Brány do soukromí

30. 01. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Brána je stavební prvek, který má bezpečnostní charakter. Umožňuje průchod do nitra vašeho soukromí aodděluje ho od „nebezpečného“ vnějšího světa. Brány byly součástí středověkého opevnění měst aměly též reprezentativní charakter. Jejich význam přetrval do současnosti, ikdyž spíše jen vsymbolické rovině. Brány dnes neslouží kzastavení nepřátelských vojsk, ale spolu soplocením ohraničují, kde jste ještě doma. Ve středověku se jednotlivá města pyšnila výzdobou svých bran. Stejně tak si dnes počínají mnozí majitelé nemovitostí. Brány nám toho onich leckdy mnoho napoví.

Brány se vyrábějí individuálně – přímo na skutečné rozměry stavebních otvorů. Firmy, které brány realizují, vám navrhnou anakreslí podle vašich přání vlastní konstrukci brány, pomohou vybrat vhodné materiály pro konkrétní podmínky, ato většinou bezplatně.

Brány se ale dodávají také jako kompletní sady – včetně všech konstrukčních prvků akomponentů. Sada obsahuje vše potřebné pro montáž azprovoznění brány, která se složí jako stavebnice. Součástí dodávky je podrobný návod pro stavební připravenost brány (základ sloupků, přívod elektřiny) ipro samotnou montáž. Vpřípadě přání zákazníka zajišťují odborné firmy většinou imontáž brány. Sada teleskopické pojízdné brány například obsahuje kolejnice, sloupky, boční konstrukci oplocení, křídla vrat, mechanické propojení křídel, pohon, hřeben, fotobuňky, maják, přijímač adva vysílače dálkového ovládání. Doplatit si musíte výkopy abetonáže avýplň brány.

Další možností je nechat si bránu vyrobit kovářským mistrem, který vám sřemeslným fortelem sobě vlastním bránu ukuje. Budete se tak moci honosit originálem – bránou, kterou máte jen ajen vy sami. Anavíc se budete moci aktivně podílet na jejím návrhu!


Originální ukovaná brána ibranka působí velice lehce anevtíravě doplňují cihlové oplocení členité hmoty domu. (foto: Umělecké kovářství Mittner)

Spokojíte-li se sprůměrem (vtom dobrém slova smyslu), zámečnické firmy vám vyrobí bránu, která jako kovaná může vypadat. Tíhnete-li khistorii ajste-li navíc založením romantička či romantik, zvolíte si patrně historizující formu brány. Jste-li nohama více na zemi, bude vám asi bližší jednodušší pojetí, ať už konzervativnější, či modernější. Nebo je vám líto vyhazovat papírová platidla za něco tak obyčejného, jako je brána, azvolíte nejlevnější variantu nebo praktickou bránu sdobrým poměrem cena/výkon. Záleží jen na vás! Možností arůzných kombinací, jakou bránu si zvolit, je přehršel, což dává příležitost hravým kreativcům, kteří nelení anebojí se uskutečňovat své nápady.

Aještě jedno ponaučení na závěr úvodu. Brána by měla „ladit“ sostatním oplocením istypem stavby, která se za ním vyjímá, ale znáte to – proti gustu žádný dišputát! Někdy se prostě neubráníme apodléháme tlaku doby ajejím výstřelkům.


Opravdová brána do soukromí od kovářského mistra vnáší na místo trochu tajemna anapětí – kdo tady asi bydlí? (foto: Umělecké kovářství Mittner)


Elegantní kovaná brána na minipozemek vměstské zástavbě potěší kolemjdoucí. (foto: Umělecké kovářství Mittner)

Materiál bran
Zájemce obránu si může vybrat, co se materiálu týká, zcelé škály variant. Nosná část brány – kostra (rám) je zpravidla zmateriálu pevného, který je schopen unést výplň brány ajejí doplňky (například pohon). Kostra brány bývá často například zkovových jeklových profilů nebo hliníku, je-li brána kovaná, pak ze železa. Rám se uchytává na postranní sloupky. Ty mohou být, kupujete-li bránu jako prefabrikát, součástí „balení“ brány apo zabetonování se mohou stát součástí betonového sloupku. Nebo je brána dodána bez sloupků, stím, že sada zahrnuje například závěs smontážními plechy, kterými se křídla brány přidělají (přišroubují) ke sloupkům stávajícím nebo ktěm, které ještě před montáží brány odlijete zbetonu.

Výplň křídla si každý volí individuálně podle svého vkusu apožadavku na konečný vzhled brány. Výplň může být zrůzných materiálů – ze stejného materiálu jako nosný rám – například zkovových jeklových profilů, dále zdřevěných latěk, plastu, plechu, pletiva, hliníku adalších kovových nebo kovaných prvků.


Plotové sestavy abrány vjednotném designu Classical, smožností nakombinovat si individuálně ozdobné prvky, mohou vhodně dotvořit atmosféru vašeho domova. Jsou vyrobeny zkovaných jeklových profilů aupraveny pozinkováním, takže jsou odolné proti korozi. Vybrat si můžete také typ brány – otočnou nebo posuvnou. (foto: LOMAX)

Aby se prvky brány ochránily proti korozi, provádí se většinou jejich povrchová úprava. Existuje více variant povrchových úprav. Možná je úprava žárovým zinkováním anásledným nátěrem, například akrylátovou barvou či nástřikem práškovou barvou nebo pozinkováním anásledným poplastováním. Je možné na konstrukci brány nanést například imitaci dekoru dřeva, takže ani nepoznáte, že je kovová. Nebo se konstrukce natírají základními antikorozními barvami anásledně konečnými barvami podle vzorníku RAL nebo dalšími speciálními barvami, díky nimž jsou odolnější proti vlivům nepřízně počasí amechanickému namáhání. Možná je také metalizace zinkem, mědí, hliníkem, mosazí atd. Hliníkové konstrukce mohou zůstat ibez povrchové úpravy – vlivem působení kyslíku se na hliníku vytváří ochranná vrstva, která zamezuje jeho dalšímu znehodnocování vlivem koroze.

TEXT: Jitka Kulhánková
FOTO: Hörmann, LOMAX, Umělecké kovářství Mittner

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: bezpecnost brany exterier
Sdílejte článek

Diskuze