Zdroj: Imagen Subliminal

Dvě terasy a prostor na jógu. Fascinující rekonstrukce domu s kupolí

02. 03. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Španělští architekti umí při rekonstrukcích historických domů vytvořit mimořádnou atmosféru. Dům, na který se zaměřili, byl postaven v polovině 19. století v Madridu. V tomto období se stavěly eklektické okázalé stavby s dekorativními prvky – například neobyvatelnými věžemi či kupolemi.

Ačkoliv se kupole mezičasem využívaly jako sklady, dnes se jejich sláva vrací. Jsou oceňovány kvůli exkluzivitě, reprezentativnosti, terasám a krásným výhledům na celý Madrid.

Vrchní podlaží s východem na terasu

Interér je moderní, ale zároveň respektující původního ducha budovy a jeho dobu. Zdroj: Imagen Subliminal

Původní dům s unikátní deset metrů vysokou kupolí stojí ve čtvrti Chamberí. Kupole přikrývá malý čtvercový prostor se dvěma terasami po obou stranách. Pod ním je hlavní podlaží. Architekti vzali proměnu „od podlahy“, stavba se dočkala komplexní rekonstrukce.

Kuchyň a jídelna

V interiéru najdete moderní nábytek, jednoduché, ale i opotřebované či transformované předměty. Zdroj: Imagen Subliminal

V obdélníkovém prostoru přízemí vznikla otevřená denní zóna s funkcí kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Díky posuvným dveřím je možné část prostoru oddělit a vytvořit pracovnu nebo pokoj pro hosty.

Přečtěte si také:
Zdědila stoletý byt a s výzvou se pustila do rekonstrukce. Výsledek je kouzelný!

Venkovní i vnitřní sprcha, vana na terase

Nad centrálním prostorem v prvním poschodí je ložnice s vlastní koupelnou. Do nejvyššího podlaží, tedy do prostoru, který byl kdysi nevyužitý a který je tvořen samotnou kupolí, se dostanete žebříkovým schodištěm. Tento prostor slouží k relaxaci, cvičení a meditaci. Za ložnicí se nachází netradiční koupelna – široká je jen jeden metr a dlouhá deset metrů a její součástí je malé schodiště.

Netradiční koupelna za ložnicí

Za ložnicí se nachází netradiční koupelna – široká je jen jeden metr a dlouhá deset metrů a její součástí je malé schodiště. Zdroj: Imagen Subliminal

Jižní terasa s malým bazénkem (exteriérovou vanou) a venkovní sprchou je příjemnou výhodou, protože v Madridu jsou slunečné dny prakticky od února do října. Severní terasa slouží jako letní jídelna. Je stíněna kupolí, její součástí je plně vybavená venkovní kuchyně a velký stůl pro hosty.

Ložnice se žebříkovým schodištěm

Nad centrálním prostorem v prvním poschodí je ložnice Do nejvyššího podlaží, se dostanete žebříkovým schodištěm. Zdroj: Imagen Subliminal

Na míru majiteli

Základem této proměny byla do detailu promyšlená strategie. „Cílem naší rekonstrukce bylo vrátit domu původního ducha, a zároveň ho přizpůsobit současným normám a potřebám pohodlí. Co se týče rozložení, plně respektujeme jasnou klasickou kompozici, ale přidáváme designovou logiku současného tvoření prostorů, které musí sloužit s novým způsobem použití,“  vysvětlují autoři proměny.

Přečtěte si také:
Rekonstrukce historického klenotu Českých Budějovic

Bylo nutné proměnit interiér v multifunkční prostor, protože majitel má mnoho různých aktivit: rád vaří, maluje, pracuje, cvičí jógu, a především je skvělým hostitelem.

Obývací pokoj

V obdélníkovém prostoru přízemí vznikla otevřená denní zóna s funkcí kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Zdroj: Imagen Subliminal

Kvalitní domov vyžaduje kvalitní materiály

Také ve výběru materiálů měli architekti jasno: „Chtěli jsme kvalitní domov, moderní, ale zároveň respektující původního ducha budovy a jeho dobu. Hledali jsme klasickou krásu existujících materiálů, kvalitní tesařské práce, řemeslné lišty, šestihranné dlaždice… a kombinovali jsme je s kvalitními materiály, které nejsou ušlechtilé, ale jsou nadčasové, praktické a krásné.“

Tmavozelená koupelna

Tmavozelená koupelna. Zdroj: Imagen Subliminal

Interiér osvěžuje tyrkysová barva

Výsledkem rekonstrukce je dům, který překvapuje zvenčí i zevnitř. Silné charizma, vyplývající z historie a jedinečnosti původní stavby, exkluzivní kupole, funkčně rozdělené terasy na společenskou a soukromou a zajímavé prvky v podobě žebříkového schodiště lahodí oku i duši.

Jižní terasa s malým bazénkem

Jižní terasa s malým bazénkem. Zdroj: Imagen Subliminal

V interiéru najdete moderní nábytek, jednoduché, ale i opotřebované či transformované předměty. Své místo při vytváření pocitu z interiéru má i barevnost. Kromě základní bílé a béžové barvy dřeva interiér oživuje tyrkysová.

Přečtěte si také:
Moderní venkovský dům kombinuje to nejlepší z tradic a moderních technologií

HOME/DOME

architektonický ateliér: idoia otegui_ i! arquitectura

spolupráce: Manuel Sanchez, Paula Anguita, Marina Camacho

plocha: 100,00 m² + 35 m²  terasy

lokalita: Madrid, Španělsko

realizace: 2019

rozpočet: 140 125,00 €

Sabína Zavarská

Foto: Imagen Subliminal (Miguel de Guzman + Rocio Romero)

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: designový nábytek historické domy moderni bydleni schodiste třípodlažní domy venkovní sprchy
Sdílejte článek

Diskuze