Zdroj: Sebastian van Damme

Unikátní dům, který mění dispozici podle potřeb majitelů

11. 09. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Víkendový dům nemá žádné pevné dělení prostorů zdmi, ale interiér si vždy můžete přizpůsobit podle toho, jakým účelům má sloužit. Dočasně se dá totiž rozdělit podle konkrétních požadavků a po chvíli můžete dispozici změnit.

Žádné pevné stěny, ale plně přizpůsobivý interiér

Autoři projektu tvrdí, že tento prázdninový dům představuje doslova „…jiný přístup k vesmíru. Přes den během dovolené máme tendenci trávit více času společně a soukromé ​​prostory jsou tak méně potřebné.“ Díky šikovnému řešení architekti maximalizovali všechny prostory uvnitř dispozice, ale přitom většině z nich umožnili splňovat alespoň dvě funkce. Takže dům se mění během celého dne podle potřeb svých obyvatelů.

Přečtěte si také:
Jednoduchá víkendová chata nabízí dokonalé místo pro relaxaci

Interiér proniká ven, příroda dovnitř

Vnitřní prostory se díky velkým oknům a dveřím otevírají ještě dále, do okolí. Na noc můžete dřevěné panely uzavřít jednoduchým otočením. Souvislý prostor se rozpadne na samostatné pokoje a nabídne dostatek soukromí.

Víkendový dům jako skládačka z prefabrikátů

Vnitřní prostory se díky velkým oknům a dveřím otevírají ještě dále, do okolí. Zdroj: Sebastian van Damme

Z postele v otevřeném prostoru se stane ložnice v plné velikosti, skrytý sprchovací kout a umyvadlo se změní v intimní koupelnu. Přeměna interiéru během dne vytváří optimalizovaný prostor – kompaktní a efektivní. Každá jeho část je plně využitelná i v noci.

Víkendový dům s prosklenou fasádou

Navzdory nevelké podlahové ploše – sedmdesáti metrům čtverečních – máte v domě pocit vzdušnosti a prostornosti. Zdroj: Sebastian van Damme

Prosklení vysoká až pět metrů

Navzdory nevelké podlahové ploše – sedmdesáti metrům čtverečních – máte v domě pocit vzdušnosti a prostornosti. Součástí stavby jsou střešní okna v ložnici, v knihovně a v podkroví, prosklení vysoká až pět metrů pohlížejí do zahrady. Vnitřní obložení ze světlé břízy a pohyblivé lamely zvyšují pocit dostatku prostoru, poetické osvětlení dotváří příjemnou atmosféru po setmění.

Přečtěte si také:
Bývalá stáj přestavěná na víkendový dům

Udržitelná řešení na prvním místě

Tým architektů kladl důraz na udržitelnost stavby. Využívá několik řešení v tomto smyslu – téměř neviditelné solární panely na střeše, přirozené větrání, dřevěná konstrukce, betonová podlaha působící jako tepelná hmota, kvalitně izolovaná střecha, fasády i okna. Všechno funguje na elektřinu – vaření, ohřev vody i topení, nejsou nutná žádná fosilní paliva.

Víkendový dům s pohyblivými lamely

Lamely na terase se dají nastavit tak, aby chránily posezení před větrem, ale i interiér před prudkým sluncem. Zdroj: Sebastian van Damme

Užijete si v každém počasí

Je málo dovolenkových staveb vhodných pro pobyt za jakéhokoliv počasí. V tomto případě vám však počasí náladu nezkazí. Chatu si můžete vychutnat za různých povětrnostních podmínek. Lamely na terase se dají nastavit tak, aby chránily posezení před větrem, ale i interiér před prudkým sluncem. Když prší, díky klínovému zastřešení slyšíte rytmus kapek bez jakékoliv újmy.

Víkendový dům v lese

Stavba víkendového domu vznikla jako skládačka z prefabrikátů. Zdroj: Sebastian van Damme

Skládačka z prefabrikátů

Stavba víkendového domu vznikla jako skládačka z prefabrikátů. Kvůli nepravidelnému tvaru bylo třeba konstrukci nejprve úplně sestavit v dílně. Po namontování a dokončení byla konstrukce opět demontována a převezena na ostrov. Tam se dočkala rychlé finální montáže a dořešení interiéru. Z estetické stránky si určitě všimněte kontrastu tmavé chladné fasády s harmonickým světlým dřevem uvnitř.

Přečtěte si také:
Kouzelná chata v přírodě: Krásné výhledy z ložnice, teplo a klid

Holiday Home

architektonický ateliér: Orange Architects

designový tým: Patrick Meijers, Jeroen Schipper, Elena Staskute, Paul Kierkels, Eric Eisma, Panagiotis Seltsiotis

lokalita: De Koog, Texel, Holandsko

plocha: 70 m2

projekt: 2018

realizace: 2021

dodavatel: Cor Koper Bouwbedrijf

Sabína Zavarská
Foto: Sebastian van Damme

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chaty geometrické tvary prefabrikované dřevostavby prosklené fasády prosklené stěny víkendové chaty
Sdílejte článek

Diskuze