Různorodý dům pro ženu a jejího psa na úžasném místě

09. 09. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Zajímavý dům sedí na skalnatém pahorku, kde se les setkává s mořem. Nabízí výhled na oceán, skály, ale i na zalesněné části území. Právě tato mozaika různých přírodních prvků inspirovala architekty při návrhu domu.

Tvarově velmi atypická stavba je členitá ve vertikální i horizontální úrovni. Autoři využili nerovnosti terénu a pestrosti okolního prostředí, aby vytvořili jedinečné vnitřní i venkovní prostory.

Půdorys je skládačkou ze čtyř základních celků. Dva největší svírají tupý úhel, kde vzniklo kryté místo pro stupňovitou dřevěnou terasu. Na hlavní ramena se napojují dvě menší části na opačných stranách. V jedné je samostatná ložnice s manželskou postelí a druhá navazuje na venkovní terasu – nachází se v ní kuchyň a část patří koupelně přidružené druhé ložnici.

Dům Sooke 01

foto Ema Peter

Nic prvoplánového nečekejte

Základ interiéru tvoří denní zóna s obývacím pokojem a jídelním stolem. Pokud byste však čekali otevřené prostory s rovnými tvary a výhledem přes celý dům, byli byste zklamáni. Každá část má díky šikmým stěnám a nezvyklému členění různá příjemná zákoutí a nečekaná řešení. Rozmanitost venkovních prostorů podporují nerovnoměrné přesahy střechy. Prostě – na tomto domě nenajdete nic prvoplánového ani očekávaného.

Dům Sooke 01

foto Ema Peter

Celá struktura se točí kolem jednoho betonového „stromu“

Architekty při tvorbě projektu do velké míry inspirovaly kmeny jedlí, smrků a cedrů s listy vysoko ve vzduchu.

„Různorodá struktura domu je uspořádána kolem jednoho proporčního betonového sloupku. Vystupuje z podlahy a napodobuje kmeny stromů v jejich velikosti i v míře. Tento sloup spolu s kamny na dřevo plně ladí s rytmem lesa. Když se podíváte v lese nad sebe, vidíte, že vás chrání velké větve, které vyrůstají z kmenů stromů. Přitom filtrují světlo hustou filigránovou sítí jehličí. Hřeben střechy se podél hlavního prostoru větví. Podporuje ho tenký strop z dřevěných lamel, který evokuje vrcholky okolních jehličnanů,“ vysvětlují tvůrci inspirativního domu.

Dům Sooke 01

foto Ema Peter

Zkušenosti z lesa promítnuté do architektury

V podobě domu najdete nejen fyzické metafory okolí. Architekti do interiéru a okolních venkovních prostorů přenesli i zkušenosti z lesa. Každý prostor v domě nabízí jiný pohled na krajinu. Série výhledů v místnostech představuje různé aspekty: výhled na kmeny, koruny stromů, pobřeží, oceán, skály a hory. Viděli jste už tak originální řešení?

Dům Sooke 01

foto Ema Peter

Dům Sooke 01

architektonický ateliér: Campos Studio
designérský tým: Javier Campos, Czarina Ray, Alix Demontrond
lokalita: Sooke, Kanada
plocha: 137,5 m2
realizace: 2018

Sabína Zavarská
foto: Ema Peter

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chaty rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze