Otázku vlastního bydlení vyřešili stavbou pasivního domu
Pokud se projektant pasivních domů pustí do stavby vlastního, je téměř zaručeno, že i on se rozhodne pro dům v pasivním standardu.
Otázku vlastního bydlení začne dříve či později řešit téměř každý z nás. V roce 2010 se jí začali zabývat i Luboš s Ivetou, kteří se po dlouhých úvahách rozhodli pro stavbu rodinného domu. Jednou z hlavních motivací byla i skutečnost, že vlastnili stavební pozemek.
„Od samotného začátku jsme k návrhu domu přistupovali se zřetelem na to, abychom byli schopni v klidu financovat celý průběh stavby, ale zároveň jsme chtěli vzhledem k rostoucím cenám energií maximálně investovat do budoucnosti, aby náklady na provoz domu byly co nejnižší,“ vzpomíná Luboš na podmínky, které pro ně byly před zahájením stavby prvořadé. Nakonec se i díky jeho osobním zkušenostem s projektováním a následnou realizací pasivních domů rozhodli pro vlastní dům v pasivním standardu, který významným způsobem snižuje náklady na vytápění.
Majitelé i s ohledem na cenu, dobu výstavby a náročnost realizace zvolili moderní řešení − plochou střechu.
Úprava typového projektu
Při dispozičním řešení domu majitelé vycházeli z typového domu, který se jim líbil vzhledem k orientaci obytných místností na světové strany a poloze příjezdové cesty. Projekt následně přizpůsobili svým potřebám, přičemž jednotlivé místnosti upravili především rozměrově. Dům se tak zvětšil přibližně o jeden metr z každé strany. Toto zvětšení bylo dáno i větší tloušťkou tepelné izolace a použitým materiálem. Největší dispoziční změnu představovala šatna, která byla jedním z hlavních přání majitelů a v původním projektu chyběla. K rodinnému domu přibylo i samostatné kryté stání pro dva automobily, na které navazuje sklad zahradního nářadí.
Jak Luboš s Ivetou stavěli
Pozemek, který Luboš s Ivetou vlastnili, byl mírně svažitý s převýšením přibližně 1,5 až 2 m na 30 m a pro stavbu pasivního domu neměl právě nejvhodnější orientaci. Pro pasivní dům je ideální, když je situován celý na jih, avšak v tomto případě na jih směřuje roh domu. I s tím si ale majitelé při plánování domu dokázali poradit. „Pokud nemáte ideálně orientovaný pozemek, nemusíte zoufat. Vždy se dá najít řešení, které zohledňuje vámi požadované hodnoty a požadavky,“ vysvětluje Luboš.
„Rozhodli jsme se investovat do kvalitních materiálů, aby naše náklady na provoz domu byly v budoucnosti co nejnižší.“
Vytápění a větrání
Přestože jde o pasivní dům, i zde je potřebné v nejchladnějších dnech teplo dodávat. V domě majitelé zvolili elektrické podlahové vytápění v kombinaci s vytápěním elektrickými rohožemi a fóliemi. Na poschodí majitelé do budoucnosti počítají s umístěním přímotopů nebo sálavých panelů, po prvním roce bydlení však jejich instalace nebyla potřebná.
Větrání v domě je zajištěno aktivní rekuperační jednotkou Nilan VP 18K M2, která zabezpečuje permanentní větrání, ohřev přívodního čerstvého vzduchu, ohřev vody a v létě částečné chlazení – to vše díky principu tepelného čerpadla vzduch/vzduch a rekuperaci.
Vlastní stavbě předcházela projekce domu a zařizování různých povolení, s nimiž majitelé začali již v lednu 2010. „Mnoho našich přátel si myslelo, že na řešení projekce domu i se souhlasnými vyjádřeními jednotlivých institucí postačí dva až tři měsíce, realita je však jiná,“ vysvětluje Luboš. S vlastní realizací domu se tak začalo na přelomu října a listopadu 2010.
Na pozemku nebyl vodovod ani kanalizace. Dům je proto zásoben vodou z vlastní studny a kanalizace je řešena čističkou odpadních vod. Takto pročištěná voda se následně využívá na zavlažování zahrady. Stavba domu už potom postupovala poměrně rychle. V březnu 2011 se vybudovaly základy a Vánoce téhož roku už Luboš a Iveta trávili ve svém. K rychlému průběhu výstavby dopomohla řízená realizace domu, pro niž se majitelé rozhodli. Ta zahrnuje celkovou organizaci výstavby a stavební dozor za cenu stavby řešené formou subdodávek.
Interiér ve vlastních rukou
Majitelé domu se ve vlastní režii pustili i do zařizování interiéru, kde se snažili volit především přírodní materiály. Kromě dřevěných podlah na několika místech v domě použili i obklad z přírodního kamene, který v kuchyni doplňuje skleněný obklad pro snazší údržbu. Zajímavým prvkem v domě je prolínání stejné barvy na jednotlivých poschodích. Na přízemí domu je to svěží zelená, na poschodí zase výrazná oranžová až červená. V domě se rozhodli vsadit na kvalitní materiály, a proto si i všechen nábytek nechali zhotovit na míru.
Luboš s Ivetou žijí v domě již nějaký ten pátek a bydlení ve vlastním pasivním si pochvalují. Spočítané mají i náklady na provoz, které jsou více než potěšující. Díky celkové koncepci návrhu, použitým technologiím, materiálům a kvalitní zodpovědné realizaci dosáhly náklady na provoz domu za první rok 19 850 Kč.
Energeticky pasivní dům
Zastavěná plocha: 81 m2, 627,9 m3
Užitková plocha: 120,3 m2
Vytápěný prostor: 341,2 m3
Dispoziční řešení: 5 + kk
Náklady na stavbu: 3,5 miliónu Kč, 5 700 Kč za 1 m3
Měrná spotřeba tepla: 12,5 kWh/(m2 . a) podle TNI 730329; 19,3 kWh/(m2 . a) podle PHPP
Blower door test (test vzduchotěsnosti domu): 0,44 h-1
Realizace domu: listopad 2010 až prosinec 2011
STAVBU REALIZOVALA SPOLEČNOST WWW.PROJEKTYDOMU.CZ , KYJEVSKÁ 1375/13, 326 00 PLZEŇ 2 – SLOVANY
TEXT: NATÁLIA ŽÁKOVÁ
FOTO: WWW.PROJEKTYDOMU.CZ
ZDROJ: časopis HOME