Nenápadný dům, který ukrývá působivá řešení

06. 09. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Z ulice působí jako poschoďová kostka, jejíž přízemí má fasádu z kamene a poschodí je obloženo dřevem. Ve skutečnosti však dům skrývá mnohem praktičtější půdorys ve tvaru písmene L a funkční atrium.

Jeho delší „noha“ má jen přízemí a táhne se do soukromí zahrady. Čeho architekti z ateliéru OK PLAN ARCHITECTS touto podobou rodinného domu dosáhli?

Rozhodnutí číslo jedna: atrium

Pozemek, na kterém rodinný dům stojí, se nachází v Žilině a z obou stran je obklopený rodinnými domy se zahradami. Protože v tomto prostředí je nejcennější pro majitele vlastní soukromí, autor projektu Luděk Rýzner od začátku uvažoval o atriovém domě.

atrium

Foto: Radek Brunecký

Atrium je ideálním prostorem pro trávení času domácích venku, a protože je ze všech stran chráněno pevnými nebo posuvnými bariérami, stává se středobodem obytného prostoru. Nachází se tu i venkovní kuchyně. Prostor atria je možné spojit se zahradou, ale i úplně uzavřít a vytvořit soukromou venkovní zónu.

Působivý systém teras

Na první pohled jednoduchý dům poskytuje i další propojení s exteriérem, a to díky systému teras. Tyto terasy vytvářejí různorodé prostory s různými stupni intimity a propojují všechny obytné místnosti s exteriérem.

Celkový design domu dotváří oplocení, které je na jedné straně ze světlého dřeva – a tak materiálově navazuje na fasádu horního podlaží, z druhé strany (nalevo od garáže) je nižší tmavé kovové oplocení harmonizující s garážovými vraty a vstupem do domu.

obývací prostor domu

Foto: Radek Brunecký

Dispozice domu

V přízemí se nachází vstup, garáž, šatna, technická místnost a velký spojený prostor jídelny, kuchyně a obývacího pokoje, u něj je menší pracovna. Hlavní obytná zóna se prostřednictvím prosklení otevírá do zahrady.

Za tímto srdcem domu najdete obdélníkový bazén s hygienickým zázemím. Bazén může fungovat jako zavřená krytá plovárna, ale se dá otevřením posuvných dveří spojit s terasou a vnějším prostředím.

V poschodí našly prostor noční místnosti – dětské pokoje a ložnice rodičů s hygienickým zázemím. Nechybí šatny ani terasa, která je po celé šířce poschodí.

bazén v dome

Foto: Radek Brunecký

Konstrukční řešení domu

„Konstrukčně jsme stavbu navrhli jako dvoupodlažní, postavenou klasickou zděnou technologií z keramických tvárnic Porotherm tl. 400 mm s obkladem (větranou fasádou), v kombinaci s ocelovými sloupy. Světlá výška místností je 2,8 m. Střechy jsou ploché, jednoplášťové. Střecha nad hlavní částí je pokryta zelení,“ konkretizují autoři projektu technické záležitosti.

koupelna

Foto: Radek Brunecký

RD Žilina ve zkratce

autor: Luděk Rýzner / OK PLAN ARCHITECTS

spoluautor: Jiří Vincenc

zastavěná plocha: 347,11 m2

investor: soukromá osoba

generální dodavatel: Ideálne domy

realizace: 2017

lokalita: Žilina

Sabína Zavarská
Foto: Radek Brunecký

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: atrium ploché střechy rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze