Zdroj: Patryk Lewiński

Ze skromné chaty po dědovi vyrostla moderní chata pro celou rodinu

24. 08. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Na začátku byla skromná lesní chata po dědovi v srdci krajinného parku Pszczewski. Majitel toužil po jejím vylepšení, z památky po příbuzném chtěl vytvořit moderní chatu pro přátele a rodinu.

Sám byl velmi nadšen myšlenkou úniku z rušného města do hlubin lesa, protože kromě přírody má rád aktivní způsob trávení volného času. Výsledkem práce architektů z ateliéru mode:lina™ je světlý vzdušný interiér plný překližky, s krásnými výhledy do lesa. Moderní chatu s neuvěřitelně velkou podlahovou plochou dvou set šedesáti devíti metrů čtverečních dnes tvoří dva kolmo na sebe orientované domky se sedlovými střechami, spojené vstupní místností.

Přečtěte si také:
Původní dřevěné parkety jako hlavní rys zrekonstruovaného bytu

Ke zděděné a zrekonstruované chatě architekti přistavěli nový objem, který zvětšuje a zkvalitňuje obytný prostor. Design vychází z tradičního zastoupení klasické chaty, ale všechna řešení a materiály čerpají přímou inspiraci z úžasné blízkosti přírody.

Dveře a chodby z překližky detail

Syrový betonový povrch a dřevěné podlahy z bíleného dubu jsou prokládány pravidelnými vzorovanými „koberci“. Ty jsou z ručně vyrobených betonovo-mramorových dlaždic domácí polské značky Purpura. Zdroj: Patryk Lewiński

Ke staré chatě připojili nový dům

Po analýze potřeb projektu, místního terénu, světových stran a pozorování přírody se architekti rozhodli nezvětšovat objem původní chaty přímo, ale připojit k ní nový prostor nenápadně a prakticky. Vchod do chaty po rekonstrukci spojuje starou a novou část domu a zároveň zahrnuje šatnu a koupelnu pro hosty. Vnitřní chodby a okna jsou zvýrazněny překližkou. Tu použili i při povrchové úpravě nábytku, najdete ji i na interiérových dveřích.

Jídelna a obývací pokoj s masivním krbem z černé oceli

Jídelna a obývací pokoj jsou od sebe odděleny centrálně umístěným masivním krbem z černé oceli. Zdroj: Patryk Lewiński

Krb z černé oceli, velká terasa a překvapení v kuchyni

Křídlo nově postaveného domu zahrnuje prostornou jídelnu a prosklený obývací pokoj, plný lesa. Jsou od sebe odděleny centrálně umístěným masivním krbem z černé oceli. Stavbu obepíná terasa s venkovním obývacím pokojem i velkým jídelním stolem. Po otevření se stává přirozenou součástí přístavby. V druhé části domu, kde byl kdysi obývací pokoj, se dnes nachází prostorná kuchyň s rodinným stolem.

Přečtěte si také:
Pod starým stropem našli hotový poklad! Stoleté dřevěné trámy určily charakter rekonstrukce bytu

Prosvětlena je i střešním oknem. Nábytek v kuchyni přináší překvapivé funkční řešení: dveře dvou vysokých „skříní“ jsou vlastně skrytými dveřmi vedoucími do komory a přechodem do části soukromých ložnic.

Kuchyň s bílou linkou a dřevěnou lavicí

V druhé části domu, kde byl kdysi obývací pokoj, se dnes nachází prostorná kuchyň s rodinným stolem. Prosvětlena je i střešním oknem. Zdroj: Patryk Lewiński

Přírodní překližka a „koberce“ z ručně vyrobených dlaždic

Čela nábytku jsou vyrobena z přírodní překližky, podobně jako interiérové dveře, jejichž design je podtržen šikmými vzpěrami. Toto řešení navazuje na tradiční dveře místních farem. Architekti zvolili nenápadnou barevnou paletu, složenou z bílé, šedé a přírodní světlé barvy překližky.

Dřevěná lavice v jídelne

Kuchyň a jídelna. Zdroj: Patryk Lewiński

V rámci celého interiéru však najdete černé akcenty, které nenápadnou barevnost ozvláštňují. Syrový betonový povrch a dřevěné podlahy z bíleného dubu jsou prokládány pravidelnými vzorovanými „koberci“. Ty jsou z ručně vyrobených betonovo-mramorových dlaždic domácí polské značky Purpura. Své místo mají i doplňky skandinávských značek.

Modern Dacha

architektonický ateliér: mode:lina™

autoři: Paweł Garus, Jerzy Woźniak, Kinga Kin, Małgorzata Wawrzynek, Magdalena Skop

lokalita: Międzychód, Poznaň, Polsko

plocha: 269 m2

realizace: 2021

Sabína Zavarská
Foto: Patryk Lewiński

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: chata dřevěné domy dřevěné trámy překližka prosklené plochy skandinávský design skandinavský styl
Sdílejte článek

Diskuze