Jak elegantně zastínit terasu či pergolu roletami
Pokud vlastníte terasu či pergolu, může se posezení venku v létě vlivem vysokých teplot značně znepříjemnit. Existuje ale několik elegantních řešení, které vám terasu příjemně zastíní. Čtěte, jak na to.
V letních měsících může být na terasách či v pergolách nesnesitelné
vedro – hlavně v případě nevhodné orientace vůči slunci. U orientace na jih nebo západ je terasa či pergola vystavena v odpoledních hodinách prudkému slunečnímu záření. Nejhůře se to projevuje u teras se střechou z polykarbonátu. Ta terasu prosvětlí díky vysoké propustnosti světla až 80 %, avšak také celý prostor výrazně otepluje. Řešení lze nalézt v instalaci screenových rolet a markýz. Zatímco markýzy umístíte na střechu, rolety zastíní okno teras či pergoly, přičemž stále umožňují výhled na okolí. Další výhodou je, že spolu se stíněním získáte i částečnou ochranu proti hmyzu ve večerních hodinách. Přes drobné pletení rolet se totiž větší hmyz nedostane.
Montáž a výběr látky
Venkovní látkové rolety, tzv. screeny, jsou dobrou volbou pro terasu i pergolu z několika důvodů. Máte na výběr vícero materiálů a barev dle požadavků na míru zastínění. Zároveň je možné nainstalovat vodící profily přímo do sloupků pergoly. Materiál není překážkou – montáž je možná jak do dřevěných, tak hliníkových konstrukcí. Při výběru screenových rolet je dobré promyslet světelnou propustnost, faktor otevřenosti a barvu látky.
Právě tyto vlastnosti mají vliv na to, kolik světla a tepla bude dovnitř proudit. Světelná propustnost je určena kombinací barvy a materiálu. Obvykle se pohybuje v rozmezí 0–40 %, kdy 0 % značí úplně zatemnění (tzv. black-out rolety), zatímco 40 % je maximální možné prosvětlení. Pro pergoly a terasy je vhodné hledat mírně zatemňující látky od 23 % do 40 %. Tzv. faktor otevřenosti se uvádí v rozmezí 0–10 %. Jedná se o ukazatel, nakolik lze vidět ven skrze roletu. Čím vyšší procento, tím více je viditelný exteriér. Zároveň s větším procentem otevřenosti propouští roleta dovnitř více tepla.
Vybírejte tmavší barvy pro větší stínění
Výběr barvy rolet ovlivňuje nejen vzhled, ale také další faktory.
Tmavší barvy rolet prostor zútulní a poskytnou vyšší míru stínění. Světlejší barvy naopak prostor opticky zvětší a prostor prosvětlí. Na barvě záleží
i schopnost pohlcovat teplo. Tmavé látky pohlcují teplotu více, než látky světlé. To znamená, že udržují zvýšenou teplotu zvenčí v sobě.
Teplo tak u venkovních rolet (na rozdíl od vnitřních) neprochází do místnosti skrze okno. Uvnitř je tak příjemně i v teplejších dnech. Pokud hledáte kompromis mezi pohlcením tepla a propustností světla, zvolte neutrální šedou barvu, která terasu plně nezastíní, zároveň však pohltí velké množství tepla. Obecně lze díky roletám snížit teplotu v místnosti o 3–7 °C.
Materiál ovlivňuje odolnost vůči přírodním vlivům
Nepodceňte výběr materiálu. Právě ten totiž rozhoduje o vlastnostech rolet nejvíce. Nejčastěji se u screenů setkáte s látkami z polyesteru, které jsou pokryty PVC (polyvinylchloridovou) vrstvou pro větší odolnost.
Polyesterové vlákno s PVC – vyznačuje se vysokou odolností a elastičností. Má však kratší životnost než skelné vlákno a hůře odolává vysokým teplotám. PVC vrstva je aplikována až v samotném závěru. Toto provedení působí velmi moderně.
Skelné vlákno s PVC – skelná vlákna jsou potažena PVC ještě před tkaním, tudíž působí více přirozeně a připomíná tkaninu. Má mírně vyšší životnost než polyesterové vlákno, odolává vysokým teplotám.
Zdroj: PR článek společnosti ŽALUZIE NEVA s.r.o.