Zdroj: David Mackovič Photography

V malém rodinném domě vytvořili soukromí i tam, kde to bylo téměř nemožné

02. 05. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Nevelký bílý domek v Rajci na první pohled zaujme rozdílnou výškou střechy nad jednotlivými částmi. Zatímco většina střechy je šikmá, v jedné zóně šikmina přechází do podoby sedlové střechy. Díky této jedinečnosti vznikly zajímavé prostory v interiéru, především galerie nad obývacím pokojem. Díky lanové síti jsou obě podlaží propojena i vizuálně.

Mottem ateliéru Treea.sk, který vede architekt Peter Kasman, jsou tři slova: emoce – tradice – cit. Všechna tři se odrážejí i v projektu rodinného domu s galerií v Rajci. Jednopodlažní stavba získala díky převýšené střeše nad společenskou místností galerii, pod kterou je zavěšena houpačka, takže děti se v obývacím pokoji mohou i houpat.

Přečtěte si také:
Nepoužitelný bungalov z šedesátých let na úzkém pozemku si majitelé dotvořili sami

Úzká parcela, blízká křižovatka, vysoké napětí

Východiskem pro návrh novostavby pro čtyřčlennou rodinu byla nevelká úzká parcela, kterou původní majitel rozdělil na dvě části. Dalšími problémy byly hlavní křižovatka města, která se nachází v těsné blízkosti pozemku, a vysoké napětí s ochranným pásem.

Slunečná jídelna s prosklením a dřevěným kubusem

Vstup do denní společenské zóny bytu je zvýrazněn dřevěným kubusem s úložným prostorem a WC. Zdroj: David Mackovič Photography

Navzdory těmto negativům se architektovi podařilo proměnit nevýhody v potenciál konkurovat blízkým bungalovům. Dům je podobně nízký, ale odlišný tvaroslovím a především mírou soukromí, kterou poskytuje. Díky hmotě tvarované do zřezaného písmene U vzniklo uprostřed domu ze tří stran chráněné atrium s prostorem na posezení i gril. Atrium též poskytuje interiéru více přirozeného světla.

Slunečná obývací část s prosklením

Obývací část. Zdroj: David Mackovič Photography

Otevřený prostor dělí dřevěný kubus

Dům je vstupní částí orientován na jih, ke vjezdu na pozemek. Přední část je nejnižší, směrem na západ se zvyšuje. Vstup do denní společenské zóny bytu je zvýrazněn dřevěným kubusem s úložným prostorem a WC, který představuje samostatný prvek v jinak otevřené dispozici. Tento kubus zároveň odděluje obývací pokoj od jídelní části, aby se rodina vzájemně nerušila.

Přečtěte si také:
I šikmá střecha může vypadat jako rovná. Trochu jiný bungalov, než na jaké jsme zvyklí

Nad obývacím pokojem je umístěna galerie s pracovním koutem a odpočinkovým prostorem lanové sítě nejen pro děti. Na jídelnu navazuje kuchyň a v západní části interiéru se nacházejí dětské pokoje a ložnice. V této části kromě hygienického zázemí najdete i samostatné místnosti šaten. V celém interiéru je kombinována bílá barva se dřevem, což automaticky navozuje pocit útulnosti.

galerie s odpočinkovým prostorem lanové sítě

Nad obývacím pokojem je umístěna galerie s pracovním koutem a odpočinkovým prostorem lanové sítě nejen pro děti. Zdroj: David Mackovič Photography

Jak stavbu charakterizuje autor návrhu Peter Kasman?

„Dům vsazený mezi už existující zástavbu s kontaktem na frekventovanou cestu reaguje na tyto limity tvaroslovím a popisovaným dispozičním řešením. Společenská část orientovaná směrem k hlavní cestě vytváří bariéru před proskleným atriem a noční částí domu. Tvarosloví obytné části ústí do výrazně převýšeného proskleného štítu, aby této části nabídl západní slunce pro odpočinek dětí v síti nad obývacím pokojem, či na nerušenou práci, když dům na noc ztichne,“ vysvětluje charakter řešení. V druhé části pozemku je budova garáže se skladem.

Přečtěte si také:
V bývalé továrně z 19. století vytvořili světlý byt, ve kterém použili jen přírodní materiály

materiály: pórobetonové tvarovky Porfix

prosklené plochy: Aluvi, s. r. o.

stavební práce: Torvik, s. r. o.

nábytkové prvky: Fordom, s. r. o.

dveře: Drevum, s. r. o.

Nevelký bílý domek s galerií

Dům vsazený mezi už existující zástavbu s kontaktem na frekventovanou cestu reaguje na tyto limity tvaroslovím a popisovaným dispozičním řešením. Zdroj: David Mackovič Photography

Dům s galerií

architektonický ateliér: Treea.sk

autor: Ing. Arch. Peter Kasman

lokalita: Rajec, SR

projekt: 2017 – 2018

realizace: 2019 – 2021

Sabína Zavarská

Foto: David Mackovič Photography

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: bungalovy dispozice domu dřevěný box jednopodlažní domy novostavby rodinne domy úzke parcely vnitřní atrium
Sdílejte článek

Diskuze