Nízkoenergetický bungalov nedaleko Bratislavy

Nízkoenergetický bungalov nedaleko Bratislavy

26. 05. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Nízkoenergetickému domu nedaleko Bratislavy se to podařilo. Udržet na uzdě technické parametry, dispoziční požadavky a ekonomické limity, zatímco estetická stránka zůstane neposkvrněná, je možné jen tím nejjednodušším způsobem – upřímnou otevřeností a čistotou.

Mladý pár stanovil architektům jasné požadavky hlavně z hlediska dispozice. Rodinný dům se čtyřmi rovnocennými pokoji (dva dětské a dva pro hosty), jednou rodičovskou ložnicí, třemi samostatnými toaletami a třemi koupelnami, to už se nedá nazvat startovacím bydlením, ale plnohodnotným ztělesněním budoucích plánů. Přízemní bungalov s užitnou plochou 223 m² zosobňuje ideu dělení bydlení na denní, noční a vstupní část, která první dvě části odděluje a zároveň spojuje. Z požadavků vyplynulo ideální řešení domu do tvaru L.

„Koncepce uspořádání pokojů kolem vnitřního atria nám dovolila přivést do každého obytného prostoru dostatečné množství denního světla. Jen rodičovská ložnice je kvůli pocitu soukromí oddělená od zbytku domu,“ vysvětluje architekt Rudolf Lesňák. Jedním z požadavků investora bylo i ekonomické zhodnocení − puristická estetika tak našla opodstatnění v praktické stránce a dům o to jednodušeji dosáhl parametrů nízkoenergetické stavby.

Foto Dano Veselský

Foto Dano Veselský

Vstupní prostory od denní části odděluje kubus z úložných prostor. Tvoří ho z jedné strany nika pro šatní skříně a z druhé strany zabudované vysoké skříně kuchyňské linky.

Vstupní prostory od denní části odděluje kubus z úložných prostor. Tvoří ho z jedné strany nika pro šatní skříně a z druhé strany zabudované vysoké skříně kuchyňské linky. Foto Dano Veselský

Rýhy v pohledovém betonu na stropě nejsou náhodné. Jsou záměrným prvkem, který dává prostoru řád. Chytré umístění sedací soupravy umožňuje pohled na TV, krb i do zahrady.

Rýhy v pohledovém betonu na stropě nejsou náhodné. Jsou záměrným prvkem, který dává prostoru řád. Chytré umístění sedací soupravy umožňuje pohled na TV, krb i do zahrady. Foto Dano Veselský

Komfort a technologie

Po technické stránce je dům řešen se zřetelem na náročné požadavky vnitřního klimatu a nízkoenergetický standard. Konstrukci obvodových stěn z pórobetonových tvárnic zateplil polystyren. Čistotu a otevřenost vnitřních prostorů nenarušuje ani značné rozpětí sloupů. Železobetonová stropní deska je dostatečně nosná a v interiéru je tento materiál „přiznaný“ ve formě pohledového betonu na stropech. Kontakt s exteriérem podporují značné plochy zasklení orientované převážně jihovýchodně. Znamenají sice potenciální riziko přehřívání obydlí, tomu však brání efektivní stínění z exteriérových žaluzií. „Kladli jsme důraz na kvalitní okna − kombinace trojitého zasklení a dřevo-hliníkových rámů je pro nízkoenergetické domy jednoznačně nejvýhodnější,“ říká architekt. „Jako zdroj tepla se použilo tepelné čerpadlo, které také aktivně chladí,“ dodává.

Foto Dano Veselský

Foto Dano Veselský

Jihovýchodní fasády se maximálně otevírají exteriéru. Kromě přístupu slunce do interiéru se tak docílilo výhledu do budoucí zahrady. Před denní částí je ve střetu hmot vytvořena letní terasa.

Jihovýchodní fasády se maximálně otevírají exteriéru. Kromě přístupu slunce do interiéru se tak docílilo výhledu do budoucí zahrady. Před denní částí je ve střetu hmot vytvořena letní terasa. Foto Dano Veselský

Geometrie přísně pravoúhlých hmot možná působí přísně, ale zároveň je podmíněna interiérem a vnitřním členěním.

