Moderní způsob venkovského bydlení: Šikovná jednopodlažní dřevostavba!
Šikovné jednopodlažní dřevostavby s jasnou geometrickou formou jsou velmi praktickým trendem. Podobnou navrhli architekti z ateliéru Studio Olgoj Chorchoj na jižním okraji obci Čenětice.
Dům je určen pro mladého muže a poskytuje vše potřebné pro pohodlný život mimo ruch velkoměsta.
Orientovaný do dvora jako staré domy
Navzdory relativně různorodé zástavbě si obec ponechala původní charakter, a proto bylo nejideálnější volbou nezasahovat do celkového vzhledu prostředí ničím do očí bijícím. Jednoduchý jednopodlažní objekt s přísným obdélníkovým půdorysem se ukázal jako vhodná volba.
Zajímavostí je, že na pozemku ve tvaru písmene L je orientován kolmo na komunikaci, čímž architekti získali pro domácího lepší využití pozemku. Toto uložení domu je zároveň reakcí na zažité tradice – domy jsou v této oblasti orientovány do dvora. V případě novostavby má orientace nový aktuální význam.
Dispozice domu
Stavba je výrazně propojená s exteriérem, což bylo i přáním domácího. Obytné prostory se nacházejí v jižní části domu a jsou orientovány do zahrady. Díky dřevěné pobytové terase jsou s ní přímo propojeny. „Kostrou“ stavby je chodba, která spojuje všechny prostory: vstupní halu s příslušenstvím, obytný prostor, pokoj, ložnici s koupelnou.
Těžištěm života v tomto domě je podobně jako u mnoha jiných moderních staveb obytný prostor s jídelnou. Soukromé pokoje jsou orientovány v zadní, klidnější části domu. Propojení se zahradou a světelnost interiéru je dosaženo faktem, že všechny pokoje mají díky francouzským oknům přístup do zahrady.
Architekti mysleli i do budoucna: Terasa s pergolou na západní straně je současně přípravou na případné prodloužení domu o jednu místnost.
Ze severu ho chrání zeď
Projekt akceptuje venkovské prostředí i v tom smyslu, že striktně neodděluje pozemek od okolí, naopak, je pohledově otevřený směrem k sousedům (oplocení ze severu a ze západu je řešeno stávajícím zdí, v ostatních částech je plot dřevěný).
Novostavba je ze severu chráněna masivní zděnou stěnou, která funguje také jako akumulační prvek. Zeď poskytuje oporu celé dřevěné konstrukci domu, která je složena ze dvou částí. První je samotná hmota domu, druzích střecha. Přesahy střechy vytvářejí krytou terasu a stínění před příliš ostrým sluncem.
Prožitky bez funkčnosti nemají význam
Jak již na první pohled vidět, dům využívá přírodní materiály, především dřevo, kterým je také obložená fasáda. Severní stěna je z betonových tvárnic. Plochá střecha je řešena jako zelená. Terasu v létě stíní plátěné rolety.
Podle architektů sedlové střechy přestaly mít na venkově svůj význam. Kdysi se zde totiž skladovalo seno a to tvořilo přirozenou izolaci staveb. Dnes se zde mnozí snaží řešit neplnohodnotné prostory na bydlení.
„V dnešní době by vesnice neměla mít jen formální výraz plný prožitého tvarosloví, ale měla by pokračovat ve svém funkčním řešení. Tím je i používání nových materiálů a technologií adekvátně k účelu, ke kterému má sloužit,“ zdůrazňují autoři projektu.
RD Čenětice ve zkratce:
Architektonické studio: Studio Olgoj Chorchoj
Autor: Olgoj Chorchoj
Hlavní architekt: Ing. Arch. Ondřej Kopečný
Rok realizace: 2007
Celková zastavěná plocha: 220 m2
Čistá podlahová plocha: 111 m2
Lokalita: Čenětice, ČR
Sabína Zavarská
Foto: archív Olgoj Chorchoj, Jana Labuťová
Šatny venkovského fotbalového klubu……….kam se chodí chcá.?
Zvenku stodola, vnitřek se mi líbí, ač je místy trochu nezvyklý.
Nádhera a dokonalost sama……
Hezke! Kdo to stavi?