Izolace základů domu v kopci a u potoka

19. 08. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

I na členitém pozemku, jehož součástí je potok a svah, může vyrůst bungalov. Jako zdravý a bezpečný domov, bez problémů s prosakováním vody do sklepa.

Rodina Pajtinkových z obce Opatová nad Váhom, která je součástí Trenčína, začala stavět bungalov po 18 letech bydlení v bytě. Při izolování základů domu si nechali poradit.

Rodina se rozhodla zrealizovat svůj sen o rodinném domě na netradičním pozemku. Začíná totiž potokem a končí na úpatí svahu. „Cíleně jsem vyhledával parcelu s potokem, tato se mi velmi zalíbila,“ dodává stavitel domu a hlava rodiny, pan Prosper Pajtinka. Kopec se táhne pozemkem, pokračuje rovinatými poli a končí nedalekým lesíkem. Všude kolem vládne ticho, venkov a příroda. Místo je tedy ideální na klidné bydlení. Potok už přemostili. Podsklepený bungalov se Pajtinkovi rozhodli zasadit přímo do svahu.

Místa, kde se nemá šetřit

Potok, spodní voda, úpatí kopce, podloží… Projektant musel při návrhu vhodného hydroizolačního systému zohlednit všechny místní vlivy. Vzhledem k tomu, že dům je situovaný ve svahu, byla prevence namístě. Když začne pršet, voda bude stékat z kopce dolů a bungalov jí bude stát v cestě. Prevenci navrhla také samotná realizační firma. Upozornila, že aplikování asfaltového pásu s nedostačujícími parametry je nejčastější chybou, která může nastat při izolaci spodní stavby jakéhokoliv domu. Vzniknou tak velké škody. „U nejlevnějších lepenek lze pozorovat, že se během natavování na základy točí do jedné strany, nemají kvalitní nosnou vložku. Některé nekvalitní pásy se dokonce začnou už při natavování trhat. Ale lidé si nedají říct,“ konstatuje Ladislav Papp z realizační společnosti ZA + PA TN, s. r. o. I díky těmto doporučením rodina Pajtinků vsadila na jistotu. Zvolila si odolný asfaltový pás určený na spodní stavbu.

Důležitý je nejen kvalitní materiál, ale také správný způsob jeho aplikace. Na svislé základové zdi se má pás natavovat a přitlačovat ve směre zdola nahoru. Foto Icopal

Důležitý je nejen kvalitní materiál, ale také správný způsob jeho aplikace. Na svislé základové zdi se má pás natavovat a přitlačovat ve směre zdola nahoru. Foto Icopal

Zaostřeno na hydroizolaci

Podcenit hydroizolaci spodní stavby se nevyplácí, odstraňování následků bývá totiž nákladné. Základy bungalovu v Opatové se proto izolovaly asfaltovým pásem nové generace – asfaltovaným hydroizolačním pásem modifikovaným SBS elastomerem na polyesterové rohoži s gramáží 250 g/m2, s minerálním plnidlem, s tloušťkou 4 mm, s přísadami proti biologické korozi a proti prorůstání kořenů, na povrchu s ochrannou fólií, na spodní straně s profilovaným povrchem. S hydroizolací základů začala realizační firma v srpnu 2015. Na nosný betonový podklad základové desky a na svislé zdi spodní stavby rodinného domu se nejprve válečkem nanesla jedna vrstva modifikovaného asfaltového penetračního nátěru s krátkou dobou schnutí. Po zaschnutí se na takto připravený podklad natavily modifikované asfaltové pásy. Novinkou použitého asfaltovaného pásu je fólie na jeho vrchní straně, která je odolná proti šestiměsíčnímu působení UV záření. To je důležité v případech, kdy jsou nezakryté zaizolované konstrukce vystavené delší dobu slunečnímu záření. Asfaltový pás ochrání spodní stavbu nejen před vodou a sluncem, ale také před prorůstáním výhonků kořenů rostlin, před plísněmi, mechy a houbami.

Jak správně izolovat základy

Realizační firma natavovala asfaltové pásy na vodorovnou základovou desku ze železobetonu i na svislé obvodové zdi. Natavování usnadňovala spodní strana pásů, která má speciální hřebenový profil. Ten umožňuje 100% pevné a plnoplošné spojení s podkladem. Speciální složení pásu a způsob jeho aplikace zabezpečují absolutní těsnost hydroizolace. Důležitý je nejen kvalitní materiál, ale také správný způsob jeho aplikace. Na svislé základové zdi se má pás natavovat a přitlačovat ve směru zdola nahoru. Dodatečně se natavují okraje pásu – svislý spoj i vodorovný spoj hydroizolace. Hydroizolace se aplikuje vždy náročněji na svislé zdi základů. I na této stavbě museli natavovat jeden asfaltový pás dva či tři lidé najednou. Asfaltový pás se během natavování nesmí přepálit, protože by se tím zničil. Nejdůležitější je kvalitně zrealizovaný spoj vodorovné a svislé hydroizolace. Nejčastěji totiž voda proráží přes špatně zrealizované spoje.

