Rekonstrukce staré chalupy trvala více než dva roky: Podívejte se na tu změnu!
Majitel nemovitosti a krásného pozemku, na kterém chalupa stojí, se spolu s architekty z ateliéru GEBAS atelier architects, rozhodli pro rekonstrukci. Rekonstrukce byla rozsáhlá a velmi náročná, ale výsledek stojí za to!
Náročná rekonstrukce
Přeměna staré chalupy na moderní rekreační usedlost trvala více než dva roky. Cílem majitelů chalupy bylo jednak vrátit její původní předválečný ráz, na druhé straně přizpůsobit dům modernějšímu stylu bydlení. Rovněž bylo v jejich plánech konečně využít podkroví a hambálek jako druhou obytnou zónu. Tu dnes nabízejí hostům k pronájmu. Samotná rekonstrukce začala v roce 2011 obnažením obvodu domu a dokončena byla v létě 2013. Posledním krokem bylo osazení rostlin v koupacím jezírku.
Kraj červené hlíny a pískovcových kamenů
Východní Podkrkonoší je krajem červené permské hlíny a pískovcových kamenů, krajem s majestátním do modro-siva zabarveným obzorem Krkonoš a se zachovalou původní architekturou. Stará chalupa měla i svůj historický význam – navzdory snahám o úpravu v minulých desetiletích, které ne vždy znamenají plus. Na tomto místě stále stavba již pravděpodobně v roce 1760. Chalupa je osazena do přírodního prostředí hluboko v Čermnskom údolí mimo zastavěné části obce, na vyvýšené polosamotě. Nejbližší sousedství stavba je přibližně sto metrů pod chalupou.
Měnil se i terén kolem
Vraťme a však k samotné rekonstrukci. „Rozsáhlá rekonstrukce znamenala nemalé terénní úpravy kolem domu, obnovení střešní konstrukce a krytiny, výměnu oken z třídílných na původní dvoudílné špaletová okna, integrování příčného křídla s vchodem a schodištěm. Závěr celé rekonstrukce patřil základnímu osazení rostlin na pozemku, „charakterizují potřebné úpravy architekti.
Dole majitelé, nahoru hosté
Důležitým momentem celé rekonstrukce byla potřeba oddělit bydlení majitelů od části, která slouží k pronajímání pro hosty. Pro bydlení majitelů slouží spodní část objektu, druhou obytnou zónu v podkroví druhého nadzemního podlaží tvoří dva plně vybavené apartmány určené k rekreaci hosty. Srdce domova majitelů tvoří centrální obytná místnost krásnou kachlovými kamny červené barvy. Okna této místnosti jsou orientovány na jihozápad a strop je klenutý z původních cihel. Oblouky stropu se v pravidelném rytmu střídají s ocelovými traverzami.
Interiér plný přírody
Podlaha v domě je řešena z masivního dubu, kolem kuchyňské se nachází v keramická dlažba s povrchovou imitací dřeva, což působí harmonicky. Nábytek je z větší části vytvořen na míru truhlářem. Úctyhodná je také hloubka parapetu u špaletových oknech. I díku ní jsou jemně řemeslně vypracované okna s výhledem do příjemné zeleně dalším charakteristickým prvkem místnosti.
Zahrada
Zahrada zůstala neoplocených a tak přímo navazuje na rozsáhlé louky a les. Za chalupou se nachází také dětské hřiště, otevřené ohniště a zejména velké koupací jezírko, při kterém stojí solární sprcha. Najdete zde také uzavíratelný altán pro 18 osob s kovaným krbovým grilem.
Chalupa Winterflur
Ateliér: GEBAS atelier architects
Lokalita: Východní Čechy, Čermná
Projekt: 2011
Realizace: 2011 až 2013
Typ stavby: zděná stavba
Užitná plocha domu: 300 m²
Velikost pozemku přiléhajícího k objektu: 15 000 m²
Vytápění: kombinovaný kotel na dřevoplyn + elektrické temperování, podlahové vytápění, krbová kamna
Fasáda: štít – dřevěný obklad „Flošna“, kamenný obklad z přírodního křemence v přírodních hnědých, béžových a červených odstínech Kvarcid Brown, omítka světlé přírodní barvy
Střešní krytina: Prefa falcovaná hliníková šablona, barva antracit
Web chalupy: http://www.winterflur.cz
Text: Sabína Zavarská
Foto: Jana Kubíčková, GEBAS atelier architects
Rekonstrukce výborná, ale ten „češtin“ je hrozný…