Zdroj: Alex Shoots Buildings

Příběh statku, který se proměnil ve dvougenerační dům. Každá místnost v něm voní dřevem

04. 12. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Nejdříve chtěli postavit vedle starého statku moderní novostavbu. Po debatě s architektem však padlo rozhodnutí nestavět nanovo, ale oživit původní budovu a přizpůsobit ji životu v 21. století.

Majitel domu si přál v první řadě zachovat existující hospodářské provozy statku, včetně venkovní kuchyně. Dalším, neméně důležitým požadavkem bylo vytvoření dvougeneračního řešení se samostatnými vstupy a silným propojením s přírodou.

Přečtěte si také:
Komplikované podmínky parcely vyřešil tvar domu do L. Ušetřili energii a mají i dostatek soukromí

 Jak to všechno začalo

V malé vesničce na rozhraní Vysočiny a Středočeského kraje se nachází starší statek s hospodářskými budovami. Pro tuto obec je charakteristické kruhové uspořádání s rybníkem a kapličkou uprostřed.

Pohled na statek ze dvora

Ze společného zádveří vedou dva samostatné vchody. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Okolo je množství sadů a zahrad. Za zahrádkami a sady na svahu v jižní části stojí starší domy, včetně statku, který architekt Jan Šembera přizpůsobil na pohodlné bydlení pro dvě generace.

První krok rekonstrukce: pryč s nánosy desetiletí

Nejdříve bylo potřeba očistit statek od stavebních úprav z 80. let. Ty nahradila úplně nová archetypální nástavba s moderním detailem a jedním panoramatickým oknem. Vykukuje z korun ovocného sadu a nabízí výhled na náves, střechy okolních domů a krajinu. Hospodářská část statku se dívá do uzavřeného dvora.

Přečtěte si také:
Nádherně zrekonstruovaný stoletý statek se stal ideálním útočištěm rodiny, která potřebovala únik před každodenním shonem

Původní krov nahradila moderní nadstavba

Na to, aby se na původní přízemí staré budovy dala položit nástavba, bylo potřeba kompletně odstranit původní krov. Moderní nástavba má množství přirozeného světla a otevřenou dispozici, která navazuje na původní šedobílé barevné schéma hospodářských budov.

Stůl s židlemi u francouzských oken

Dřevěný kubus s mnohými funkcemi člení prostor. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Navzdory novodobým detailům si stále ponechává jednoduchý tradiční tvar a doplňuje venkovský charakter statku. V části původní stavby, která byla ve špatném technickém stavu, vyrostlo nové hospodářské křídlo.

Samostatné bydlení pro dvě generace

Když vstoupíte do společného zádveří, uvidíte dva samostatné vchody. Jeden vede do přízemí stavby, které patří starší generaci. Zůstalo bez dispozičních úprav – tak, jak ho prarodiče důvěrně znají.

Odpočinkové místo

Zašívárna v dřevěném kubusu nabízí knihovnu i výhled na sad. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Mladší generace, kterou tvoří mladá rodina, se do svého obydlí dostane druhými dveřmi ve vchodě. Vedou ke schodišti do prvního podlaží. Největší plochu v poschodí zabírá otevřený prostor společenské části, který architekt rozčlenil vloženými prvky – koupelnou a kuchyňským ostrůvkem.

 Prostor okolo nás nám slouží a každý den nás stimuluje svou estetikou,“ Ing. arch. Jan Šembera.

Celý prostor určený k bydlení pro mladou rodinu voní dřevem. Dřevo nechybí v žádné místnosti či koutku. Přírodní materiály v interiéru navazují na přírodu za okny.

Linka v podobě pracovního stolu

„Kuchyňskou linku jsem navrhl do podoby velkého pracovního stolu s barovým sezením. Protiváhu k němu tvoří kubus z jasanu s vroubkovaným dřevěným obkladem, ve kterém je vložená koupelna s toaletou. Z vnější strany je do kubusu vsazená zašívárna s knihovnou a výhledem do sadu (dá se rozložit na pohodlné dvoulůžko pro hosty – pozn. redakce) a v neposlední řadě i dřevěné piano, které má v domácnosti své pevné místo. Celý prostor je propojen dvěma postranními průchody podél oken,“ konkretizuje autor projektu Jan Šembera.

Jídelní stůl a výhled

Domácí si na nedostatek světla nemohou stěžovat. Přímo od jídelního stolu se kochají krásou okolí a bohatými korunami starých stromů. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Úspora energie díky slunci i fotovoltaice

Z technologického hlediska je stavba navržena co nejúsporněji. Díky panoramatickému oknu využívá tepelné zisky ze sluneční energie. Součástí řešení jsou též fotovoltaické panely v kombinaci s tepelným čerpadlem a rekuperací vzduchu. Doplňkovým zdrojem tepla je krb na dřevo z vlastního lesa.

Rekonstrukce statku

Nemovitost: Starý statek v příjemném přírodním prostředí dostal nový život. Architekt Jan Šembera ho poctivou rekonstrukcí proměnil na rodinný dům se silným charismatem a pohodlím nutným pro moderní život.
Kdo tu bydlí: Aktivní manželský pár se třemi dětmi a babičkou. Majitelé se rádi od své denní práce odreagují hospodařením. Na statku pěstují například brambory a vyrábějí med.
Autoři: autor: Ing. arch. Jan Šembera, www.sembera-architekt.cz, Spoluautoři: Ing. arch. Kryštof Peřestý, Ing. arch. Jaroslav Vorlíček
návrh interiéru: Ing. arch. Jan Šembera
Lokalita: okres Benešov
Plocha: 530 m2
Realizace: 2018–2021

Fotogalerie

Text: Sabína Zavarská
Foto: Alex Shoots Buildings, www.alexshootsbuildings.com
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: statek Vysočina
Sdílejte článek

Diskuze