Příběh plzeňské chaty s výhledem: Na zanedbaném svahu vzniklo útočiště klidu
Jednoduchý malý domek, který během celého roku slouží jako chata. Přiznané materiály, nic navíc, ale ani nic nechybí. Nejdůležitější je výhled.
Na začátku byla zapomenutá neudržovaná zahrada v rekreační části Plzně. Majiteli nedala spát, a tak se rozhodl na zajímavě položeném svažitém pozemku postavit skromný malý domek sloužící jako rekreační chata nejen v létě, ale po celý rok. Zanedbanému místu vdechl nový život. Na rozdíl od výsledného efektu a přirozenosti, s jakou dnes domek sedí v zahradě, měl proces budování chaty svá úskalí.
Terén jako přednost, ale i problém
Svažité pozemky na jedné straně poskytují cenné výhledy a různá zákoutí, ale z hlediska návrhu a výstavby nejsou pro architekty právě lahůdkou. Majitel považoval za rozhodující faktor i rychlost realizace a možnost využívat domek i zahradu co nejdříve, a tak se s autory návrhu (a dnes už i realizace) shodli na jednoduchých řešeních prakticky bez neshod.
Architekti Irena Šebová a Tomáš Král zvolili podlouhlou formu domu se sedlovou střechou. Umístili ho ve svahu tak, aby bylo možné projít zahradou bez překážek. Severní horní část pozemku lemuje frekventovaná pěší trasa. Právě proto sem autoři projektu nasadili hustou vegetaci, která chrání soukromí obyvatel v zahradě, včetně místa s nejkrásnějším rozhledem.
Uprostřed zahrady
Nenápadný domek stojí ve střední části terénu, díky čemuž mají obyvatelé soukromí v největší části zahrady – na jihu pozemku. Z jedné strany je krytá domem, z druhé otevřená směrem k nížině a stále zachovává cenné výhledy do okolí.
Motto architektů: „Většina věcí, míst nebo situací se může změnit na dobré, jen co tak o nich začneme uvažovat.“
Dům s podlahovou plochou jen okolo 40 metrů čtverečních působí celistvě zvenku i zevnitř. Jednoduchá dispozice přízemí zahrnuje vstup s koupelnou, obytný prostor a ložnici. Na společenskou místnost navazuje pergolou krytá terasa, která v létě funguje jako rozšířený obývák a v zimě zachovává pocit prostoru při pohledu ven.
Co znamená upřímný interiér?
Ve snaze nekomplikovat a plně podpořit hlavní cíl projektu, tedy zvýraznit okolní krásu a krásu přirozených materiálů, pokračovali architekti i uvnitř. V domku-chatce jsou všechny materiály přiznané, pohledové.
Dřevo, beton, kámen, kov, keramika, sklo jsou skutečné a citlivě použité. Dřevo v interiéru zároveň harmonizuje drsnost chladných materiálů – betonu, cihel i tvárnic.
Nenápadnou bílou stavbu s nápadným rezavým vstupním portálem doplňuje kromě terasy s pergolou a zahrady i dřevostavba domku na nářadí.
Keramické tvárnice, titanzinek
„Přáním majitele bylo, aby chatka sloužila nejen od jara do podzimu, ale celoročně. Právě proto jsme kladli velký důraz na konstrukce, materiály a vybavení stavby. Obvodové zdivo tvoří keramické tvárnice s vnitřní tepelnou izolací. Střecha je zhotovená na jednoduchém dřevěném krovu s titanzinkovou krytinou,“ upřesňují materiálové řešení architekti ze studia architectureMADE.
Dům jako chata s výhledem
Profil: Rekreační oblast v Plzni, jíž místní říkají „Na Mikulce“, nabízí krásné výhledy na město. Subtilní stavba je důkazem, že na odpočinek nepotřebujete mnoho, právě naopak. Čím minimalističtější a jednodušší řešení, tím intenzivněji absorbujete klid a vjemy z příjemného okolí.
Kdo tu bydlí: Dvě sestry, které rády tráví volný čas v přírodě, prací v zahradě a hlavně ve společnosti svých vnoučat.
Autoři: Ing. arch. Irena Šebová, Ing. arch. Tomáš Král
Ateliér: architectureMADE, www.architecturemade.com
Lokalita: Plzeň-Mikulka
Zastavěná plocha: 53 m2
Užitková plocha: 40 m2
Plocha pozemku: 752 m2
Studie: 2016
Realizace: 2017–2020
Fotogalerie
Text: Sabína Zavarská
Foto: Bc. Matěj Hošek
Zdroj: časopis HOME