Dřevěná nebo plastová okna? Která jsou lepší?

05. 09. 2016
Diskuze (1)
Sdílet

Někteří stavebníci nedají na plastová okna dopustit, jiní ale věří pouze dřevěným oknům a plast by si do domu nikdy nepustili. Podle jakých kritérií se rozhodovat a jak okna vybírat?

Okna by měla plnit vaše očekávání

Dřevěná okna jsou prověřené řešení a sebelepší imitace přírodní materiál nenahradí. Někdy ale nemusí být na první pohled poznat, že nejde o dřevo ale o plastová okna v dekoru dřeva. Na dotek je však rozdíl mezi materiály cítit. To ovšem vůbec neznamená, že by plastová okna poskytovala horší užitné vlastnosti než okna dřevěná.

Moderní dřevěná i plastová okna jsou z hlediska tepelné izolace zcela srovnatelná. Kolik tepla v bytě okna udrží, závisí na jejich stavební hloubce a typu zasklení. Omezit výběr oken na otázku materiálu se nemusí vyplatit, minimálně stejně důležité je vybrat vhodné zasklení, které tvoří většinu plochy okna. Výběr oken je dobré řešit komplexně a zvažovat i požadavky na útlum hluku či bezpečnost. U pasivních domů by měl váš projekt také odborně řešit solární zisky.

zdroj: VEKRA

zdroj: VEKRA

Volba materiálu je tak především otázkou osobních preferencí a finančních možností, ale jsou samozřejmě výjimky. Rázovitou horskou chalupu můžete osadit plastovými okny, ale možná uznáte, že to není úplně ono. Naopak pořídit si dřevěná okna do místnosti s vířivkou či bazénem, není kvůli zvýšené vlhkosti tou nejvhodnější volbou.

zdroj: VEKRA

zdroj: VEKRA

Přednosti a slabiny

Jak plastová tak i dřevěná okna mají z pohledu svých uživatelů silné a slabší stránky. Při rozhodování byste se měli poradit s odborníky a především, nenechat se spoutat předsudky a mýty. Na co by vás měl vždy solidní výrobce upozornit, jsou výrobní limity, a to jak z hlediska velikosti, tvaru či členění oken. Zejména u plastových oken platí, že vyrobit lze prakticky cokoliv, ale mají-li spolehlivě a dlouho sloužit je třeba dodržet určité konstrukční zásady.

zdroj: VEKRA

zdroj: VEKRA

INSPIRACE: podívejte se, jaká plastová okna se dají vyrobit

Plastová okna jsou oblíbená zejména díky příznivému poměru ceny a kvality. Často dají stavebníci plastu přednost proto, že kromě umytí není třeba žádná další péče o jejich povrch. U dřevěných oken stále platí, že bez – byť jednoduché – péče o povrchovou úpravu má časem slunce, déšť a mráz negativní vliv na vzhled oken. Při doporučené údržbě ale mají dřevěná okna prakticky neomezenou životnost. Dřevo je ekologický materiál a pro stále větší skupinu lidí je i toto důležitý fakt při rozhodování.

Především ženy ocení, že dřevěná okna tolik nepřitahují prach, protože jejich povrch se elektrostaticky nenabíjí. Pokud se stane, že se povrch oken poškodí, jdou dřevěná okna většinou snadněji opravit či renovovat. Dřevo je lehké, ale pevné a dobře drží tvar. Hodí se tak pro výrobu velkých posuvných dveřních systémů protože spolehlivě unese i izolační zasklení o hmotnosti několika set kilogramů.

zdroj: VEKRA

zdroj: VEKRA

Dřevohliníková okna možná vyřeší vaše dilema

Pokud byste chtěli dřevěná okna, ale bojíte se péče o ně, jsou řešením dřevohliníková okna. Z interiéru jde o klasický dřevěný profil, ale z venkovní strany přírodní dřevo chrání před účinky povětrnosti hliníkové opláštění.

„Rok od roku vyrábíme více dřevohliníkových, pořizují si je zejména ti, kdo staví nové rodinné domy. Dřevohliníková okna nejen že mají všechny přednosti dřevěných oken, ale odpadá u nich péče o povrch. I když jde o dražší prvky, zákazníci je berou jako investici do budoucna,“ říká Milena Tomčíková, produktová manažerka tradičního českého výrobce oken VEKRA.

ZDROJ: PR článek společnosti Window Holding a.s.

Kategorie: Plastová okna Rekonstrukce domu
Tagy: drevena okna plastova okna
Sdílejte článek

Diskuze

  • Dobrý den, za sebe bych doporučil spíše plastová okna, už díky jejich životnosti. Okna ale musí být řádně zhotovena a splňovat několik parametrů, aby dlouhověkost opravdu dodrželi. Proto lidem, kteří chtěji zainvestovat do dobrých oken bych doporučil, aby při koupi hleděli na několik paramatrů. Požadujte aby vám okna zhotovili z profilu třídy A, tento profil je totiž nejtlustší. Žádejte aby okna byla vyrobena z prvoplastu, ten nejlépe drží ve svárech. Požadujte znát původ oken, jelikož na trhu je mnoho překupníků, kteří nemohou za původ a kvalitu oken ručit. Požadujte aby všechny tyto informace byly zavedeny do kupní smlouvy, u případných nepříjemností budete totiž v právu.

    Jiří U.