Zdědila stoletý byt a s výzvou se pustila do rekonstrukce. Výsledek je kouzelný!

17. 08. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Když majitelka zdědila stoletý byt v centru Madridu, našla všechno tak, jak si pamatovala z dětství. Rozdíl byl však čtyřicet pět let a ona už uvažovala také jinak. Historický prostor pojala jako výzvu, protože vnímala jeho potenciál.

Původní byt v druhém poschodí stoletého domu měl nespočetné množství malých místností s vysokými stropy, dlouhou chodbu, dlážděné podlahy a okrová okna.

Majitelka se spojila s architektonickým studiem Carlos Manzano Arquitectos a dohodli se na rekonstrukci. Hlavním cílem přeměny bylo prosvětlení a otevření bytu v rámci požadavků moderního životního stylu, ale zároveň měla vyzdvihnout charakteristické rysy původní stavby.

Přečtěte si také:
Vydařená rekonstrukce panelákového bytu v nadčasovém severském stylu

Respektování hodnoty a jedinečnosti tradiční madridské architektury bylo základní podmínkou zachování charakteru domu.

obývací pokoj

V interiéru najdete historické prvky kombinované s moderními úpravami a nábytkem středomořského i skandinávského designu dvacátého století. foto: © Amores Pictures

Co z původního bytu zbylo?

Architekti zvedli výšku stropů, obnovili původní lišty pod stropem, existující nábytek i většinu dřevěných sloupů, které jsou základním charakteristickým prvkem struktury tohoto typu starobylých budov. Přeměna starého bytu v moderní vyžadovala vybourání několika příček – v každé části bytu vznikla jedna větší místnost, kterou kdysi tvořily tři nebo čtyři malé. Díky této změně vznikl lepší vztah mezi otevřenými prostory a byt se najednou naplnil světlem a vzdušností.

kuchyne

foto: © Amores Pictures

Tradice madridských staveb kombinovaná s moderním designem

Výsledkem citlivé (ale rázné) rekonstrukce je moderní byt s harmonickou atmosférou, který zdůrazňuje tradici madridských staveb. Zároveň je však plně přizpůsoben moderním potřebám. V interiéru najdete historické prvky kombinované s moderními úpravami a nábytkem středomořského i skandinávského designu dvacátého století.

ložnice

Zajímavým prvkem jsou vnitřní dřevěné okenice, stylová svítidla, originální kusy nábytku, renovované dveře. foto: © Amores Pictures foto: © Amores Pictures

Detaily, které osloví

Zajímavým prvkem jsou vnitřní dřevěné okenice, stylová svítidla, originální kusy nábytku, renovované dveře. Všimněte si hry s bytovými textiliemi různých vzorů a materiálů. Důležitá je jejich textura.

Architekti překvapivě řešili i koupelnu. Je celá tmavá, černá, zesvětlená dřevem, historickou lampou u zrcadla a malým okénkem ve sprše. V druhé koupelně má hlavní slovo šedý beton.

Přečtěte si také:
Dokonale promyšlená rekonstrukce cihlového bytu

Celý interiér podporuje působivý dialog mezi starým a moderním. Rekonstruovaný byt je k dispozici ke krátkodobému pronájmu. Podobným způsobem architekti ze studia Carlos Manzano Arquitectos upravili i další byt v tomto domě.

koupelna

Architekti překvapivě řešili i koupelnu. Je celá tmavá, černá, zesvětlená dřevem, historickou lampou u zrcadla a malým okénkem ve sprše. foto: © Amores Pictures

Rekonstrukce bytu v Madridu

architektonický ateliér: Carlos Manzano Arquitectos
plocha: 161 m²
lokalita: Madrid, Španělsko
realizace: 2018

Sabína Zavarská
Foto: Amores Pictures

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: byty moderní byty moderní design
Sdílejte článek

Diskuze