NAVRHY EKONOMICKÉ STAVBY

Kvalitně vyřešený dům pro dvougenerační bydlení

28. 07. 2015
Diskuze (2)
Sdílet

Dvojdům či dvougenerační bydlení je velmi složité téma především z hlediska udržitelnosti dobrých vztahů spolubydlících. Každý člověk má ke spolubydlení s další rodinou nebo generací své rodiny jiné předpoklady a jiný postoj, nicméně kvalitně vyřešený dům velmi napomůže správnému fungování takovéto situace.

Velmi důležité je oddělení soukromí obou částí domu tak, aby si obyvatelé mohli bez problému odpočinout nikým nerušeni. Zároveň však musí být i opačná možnost, tedy společné chvíle všech obyvatel domu, aby se upevňoval vztah mezi nimi. Klady dobře fungujícího dvou generačního bydlení jsou pak nenahraditelné. V první řadě je to určitě bližší vztah se svojí rodinou. Z praktického hlediska se pak nabízejí možnosti častějších návštěv, hlídání dětí, společných večeří nebo postarání se o druhého v případě nemoci či úrazu. V dnešní době k tomuto řešení často vede i finanční úleva v rodinném rozpočtu. Kupuje se pořád jen jeden pozemek a výstavba dvojdomu vyjde levněji než dva samostatné domy.

Výsledné řešení dům dělí do dvou hmot kvůli zmenšení a zpříjemnění měřítka stavby a také kvůli možnosti lepšího dispozičního řešení. Půdorysně jsou hmoty vůči sobě uskočeny, a tak mají obě bytové jednotky vlastní oddělné terasy a výhledy z obývacích pokojů. Hmoty propojuje prosklený krček – společné zádveří, na které navazuje společná prádelna. Více místností by nebylo v tomto případě provozů vhodné slučovat, a tak je má každá bytová jednotka vlastní.

Půdorys přízemí

Půdorys přízemí

Půdorys patra.

Půdorys patra.

2+kk

Byt 2+kk může být využit ať už mladší generací odrostlých dětí nebo nájemníky, nejčastěji však nastává situace, kdy se člověk snaží postarat o své rodiče. Prostor je řešen velmi univerzálně. A právě kvůli možnosti ubytování starších rodičů, je bytová jednotka umístěna v přízemí, aby nemuseli chodit do schodů. Do bytu se vstupuje ze společného zádveří přímo do obývacího pokoje s kuchyní, jídelnou a samozřejmě velikými francouzskými okny vedoucími na vlastní terasu a do zahrady. Do dalších místností se prochází skrz šatnu, díky které není třeba zabírat další metry čtvereční dispozice chodbami. Ložnice je orientována na východ a vzhledem k velikým proskleným plochám umožňuje příjemný výhled z postele ven. Samozřejmostí je pak stůl u okna, ať už bude sloužit jako pracovní či pro líčení.

Obývací pokoj menšího z domů je spojený s kuchyní, jídelnou a samozřejmě velikými francouzskými okny s terasou a zahradou. NAVRH EKONOMICKÉ STAVBY

Obývací pokoj menšího z domů je spojený s kuchyní, jídelnou a samozřejmě velikými francouzskými okny s terasou a zahradou. NAVRH EKONOMICKÉ STAVBY

5+kk

Hlavní část domu je rozdělena na dvě zóny podle pater. Spodní společenská zóna s pracovnou, toaletou a velikým obývacím pokojem s návazností na terasu, který je připraven i na společné večery všech obyvatel dvojdomu. U kuchyně nechybí často žádaná spíž, umístěná pod schody, u pohovek si člověk může vybrat, zda se bude dívat na televizi, ven do zahrady přes veliká francouzská okna, nebo si zapálí krb na opačné straně. Jídelní část je připravena i na stůl pro 8 osob.

Ve druhém podlaží se nacházejí nadstandardně veliké dětské pokoje nasměrované do zahrady, společná koupelna se vším potřebným včetně okna přímo u vany pro výhled při relaxaci v ní. V opačné části dispozice horního patra je ložnice s velmi praktickou soukromou koupelnou.

Rodičovská část je nasměrována ke vstupu do domu pro dobrý přehled o svém bydlení.

U kuchyně většího objektu nechybí často žádaná spíž, umístěná pod schody, u pohovek si člověk může vybrat, zda se bude dívat na televizi, ven do zahrady přes veliká francouzská okna, nebo si zapálí krb na opačné straně. NAVRH EKONOMICKÉ STAVBY

U kuchyně většího objektu nechybí často žádaná spíž, umístěná pod schody, u pohovek si člověk může vybrat, zda se bude dívat na televizi, ven do zahrady přes veliká francouzská okna, nebo si zapálí krb na opačné straně. NAVRH EKONOMICKÉ STAVBY

Bc. Patrik Janoušek – autor
Student posledního semestru oboru Architektura a stavitelství na ČVUT v Praze. Jeden semestr vystudoval v rámci programu Erasmus v Dánsku na VIA Horsens University. Nyní působí ve firmě Ekonomické stavby, kde se snaží vytvářet především dobře fungující moderní domy.

TEXT + FOTO EKONOMICKÉ STAVBY
ODPOVĚDNÝ REDAKTOR MATEJ ŠIŠOLÁK
ZDROJ časopis HOME 6/2015

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: architektura nemoci projekt rodinny dum stavba
Sdílejte článek

Diskuze