Majitelé tohoto domu trvali na originalitě: Výsledkem je vzhled jako bojová loď
Originální dům, který se nachází nedaleko Varšavy, vděčí za svůj jedinečný vzhled do značné míry svým majitelům. Jejich požadavkem na architekty bylo vytvořit zvláštní soukromý prostor a s radostí souhlasili s prostorovou koncepcí, která se odlišuje od obvyklých domů.
Výsledkem je dům, který kvůli svému vzhledu nese přezdívky bitevní loď, krystal, či dokonce sarkofág.
Kouzelná asymetrie a slévání
Na první pohled hned zaujme asymetrickou střechou. „Ta sestává ze čtyř rovin různých svahů pokrytých grafitovými panely, které ʼtečouʻ do severní a východní stěny, čímž vytvářejí bezešvou skořápku. Jižní a západní stěna byly ukončeny dřevěnými deskami, které se spojují s dřevěným povrchem terasy. Tvoří jeden nedělitelný celek vzájemně propojené formy,“ vysvětlují autoři specialitu stavby.
Funkčnost a strukturální rozmanitost
Velké slovo ve finálním vzhledu domu měla jeho funkčnost. Zvýšená střecha nad dětskými pokoji dala možnost vytvořit mezipatro – nad užitnou plochou je úložný prostor, nad koupelnou a komorou další sklad. V chodbě domu vidíme asymetrické štíty střechy, které stoupají směrem vzhůru a jsou podporovány stále většími nosníky. Díky asymetrické střeše vznikly v domě bohaté interiéry z hlediska jejich strukturální rozmanitosti a přispívají výrazné dynamice domu.
Nejslunnější obývák
Částečně překrytá exteriérová paluba tvoří přechod mezi interiérem a exteriérem. V nejslunnější části domu se nachází obývací pokoj. Dlouhé horizontální okno zachycuje polední slunce, vertikální okna vítají západ slunce. Pokud jde o dispoziční řešení, v přízemí je obývací pokoj, jídelna a kuchyň, kancelář a prostor na spaní pro děti sestávající ze dvou pokojů a koupelny. Horní patro patří hlavní ložnici se šatnou a koupelnou.
Interiér v syrovém stavu
Součástí obývacího pokoje je samostatný krb připojený k dlouhé trubce z nerezavějící oceli. Speciální atmosféru dodávají interiéru především obnažené cihlové zdi. Obecně byl interiér ponechán ve velmi syrovém stavu. Povrchové úpravy byly realizovány jen z těch samých materiálů, jaké byly použity na konstrukci jádra: z cihel a betonu.
CWA House ve zkratce
Architektonické studio: BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI
https://www.facebook.com/Beczak-Beczak-Architekci-385372801670527/
Architekti: Magdalena Beczak, arch. Maciej Beczak
Projekt: 2014
Realizace: 2015 až 2017
Plocha: 183 m2
Vizualizace: Jarek Borowski
Software CAD: Allplan FT 2015
Sabína Zavarská
Foto: Jan Karol Gołębiewski