Životnost asfaltového pásu, který se aplikoval na základy bungalovu, se rovná technické životnosti budovy. Foto Icopal

Životnost asfaltového pásu, který se aplikoval na základy bungalovu, se rovná technické životnosti budovy. Foto Icopal

Jistota na mnoho desetiletí

Asfaltový pás použitý na izolování základů bungalovu rodiny Pajtinkových je odolný proti poškození a zároveň proti sedání základů či jiným pohybům podloží. „Výhodou je, že oproti jiným druhům hydroizolace má až o 100 % větší odolnost proti dynamickému proražení během stavebních prací,“ přízvukuje Ing. Peter Štefanec, produktový manažér společnosti Icopal, která vyrábí hydroizolace. Následkem jakéhokoli poškození a natržení izolace během prací by totiž mohlo být prosakování vlhkosti. Aby byla izolace funkční, je nutné na spodní stavbě dobře zaizolovat také detaily. Na jejich izolaci použila realizační firma elastickou asfaltově-polyuretanovou jednosložkovou tekutou hydroizolaci vyztuženou nosnou vložkou z polyamidu, která se ve dvou vrstvách nanášela štětcem. Po natření první vrstvy se na detail aplikovala elastická polyamidová nosná vložka, která se následně překryla druhou vrstvou nátěru. Co se týče životnosti asfaltového pásu, který se aplikoval na základy bungalovu v Opatové, ta se díky jeho vlastnostem rovná technické životnosti budovy. Na asfaltový pás a jeho hydroizolační vlastnosti dostal investor 30letou záruku. Hydroizolaci základů bungalovu dokončila zhotovitelská firma ještě v srpnu 2015 s použitím 250 m2 hydroizolace. „Do října se následně realizovala výstavba obytné části domu. Zastřešení plánujeme do konce listopadu,“ potvrdil majitel domu Prosper Pajtinka.

Natavování usnadňovala spodní strana asfaltových pásů, která má speciální hřebenový profil. Foto Icopal

Natavování usnadňovala spodní strana asfaltových pásů, která má speciální hřebenový profil. Foto Icopal

Co nepodcenit při výběru hydroizolace základů

1 Pozor na správný odhad hydrofyzikálního namáhání

Míra hydrofyzikálního namáhání je jedním z nejdůležitějších kritérií při návrhu vhodné hydroizolace spodní stavby. Často se však podceňuje. Ať už jde o podcenění míry namáhání zemní vlhkostí, volně stékající gravitační vodou či tlakovou vodou. Výsledkem je nejeden zatopený sklep nebo vlhká zeď. Myslete proto na prevenci. Pokud bude potřebné ochránit spodní stavbu jen před zemní vlhkostí, postačí aplikovat jednu vrstvu hydroizolace; pokud i před tlakovou a stékající vodou, budou potřebné dvě vrstvy.

2 Své pochybnosti konzultujte

Pokud máte pochybnosti o tom, zda jedna vrstva hydroizolace vydrží nápor vody, konzultujte to s dalším odborníkem nebo přímo s výrobcem hydroizolace. Podle hesla dvakrát měř a jednou řež. Hydroizolace musí odolat dlouhodobým podmínkám na místě stavby.

3 Výběr nejlevnější alternativy se nevyplácí

Obzvlášť si dejte pozor na aplikování asfaltových pásů, které nejsou vhodné na izolování spodní stavby. Projektant navrhuje izolaci správně, zhotovitel však často ve snaze ušetřit nebo vyhovět investorovi zamění materiál za levnější. Na klíčové místo, jakým je spodní stavba, se následně aplikuje materiál s nedostatečnými parametry. Často potom nevhodný asfaltový pás nevydrží namáhání, kterému musí odolávat, a následuje zatékání do stavby.

4 Nepodceňte mechanické zatížení hydroizolace

Napětí vznikající ve stavební konstrukci se přenáší také na hydroizolaci. Právě ono může být příčinou jejího mechanického poškození. Prosakování vlhkosti však může být také následkem jakéhokoli poškození a natržení asfaltovaných pásů během stavebních prací. Hydroizolace se může poškodit také při řádění živlů. Tehdy dokáže spodní voda stavbu zvednout a hned jak vody opadnou, začne stavba sedat. Hydroizolace by měla být odolná také proti takovýmto situacím. Návrh proto musí počítat s vysoce odolným asfaltovým pásem – odolným proti dynamickému proražení a zároveň proti sedání základových pasů a proti jiným pohybům podloží.

5 Kvalita materiálu a jeho natavení

V současnosti je nezbytné mluvit o kvalitě hydroizolace pro spodní stavby. V mnoha případech se značně podceňuje, což má za následek velké škody na majetku. Na zhotovení kvalitních svislých i vodorovných izolací základových konstrukcí proto doporučujeme asfaltové pásy s garantovanou tloušťkou a spodní stranou s hřebenovým profilem, který umožňuje rychlejší a rovnoměrnější natavení na podklad, a to při mnohem menší spotřebě plynu než u pásů s hladkým povrchem. Je však nutné dávat pozor také na správnou aplikaci pásů!

INFOBOX

Investor: Prosper Pajtinka, Trenčín
Zhotovitel: ZA + PA TN, s. r. o., Ladislav Papp
Výrobce použitého hydroizolačního materiálu: Icopal Group
Použité materiály:
• penetrační nátěr
Siplast Primer Speed SBS
• modifikované asfaltové pásy
Fundament 4,0 Speed Profile SBS
• tekutá izolace na izolování detailů Siplast Elastic Speed PUR
Množství materiálu: 35 rolí asfalt. pásu/250 m2 hydroizolace

Odborník radí

Vlhnutí zdí, opadávající omítka, plíseň na stěnách a v nejhorším případě i zaplavení sklepa domu. To jsou noční můry rodin, které staví dům, ale také těch, které se zatékáním musí později denně bojovat. Volba správné hydroizolace základů je klíčovým rozhodnutím z hlediska celé stavby a její budoucnosti. Co se tedy nesmí podcenit při výběru hydroizolace spodní stavby?

TEXT zpracováno ve spolupráci s Icopal a ZA + PA TN
Foto Icopal, Dano Veselský
Zdroj Vše o stavbě a rekonstrukci domu, JAGA GROUP, s.r.o.

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: hydroizolace nosná stěna rekonstrukce rodinny dum
Sdílejte článek

Diskuze