Zdroj: Dapple Photography

Ručně očistili až čtyři tisíce starých cihel z původního zdiva a použili je na podlahu ve svém novém domě

23. 09. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Přestavby starých hospodářských budov nebo na jejich místě postavené novostavby jsou v posledních letech častými zadáními pro architekty. Obvykle i díky příjemnému prostředí a spojitosti často celých generací s lokalitou. Architekti ze studia Loader Monteith řešili podobný projekt na farmě v South Lanarkshire ve Skotsku. Výsledkem je sympatická novostavba pro mladou pětičlennou rodinu, která zvládá i drsné přírodní podmínky.

Majitelé farmy James a Lorna toužili postavit místo původních budov z roku 1800 výjimečný dům s výraznou a hodnotnou architekturou. Staré budovy už dávno byly v havarijním stavu, takže o pokusu o obnovu nemohla být řeč. Navzdory tomu novostavba odráží jazyk původní usedlosti. Kromě toho, že byly použity materiály z existujících budov, architekti nové hmoty uspořádali do podobného celku, jakým byly původní.

Moderní ponětí farmy se starými cihlami

Novostavbu charakterizují tři šikmé červené štíty, jejichž objem se od východu na západ zvětšuje. Zdroj: Dapple Photography

Červené střechy a kámen z původních budov

Novostavbu charakterizují tři šikmé červené štíty, jejichž objem se od východu na západ zvětšuje. Kromě toho, že toto řešení je vizuálně zajímavé, nabízí i velkorysé interiéry. Staré stavby tvořily písmeno U. Nový celek sestává ze tří hmot, z toho dvě jsou spojeny ve tvaru písmene L a třetí na ně navazuje s odstupem, aby u písmene U dotvořila „nožičku“.

Přečtěte si také:
Venkovský dům ze stáje: Na kopci, kde není vodovod ani elektřina!

Spojené hmoty slouží jako hlavní dům, odsazená část jako studio pro hosty a kancelář. Se základnou ji spojuje červená hliníkově-dřevěná pergola. Tvar, do kterého jsou části domu seskupeny, je důležitý nejen kvůli ochraně soukromí majitelů – vytváří příjemné atrium uprostřed, ale poskytuje i úkryt před nemilosrdnými přírodními podmínkami lokality.

Moderní ponětí farmy se starými cihlami

Stavba je oslavou vazeb celých generací rodiny s pozemkem, umocněnou výhledy na okolní zemědělskou půdu. Zdroj: Dapple Photography

Denní zóna pod třemi střechami

Hlavní křídlo, které nese tři sedlové střechy, zahrnuje vstupní halu, kuchyň, jídelnu, obývací pokoj a čítárnu. V poschodí pod největší střechou se nachází ložnice pro hosty. Severojižní křídlo obsahuje dětské pokoje a v nejsevernější části je hlavní ložnice rodičů.

Přečtěte si také:
Chytrý tah! Dva rodinné domy postavili na společné parcele a ušetřili

Funkční zóny se v hlavní obytné zóně zajímavě prolínají, světlo z velkých oken se roztéká nejen do šířky, ale i do výšky pod vysoké střechy. Velká prosklená rohová čítárna je skvělým místem k relaxaci, ze kterého můžete klidně sledovat počasí venku za každého ročního období. Všechny ložnice v přízemí mají dveře vedoucí do soukromého atria.

Moderní ponětí farmy se starými cihlami

Je neuvěřitelné, že se v tomto projektu podařilo recyklovat až devadesát procent původního zdiva ze staré usedlosti a použít ho v rámci nové stavby. Zdroj: Dapple Photography

Ručně očistili čtyři tisíce starých cihel

Je neuvěřitelné, že se v tomto projektu podařilo recyklovat až devadesát procent původního zdiva ze staré usedlosti a použít ho v rámci nové stavby. Samotní investoři přidali ruku k dílu – ručně čistili více než čtyři tisíce lokálně odlévaných cihel, ze kterých vznikla podlaha v hlavním bloku. Je poskládána do vzoru rybí kosti. Nový dům tak získal silnou spojitost s původním a architekti dosáhli „uzemnění“ stavby na svém místě i z hlediska materiálu.

Moderní ponětí farmy se starými cihlami

Je neuvěřitelné, že se v tomto projektu podařilo recyklovat až devadesát procent původního zdiva ze staré usedlosti a použít ho v rámci nové stavby. Zdroj: Dapple Photography

Podlahové topení pod cihlovou podlahou?

Osazením regenerovaných cihel jako podlahy však vznikla další výzva – jak pod takovouto podlahu instalovat podlahové topení? Také to se autorům stavby pod vedením architekta Iaina Monteitha podařilo vyřešit. Pod vrstvu hrubé cihly vykopali základy hluboké devadesát centimetrů. Toto řešení umožňuje, aby cihlová podlaha fungovala jako zásobník tepla během dne a v noci jemně vyzařovala teplo do interiéru.

Přečtěte si také:
Na návštěvě v první republice: Nenápadná vila nad Berounkou v duchu třicátých let

Výhledy z každého koutu a důsledná izolace

Stavba je oslavou vazeb celých generací rodiny s pozemkem, umocněnou výhledy na okolní zemědělskou půdu. Neexistují žádné vizuální „slepé uličky“, takže rodina si může vychutnat výhledy po celé délce domu z jakéhokoliv místa interiéru. Kvůli snaze udržet nízké provozní náklady dům využívá trojité zasklení, teplo z tepelného čerpadla, superizolovaný kovový plášť a systém zachytávání dešťové vody. Zdi pod červeným obložením střech, které odkazuje na zemědělské dědictví lokality, jsou obloženy regenerovaným pískovcem.

Moderní ponětí farmy se starými cihlami

Velká prosklená rohová čítárna je skvělým místem k relaxaci. Zdroj: Dapple Photography

Co znamená „ceangal“?

Architekti dům pojmenovali v souvislosti s původem farmy, jejíž první aktivity se datují do sedmnáctého století. Slovo „ceangal“ je odvozeno ze skotské gaelštiny a znamená „spojit“. Neodráží se jen ve struktuře domu, ale i v jeho účelu: posílit pouto mezi rodinou a jejich minulým, současným i budoucím spojením s pozemkem.

Jak hodnotí výsledek investor?

„Farma je v rodině mé manželky po celé generace, takže máme úzký vztah k této půdě a k materiálům použitým při stavbě. Mnohé z nich byly ze starých kamenných a cihlových hospodářských budov zachráněny a znovu použity. Mým oblíbený prostorem je obývací pokoj. Velká okna vrhají nádherné světlo do šikmého stropu a je to velmi krásné místo k relaxaci,“ říká spokojený majitel domu James.

Moderní ponětí farmy se starými cihlami

Novostavba odráží jazyk původní usedlosti. Zdroj: Dapple Photography

Ceangal House

architektonický ateliér: Loader Monteith

hlavní architekt: Iain Monteith

lokalita: South Lanarkshire, Skotsko

plocha: 220 m2 (dům), 50 m2 (studio)

realizace: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Dapple Photography

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: cihlové zdi farmy historické hospodářské stavby novostavby panoramatické výhledy strechy venkovská usedlost
Sdílejte článek

Diskuze