Zdroj: Ondrej Stanek

Navzdory velké podlahové ploše nepůsobí novostavba majestátně. Jak dosáhli tak velké podlahové plochy domu, a nezničili zahradu?

21. 12. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Představy investorů o budoucích domech jsou různé. Zatímco jeden chce co nejmenší podlahovou plochu a nechá vyniknout zahradu, jiní potřebují více místa v interiéru. Ani spolupráce s architekty nebývá vždy ideální. V případě novostavby rodinného domu v Ivance pri Dunaji tomu bylo jinak. I díky příjemné a otevřené komunikaci mezi autory návrhu z ateliéru KCA a investorem vznikla působivá stavba.

Původní představou majitele pozemku v Ivance pri Dunaji byla jednopodlažní stavba s velkou podlahovou plochou. Přál si, aby zapadla do okolní výstavby, a zároveň aby na pozemku zůstal ovocný sad.

Dalším problémem, který architekti Peter Kucharovič a Katarína Kucharovič Cambelová museli vzít v úvahu, bylo umístění sousedního domu. Jeho vysoká štítová stěna totiž stojí téměř na hranici obou pozemků. Po spočítání všech faktorů architekti navrhli přece jen jinou formu domu, než si původně majitel představoval.

Exteriér s vchodem do domu - Rodinný dům v Ivanke pri Dunaji

Novostavba je spojením dvou celků s kolmou orientací, tedy ve tvaru písmene L. Zdroj: Ondrej Stanek

Aby majitelé nepřišli o zahradu a kus sadu

„Kdybychom chtěli zachovat původní představu investora o jednopodlažní stavbě s velkou podlahovou plochou, museli bychom ukrojit i z ovocného sadu i ze zahrady. Toto zmenšení zelené části pozemku bylo pro nás nepřiměřené, naštěstí se nám podařilo investora přesvědčit o umístění některých pokojů do podkroví. Celkově bychom rádi vyzdvihli součinnost a otevřenost investora, který si nechal v důležitých rozhodnutích poradit. Od studie až po samotnou realizaci byl otevřený novým nápadům a řešením,“ pochvaluje si architektka Katarína Kucharovič Cambelová.

Přečtěte si také:
Pod klasickou podobou obyčejného rodinného domu na vesnici se skrývá mnohem více!

Jedno rameno je přízemní, druhé s podkrovím pod sedlovou střechou

Po dohodě s investorem je novostavba spojením dvou celků s kolmou orientací, tedy ve tvaru písmene L. Jedna část má sedlovou střechu, druhá je jednopodlažní. Díky tomuto členění a světlým fasádám dům nepůsobí majestátně a nevyvolává stísňující pocit ani při pohledu z ulice. Nižší část směřuje k sousednímu domu, který hraničí s pozemkem, čímž zjemňuje jeho ne právě ideální umístění.

Terasa - Rodinný dům v Ivanke pri Dunaji

Na denní zónu navazují venkovní terasy. Zdroj: Ondrej Stanek

Na denní zónu navazují terasy, pracovna je v poschodí

V části domu, která směřuje nejhlouběji do zahrady, je denní zóna s prostorným obývacím pokojem a kuchyní. Právě tady je nejvíce prosklených stěn, a tedy nejsilnější zážitek z propojení interiéru a exteriéru. Na denní zónu navazují venkovní terasy.

Terasa - Rodinný dům v Ivanke pri Dunaji

Fasáda nižší části domu je částečně řešena obkladovými cihlami kombinovanými s bílou omítkou. Zdroj: Ondrej Stanek

V jednopodlažním křídle je noční část s hlavní ložnicí, ke které patří velký šatník. Dále zde najdete dva pokoje, z nichž je možné přímo vyjít na pozemek díky proskleným dveřím, a koupelnu. V podkroví jsou umístěny další dva pokoje – jeden slouží jako pokoj pro hosty, druhý jako pracovna.

Detaily, které opticky zpříjemňují dům zvenčí i zevnitř

Fasáda nižší části domu je částečně řešena obkladovými cihlami kombinovanými s bílou omítkou. Zajímavým prvkem jsou okenní rámy světle růžovohnědé barvy, která výborně funguje v kombinaci s použitými materiály a dalšími jemnými barvami venku či uvnitř. Zjemňuje hranice mezi zahradou a interiérem. Barevné schéma „uzavírá“ světle šedá střecha.

Obývák - Rodinný dům v Ivanke pri Dunaji

V části domu, která směřuje nejhlouběji do zahrady, je denní zóna s prostorným obývacím pokojem a kuchyní. Zdroj: Ondrej Stanek

V interiéru dominuje dřevo

Interiér je řešen ve světlých barvách s černými akcenty. Hlavním materiálem je dřevo. Najdeme ho nejen na podlahách a nábytku, ale i ve formě lamel, ze kterých jsou vytvořeny obklady na některých stěnách. Tento prvek prostor citelně zútulňuje a harmonizuje. Lamelová stěna u kuchyňské linky skrývá dveře do spíže.

Kuchyň - Rodinný dům v Ivanke pri Dunaji

Interiér je řešen ve světlých barvách s černými akcenty. Zdroj: Ondrej Stanek

RD Ivanka pri Dunaji

architektonický ateliér: KCA, s. r. o
autoři: Ing. arch. Peter Kucharovič, Ing. arch. Katarína Kucharovič Cambelová
lokalita: Ivanka pri Dunaji
užitná plocha celkem: 236,5 m2
obestavěný prostor: 1131,1 m3
realizace: 2022

Sabína Zavarská
Foto: Ondrej Stanek

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dřevená podlaha Dřevěné lamely novostavby rodinný dům venkovní terasy
Sdílejte článek

Diskuze