ferdinand Leffler, jeden z autorů.

Severní terasa

Zajímavostí této realizace je to, že v jednom bytě najdete dvě terasy naproti sobě, jedna sousedí s obývacím pokojem ze severu, druhá z jihu. Krásný výhled na Vltavu na severní terase byl hlavním lákadlem pro umístění pohodlného sezení a vířivky se skrytou sprchou.

Střešní terasy v obytném domě v Praze

Na velkorysé terase je vše, co obyvatelé potřebují k příjemnému posezení s přáteli – nechybí mini venkovní kuchyň s grilem, bar ani pohodlná pohovka. Jelikož na severně orientovanou terasu slunce během horkých dnů nepálí, není zapotřebí stínění.  Zdroj: Flera

Kromě koupací zóny jsme zde našli i místo pro přípravu jídla. Kuchyň je řešena jako odkládací plocha z pohledového betonu a dřeva. Vedle pracovní desky je odkládací prostor pro mobilní plynový gril. Kuchyň je propojena s pohodlným posezením, které se skládá z dvousedačky a křesel. Sedací část je otočena tak, aby z ní byl výhled na Vltavu.

„Majitelé teras se nás často ptají, jak je zařídit tak, aby bylo vše nejen praktické, ale také hezké na pohled. Představte si, že si zařizujete byt. Taková malá terasa je něco jako garsoniéra, ve které nezařizujete celé místnosti, ale pouze jednotlivé kouty. Pohodlné sezení je základ, zapomenout byste neměli na dobré osvětlení a samozřejmě během dne na stínění, které je nezbytné, pokud máte terasu orientovanou na jižní stranu.“

Ferdinand Leffler, Flera

Zeleň jsme vnesli v podobě popínavek (na stěně vedle vířivky) a několika větších květináčů, které vířivou vanu oddělují od rohové pohovky.

Přečtěte si také:
Osm krásných a osvědčených rostlin k vytvoření soukromí v zahradě a na terase

Jižní terasa

Druhá terasa s pohledem do vnitrobloku má klidnější a intimnější charakter. Pomocí květináčů s vysokými trávami, které jsou umístěny podél celého zábradlí, je tak trochu odcloněna od pohledů z protilehlých budov. Zeleň se táhne i po stěně na připravené konstrukci a najdeme zde i strom v květináči, který během horkých dní vytváří příjemný stín.

Střešní terasy v obytném domě v Praze

Jižní terasa funguje jako dvě „zašívárny“. Obě zrcadlově umístěné lavice ze dřeva mají vestavěný úložný prostor. Uprostřed terasy je doplňuje lehké designové sezení se stolkem, které lze bez námahy přenášet (na rozdíl od těžkého gauče na severní terase). Zdroj: Flera

Atypickým prvkem jsou dvě zrcadlově otočené dřevěné lavice s matracemi, které v sobě mají zabudovaný odkládací prostor. Atmosféra řeky se přenáší i do námořních detailů v podobě barev i prvků jako průmyslové lampy, úchyty na lana i nerezová lanka.

Profil

Lokalita
Střešní terasy v obytném domě v Praze

Autoři projektu
Ferdinand Leffler, Natálie Vataščinová, Markéta Mlejnková, FLERA

Realizace
Petr Novák, BLUESPRING

Připravila: Katarína Paukeje
Foto: FLERA
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: letní kuchyň moderní byty obytné terasy střešní terasa vířivky
Sdílejte článek

Diskuze