Ze starého domu se stal symbol minimalismu

Dům z poloviny minulého století vyžadoval rekonstrukci. Architekti ho proměnili v symbol jednoduchosti a minimalismu, který funkčně vyhovuje mladým rodinám.
Reklama

Na první pohled upoutá působivou kombinací přírodního kamene, šikmou střechou, masivním komínem a černou kovovou konstrukcí, do níž jsou zakomponovány soukromé venkovní prostory – terasy. Tato konstrukce vytváří meziprostor – přechod mezi interiérem a exteriérem.

Na úrovni přízemí navazuje na obývací pokoj s vestavěným krbem, odtud můžete vyjít na horní terasu. Ze strany od vstupu stavba působí velmi subtilně, avšak větší část se vnořuje hlouběji do soukromí pozemku. Půdorys domu tedy není jen obdélníkový, ale ve tvaru písmene L.

Dům River Road

foto: Tim Cuppett Architects

Mezi garáží a kuchyní je místo pro soukromí

V delší části půdorysu, kterou od hlavního vchodu do domu není vidět, se nacházejí soukromé místnosti – nejdále je umístěna ložnice rodičů s šatnou a hygienickým zázemím, pracovna, ale i tři další menší ložnice, salónek a koupelny. Na konci tohoto ramene leží garáž, z níž mohou domácí projít přímo do domu zadními dveřmi. V kratší části písmene „L“ je denní obytný prostor, který zahrnuje funkce kuchyně, jídelny i obývacího pokoje.

obývací pokoj s krbem

foto: Tim Cuppett Architects

Okna různých velikostí

Díky osazení oken různých velikostí se obytný prostor doslova koupe v přirozeném světle. Všimněte si oken umístěných pod vysokým stropem obývacího pokoje. V celém domě je šedá mramorová podlaha, která ladí s jemnými, tlumenými tóny leštěného dřeva. Totéž najdeme také v každé místnosti. Diskuse těchto dvou přírodních materiálů je místy překvapivě, ale pozitivně narušena jasnými základními barvami: například žluté dveře uprostřed domu, tmavě modrý koberec pod jídelním stolem.

tmavě modrý koberec pod jídelním stolem

foto: Tim Cuppett Architects

Příjemný obývací pokoj s perským kobercem

V obývacím pokoji pokrývá většinu podlahy perský koberec v mírně vybledlé kvalitě, která neruší ostatní design hlavní společenské místnosti. Naopak harmonizuje s cihlami krbu, dřevěnou stěnou vedle něj, měděnými stolky a šedým gaučem. V nejvyšším místě pod šikmou střechou se nachází zimní zahrada.

koupelna

foto: Tim Cuppett Architects

Dům River Road

architektonický ateliér: Tim Cuppett Architects
lokalita: Austin, Texas

Text: Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Tim Cuppett Architects

Reklama

Komentovat