Rodinný dům na severní Moravě propojený s přírodou i historií
Členitý asymetrický dům se čtyřmi křídly se ukrývá v zeleni vzrostlých stromů, mezi zahrádkářskou kolonií, řekou a lesem. Má svou samostatnou studnu a vinný sklípek. Jeho majitelé se snažili propojit minulost a přírodní bohatství tohoto místa se svou přítomností a naturelem.
Efektní výsledek vznikl spojením nádherné staré zahrady a originálního nového projektu – barevnost přírody kontrastuje s jednotou použitých materiálů a neutrálních barev. „Vybrali jsme si dlouho opuštěný pozemek se starým zničeným domem, který už se nedal zachránit. Šlo nám o to zachovat maximum starých stromů a zasadit nový, relativně rozsáhlý dům do původní zeleně. Což se nám spolu s architekty perfektně podařilo,“ vypráví majitel.
„Architekty jsme našli na internetu,“ dodává. „Zadali jsme klíčová slova projekt Severní Morava a vyskočilo na nás Projekt Studio. Zaujali nás, a tak jsme jim nejprve svěřili projekt naší firmy a pak i našeho nového domu.“ Dům nakonec navrhovali dva členové týmu: Ing.arch. David Kotek a Ing.arch. Kateřina Holenková.
Perfektní návrh, kvalitní stavba
Majitelé svůj pozemek s láskou nazývají „lužní les řeky mimo povodňovou zónu“. I proto bylo jejich přáním nestavět dvoupatrový dům, který by znehodnotil sousedním objektům výhledy na řeku a les. Přitom ale chtěli velké pokoje a společnou kuchyň s obývákem. Architekti hledali tvar, který by v daném pozemku působil co nejméně objemně. „Naší podmínkou také byly co nejmenší náklady na provoz domu, jeho bezbariérovost, bezúdržbovost,“ upřesňuje majitelka.
Společné diskuse a ladění návrhu probíhaly skoro pět měsíců, během nichž vykrystalizoval dokonalý tvar a velikost domu. Na celý průběh výstavby dohlížel nejen stavební dozor, ale také sama majitelka − stavební inženýrka − spolu s partnerem. „Projektová dokumentace byla vypracována do posledního detailu, takže všechny profese přesně věděly, co mají dělat,“ pochvaluje si. Dům byl postaven do desíti měsíců od konečného návrhu projektu.
Příroda v materiálech i barvách
Majitelé chtěli dům s okolím propojit jim blízkými přírodními materiály, které sem zároveň patří, tedy zejména dřevo a kámen. A ty se jim spolu s architekty podařilo najít v jejich oblíbených teplých barvách. Žula z malého soukromého lomu u Humpolce byla použita na veškerých kamenných dílech domu a je zpracována různým způsobem. U vstupu rovná a hladká dlažba, venkovní chodníčky jako odseky a na příjezdovou cestu a obrubníky použili formátovaný kámen. Největší kamenný monolit objímá krb. Interiérové prvky tvoří dub a exteriérové bezúdržbový cedr, který časem chytne šedou patinu. Do toho architektka navrhla pro odlehčení bílé vestavěné skříně a mléčné sklo jako výplň dveří.
Podle majitelů se má dům, zvláště s malým dítětem, užívat a ne být sterilním ukázkovým místem. I proto zde použili původní, ale téměř nový nábytek a závěsná světla z bývalého bytu. Jen vestavěné kusy jsou nově navržené a vyrobené na míru.
„Architekt by měl udržet koncept, ale zároveň vytvořit prostor, ve kterém se bude investor cítit doma, který bude jeho otiskem a jeho útočištěm. Důležitý je dialog a porozumění.“ Kateřina Holenková, architektka
PROJEKTSTUDIO bylo založeno v roce 1992. Již více než 20 let se zaměřuje na zpracování a dodávku veškerých projekčních prací souvisejících s investiční činností. Tým PROJEKTSTUDIA sestává ze zkušených profesionálů z oblastí architektury, stavebního inženýrství, designu a grafiky. To studiu umožňuje vytvářet promyšlené, současné a fungující projekty podléhající předpisům ČKA a ČKAIT. Domy ateliéru PROJEKTSTUDIO byly oceněny titulem „Dům roku 2013“. www.projektstudio.cz
Text: Jana Středulová
Foto: Petr Hrubeš
Odpovědná redaktorka: Dominika Záveská