Geometrie přísně pravoúhlých hmot možná působí přísně, ale zároveň je podmíněna interiérem a vnitřním členěním. Foto Dano Veselský

„Celá koncepce domu je podmíněna jednoduchostí, která se odrazila i ve výrazu architektury. Vyhnuli jsme se komplikovaným systémům a členění a díky tomu dům nemá kritické detaily, které by se z dlouhodobého hlediska mohly projevit jako jeho slabiny.“

Nízkoenergetický bungalov nedaleko Bratislavy

Nízkoenergetický bungalov nedaleko Bratislavy Foto Dano Veselský

Světlo, prostor, vzduch

Dispozice vnitřních prostorů jasně rozčlenila všechny místnosti podle priority do tří celků: pokoje jsou orientována do vnitřního atria, komunikační uzel tvoří vstupní prostory a denní část má výhled do zahrady. Hygienické prostory a šatník lemují severozápadní fasádu a zároveň chrání pokoje před hlukem z okolí. Dlouhou chodbu, která vznikla kvůli zpřístupnění všech ložnic, opticky zjemňuje důmyslné prosvětlení. Tak jako na fasádě, i uvnitř jsou použity jednoduché materiály. Tmavé a světlé odstíny dřeva doplňují šedé stropy z pohledového betonu a bílé plochy stěn. Majitelé mají díky tomu možnost kdykoli přiložit ruku k dílu a interiér zaplňovat, aniž by narušili jeho nadčasovou eleganci.

Z kuchyně umístěné přesně na ose prostoru mají majitelé při vaření dokonalý přehled o tom, co se děje v atriu, ve vstupní části pozemku i v obývacím pokoji.

Z kuchyně umístěné přesně na ose prostoru mají majitelé při vaření dokonalý přehled o tom, co se děje v atriu, ve vstupní části pozemku i v obývacím pokoji. Foto Dano Veselský

Funkční rozdělení hlavního obytného prostoru zvýrazňuje bílá kuchyňská dlažba kontrastující s tmavou laminátovou podlahou v obývacím pokoji.

Funkční rozdělení hlavního obytného prostoru zvýrazňuje bílá kuchyňská dlažba kontrastující s tmavou laminátovou podlahou v obývacím pokoji. Foto Dano Veselský

Jídelní stůl pro šest lidí osvětluje stojací lampa, která nevyžaduje zásah do betonového stropu.

Jídelní stůl pro šest lidí osvětluje stojací lampa, která nevyžaduje zásah do betonového stropu. Foto Dano Veselský

Ložnice s výhledem do zahrady není jako jediná opticky spojena s atriem. Zasklené dveře vedou na soukromou terasu rodičů.

Ložnice s výhledem do zahrady není jako jediná opticky spojena s atriem. Zasklené dveře vedou na soukromou terasu rodičů. Foto Dano Veselský

Rohová vana byla požadavkem majitelů. Architekti tuto výzvu přijali a obložením sladili vanu se zbytkem interiéru.

Rohová vana byla požadavkem majitelů. Architekti tuto výzvu přijali a obložením sladili vanu se zbytkem interiéru. Foto Dano Veselský

Dům v kostce

Základy: Betonové bednicí tvárnice.
Obvodové stěny: Konstrukční materiál tvárnic Ytong P+D 300 zateplený polystyrenem EPS 100 s tloušťkou 260 mm. Fasádní omítka silikátová bílá.
Střecha: Bezprůvlaková stropní deska železobetonová v tloušťce 250 mm, vyztužená 3 000 kg ocele. Zateplení − expandovaný polystyren EPS 100 v tloušťce 500 mm.
Technika: Tepelné čerpadlo Daikin Atherma, které slouží na ohřev vody, vytápění a prostřednictvím fancoilu i na distribuci teplého nebo studeného vzduchu. Rekuperace se zpětným ziskem tepla a s připojením na digestoř. Inteligentní elektroinstalační bus-systém Legrand Bticino.
Okna: Dřevo-hliníková s trojsklem. U-hodnota max. 0,8 W(m² . K).

foto: Rules architekti

foto: Rules architekti

Ing. Arch. Rudolf Lesňák, Ing. Milan Grega-Jakub,
Ing. Arch. Tomáš Huliman
Architektonický ateliér RULES ARCHITEKTI poskytuje komplexní služby v oblasti architektury, urbanismu a interiérů. V architektuře klade důraz na energetickou nenáročnost budov, v interiérech na jednoduchost a pohodlí. „V projektech dbáme na komfortní vztah mezi uživatelem a dílem. Máme rádi moderní technologie, ale módním trendům se vyhýbáme, výsledkem jsou nadčasové projekty se stabilní přidanou hodnotou.“

Text: Lucia Kušnírová
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Návštěvy domů NED a pasivní domy
Tagy: bungalov Bungalovy projekty dum Luxusní sedací soupravy nizkoenergeticky Sedací soupravy do U
Sdílejte článek

Diskuze