Rodinný dům na okraji Varnsdorfu vznikal pro potřeby rodiny s dospívajícím synem
Rodinný dům na okraji severočeského Varnsdorfu vznikal pro potřeby rodiny s dospívajícím synem. Architekti měli při navrhování nelehký úkol zakomponovat stavbu do stávající zástavby, kterou tvoří mix novějších domů v různých stylech i původní, tradiční architektura.
Obdélníkový pozemek o rozloze 2 400 m2, který se mírně svažuje k jihu, se nachází v lokalitě zvané Pod Hrádkem v okrajové části města Varnsdorf (ve východní části šluknovského výběžku nedaleko německých hranic).
„Majitelé tu chtěli postavit jednoduchý dům se sedlovou střechou, který by citlivě zapadl do daného místa a umožňoval pohodlné bydlení, přímý kontakt s přilehlou zahradou a ničím nerušené výhledy na panorama Lužických hor,“ popisuje výchozí situaci architekt Radomír Grafek.
Ze západní fasády z prostoru obývacího pokoje vystupuje skrze zasklení kubická hmota krbu, která funguje jako vizuální propojení interiéru s exteriérem.
V přímém sousedství s tímto pozemkem stojí stavby rodinných domů různého stáří i podob včetně několika tradičních staveb, tzv. podstávkových domů, charakteristických pro tuto lokalitu.
„Architektonická forma těchto tradičních domů, se sklonem střechy kolem 55°, byla také prvotní inspirací pro nově navrhovanou stavbu. V žádném případě jsme se však nesnažili napodobit tvarosloví místních chalup, ale záměrně jsme podobu řešili soudobým architektonickým výrazem,“ vysvětluje architekt.
S úctou k místu, s přihlédnutím k současnosti
Protože si majitelé přáli co nejvíce prosluněný interiér a velkorysé výhledy do krajiny i přilehlého okolí, umístili architekti dům do horní části pozemku. Další požadavek na jednoduchý tvar splnili díky kompaktní, nepodsklepené přízemní hmotě s obdélníkovým půdorysem o rozměrech 9 × 15,5 m. Střechu navrhli sedlovou bez přesahů s již zmíněným sklonem 55° a výškou hřebene 10 m. Do té ze severní části „zasunuli“ přízemní kubickou hmotu garáže s plochou střechou. Hlavní hmotu domu v jeho nárožních částech částečně vyřízli, čímž vytvořili zastřešený vstupní prostor i krytou terasu v jižní části domu. Jednoduchý tvar domu podtrhuje materiálové a barevné řešení fasády – v exteriéru se střídají bílé omítnuté plochy s obklady z ohoblovaných, impregnovaných prken s přiznanou spárou. Výsledný dojem samozřejmě umocňuje umístění oken, která byla zásadním prvkem pro splnění požadavku na prosvětlenost interiéru.
Interiér domu je navržený v jednoduchém střízlivém designu s důrazem na provedení jednotlivých detailů a interiérových prvků.
Domov na třech úrovních
Přízemní část dispozice tvoří dva funkční celky: hlavní obytný prostor domu a garáž s technickou místností. Obytný prostor s kuchyňskou částí, obývacím pokojem s krbem a jídelnou, ze které je umožněn vstup na přestřešenou terasu u domu, ponechali architekti v souladu s aktuálními zvyklostmi otevřený. Do přízemní garáže umístili také prádelnu s WC. V podkroví se v první úrovni kolem galerie se schodišti nacházejí ložnice rodičů se šatnou, dětský pokoj a koupelna. Ve druhé zbylo místo na fitness a domácí pracovnu, ze které je nádherný výhled na panorama Lužických hor a místní dominantu Hrádek. Vizuálního propojení všech úrovní domu, ale i žádaných světelných efektů architekti docílili tím, že otevřeli část stropní konstrukce v prostoru obou galerií.
Schodiště z přízemí do podkroví je navrženo v podobě dřevěných stupňů vetknutých do konstrukce stěny s jednoduchým minimalistickým zábradlím.
Technické informace
Svislé a vodorovné konstrukce domu jsou z cihelného systému Porotherm. Vnitřní povrchy tvoří suché sádrokartonové omítky a snížené sádrokartonové podhledy. Fasádu zateplili kontaktním izolačním systémem. Na výplně otvorů zvolili hliníkové profily Heroal v antracitovém odstínu s tepelně izolačním zasklením. Sedlová střecha je provedena tesařskou konstrukcí hambalkového krovu. Na střešní plášť použili falcovanou plechovou krytinou Rheinzink v předzvětralém provedení. Prosvětlení dvou úrovní podkrovních prostorů domu umožnila střešní okna Velux. Západní fasádu domu dotváří kubická hmota krbového tělesa s nerezovým fasádním komínem Schiedel. Dům vytápí teplovodní podlahové topení v kombinaci s podlahovými konvektory, napojené na závěsný plynový kotel. Rozvody vody, kanalizace, elektřiny a plynu zajišťují veřejné sítě.
Strmé schodiště propojující oba podkrovní prostory je kovové ze svařovaných profilů.
Střízlivě, jednoduše, pečlivě
Interiér domu je navržený v jednoduchém střízlivém designu s důrazem na provedení jednotlivých detailů a interiérových prvků. Hlavní obytný prostor protínají dvě schodiště. Jednotlivé místnosti dělí atypické bezfalcové dveře na celou výšku místnosti s dýhovou úpravou Wenge. V tomto dekoru jsou také všechny dřevěné podlahy domu.
Dům v kostce
Rodinný dům Varnsdorf
Autor: Radomír Grafek, RG architects studio
Spolupráce: Zdeněk Navrátil, RG architects studio
Statika: Ing. David Mareček
Dodavatel: svépomoci, Zednictví Marcel Moldaschl
Plocha pozemku: 2 385 m2
Zastavěná plocha: 182 m2
Obytná plocha: 163 m2
Realizace: 2009
Ateliér RG architects studio
(na obr. zvleva Radomír Grafek, Daniel Koloč, Zdeněk Navrátil) vznikl v roce 2013 jako volné pokračování ateliéru RG projekt, který působil na architektonické scéně od roku 1995. Snahou ateliéru pod vedením Radomíra Grafka je vytvářet originální architekturu založenou na principech jednoduchosti, čistoty, rovnováhy a světla, která vychází z prvotních představ stavebníka a ze vzájemného dialogu s jednotlivými investory s důrazem na silný koncept, provedený detail a jedinečnost daného místa.
www.rgarchitects.cz
TEXT RED
FOTO JAROSLAV HEJZLAR PRO VELUX
ZDROJ časopis HOME 11-12/2015, JAGA MEDIA, s.r.o.