Prototyp rodinného domu v Posázaví
Z jedné strany ukrytý za stromy, z druhé chráněný vodou a strmými břehy. Místem experimentu s prototypem rodinného domu se stal bývalý žulový lom v Posázaví. Jeho cílem bylo ověřit konstrukční, typologické a uživatelské vlastnosti prototypu. A my vás zveme na návštěvu.
Dům stojí na hraně skály nad jezerem. Zachovává vzrostlou zeleň, zhodnocuje výhled na vodní plochu a umožňuje přístup na louku uprostřed lesa. I když by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o „obyčejný“ hranol (15 x 15 x 4 m), jeho interiér je navržen mnohem složitěji. A – důmyslněji.
Přečtěte si také: Praktický rodinný dům, kde není nic zbytečného
Dům získal nominaci na Českou cenu za architekturu 2016
Organicky tvarovaný labyrint vnitřního obytného prostoru umožňuje lepší proslunění a prosvětlení, výhledy a průhledy z hloubky dispozice. Dům není klasicky ani založen – architekti se rozhodli stavbu osadit nad terén a objekt díky tomu levituje. Ocelový montovaný roznášecí rošt podepírají stávající žulové bloky: „Jedná se o zbytky zdejší těžební aktivity,“ říká architekt Prokop Tomášek z A69-architekti. Na roštu pak stojí vlastní konstrukce – zde jako sloupková dřevostavba v systému „two-by-four“. Strop je z dřevěných sbíjených vazníků. Architekti ze studia A69 jsou známí svým důrazem na detail – v návrhu i realizaci, a tak přesto, že stavba byla provedena svépomocí, ani bližší pohled laickému návštěvníkovi tuto skutečnost neodhalí.
Přírodní ozvěny
Prototyp rodinného domu důsledně ctí unikátnost místa. Přírodní materiály se tak objevují nejen ve formě výše popsaných „základů“ a konstrukci, ale i v dalších prvcích – kupříkladu i plochá střecha je řešená jako „zelená“ osázená extenzivní zelení. Fasáda je provětrávaná z dřevěných hranolů. Jen okna jsou hliníková – materiál byl vybrán kvůli jeho specifickým vlastnostem. Vzniklá posuvná skleněná stěna tak umožňuje propojit obytný prostor s venkovní terasou na louce. „Udržitelnost“ konceptu navíc podtrhuje fakt, že celý objekt je demontovatelný, může zmizet beze stopy.
„Celý objekt je demontovatelný, může zmizet beze stopy.“
Prokop Tomášek, A69 – architekti
Bílá oáza
S roční a denní dobou se měnící barevnost výhledů, tmavá fasáda a zrcadlová hladina jezera poskytují obyvatelům dostatek barevných podnětů. Interiér je proveden v monochromatické barevnosti ve variantách bílé. Dokonce i zařizovací předměty jsou ve velké většině bílé. Navzdory tomu dům rozhodně není sterilní – jeho organická vnitřní kompozice, všudypřítomné výhledy a hlavně přímo hmatatelná přítomnost unikátního místa, kterou lze cítit i v kterémkoli místě interiéru, dělají z nadbytečných barevných akcentů čistě módní zbytečnost. Bílá je dobrá!
Přečtěte si také: Jednopodlažní rodinný dům z Olomouce poskytuje dostatek soukromí i otevřený prostor
DŮM V KOSTCE
Autor: A69 – architekti s.r.o. – Boris Redčenkov, Prokop Tomášek, Jaroslav Wertig, Michal Nohejl / www.a69.cz
Stavební řešení: Omega project s.r.o. Jan Škopek, Miroslav Fejfar, statika – Radek Brandejs
Dodavatel: stavba svépomocí, dřevěná konstrukce – tesařství Jiří Kotík, okna – Nevšímal a.s.
Projekt: 2011–2012
Realizace: 2013–2015
Obestavěný prostor: 975 m3
Zastavěná plocha: 235 m2
Hrubá podlažní plocha: 210 m2
Užitná plocha: 204 m2
A69 – architekti
Boris Redčenkov, Prokop Tomášek, Jaroslav Wertig
Všechny tři architekty spojuje kromě roku narození ambice vytvářet autorskou architekturu reagující na místo, čas a okolnosti jejího vzniku. Za dobu trvání má za sebou ateliér desítky realizací a stovky projektů všech rozsahů, velikostí a typologických druhů. Kromě samotného navrhování a realizování staveb se členové ateliéru věnují publikační, popularizační a pedagogické činnosti.
TEXT RED
FOTO TOMÁŠ RASL
ZDROJ časopis HOME 7-8/2016
Dobrý den, mohla bych vědět -jen úplně „zhruba“ -cenu?
děkuji Milena H.