Kompletní rekonstrukci staré chalupy oživila ručně vyráběná mozaika

02. 09. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Z chátrajícího venkovského domu se stodolou postaveného na konci 19. století vznikla pohádková chalupa.

Původní stav chalupy

Původní stav

Kompletní rekonstrukci a vizuální proměnu venkovského interiéru usedlosti na okraji Vysočiny u Brna měla pod palcem designérka Pavlína Lipková. Všimněte si originální hry mozaiky v interiéru domu.

Venkovská usedlost

foto: Pavlína Lipková

Původní ráz kamenného domu

Původní stavba si vyžádala speciální přístup. Na začátku rekonstrukce se po odstranění omítky ukázalo, že nejen stodola, ale i samotný dům, jsou z kamene. Jednoznačnou inspirací pro designérku od tohoto momentu bylo zachování původního rázu kamenného domu a jeho propojení se stodolou. Práce vyžadovaly citlivý přístup a tvořivost, proto trvaly až tři roky.

Venkovská usedlost

foto: Pavlína Lipková

Z chlévů hlavní křídlo domu

Rekonstrukce měla přeměnit dnes už nefunkční dispozici tak, aby vyhovovala modernímu životnímu stylu. To znamenalo propojení obytné části s kuchyní a jídelnou a vytvoření denního prostoru s plochou sto metrů čtverečních. Stejnou podlahovou plochu měl mít ateliér v podkroví.

V každém poschodí hlavního křídla je jedna koupelna. Designérka napojila hlavní křídlo stavby, které sloužilo kdysi jako chlévy, na původní dům. Ve spojovací části se nachází jedinečné schodiště s ručně vyrobenou mozaikou.

Mozaika jako přidaná hodnota

Pavlíně Lipkové se podařilo zachovat nejen historickou hodnotu interiéru a co nejvíce prvků původního zařízení, ale povýšila ji zakomponováním mozaiky. Mozaika spojuje celé vnitřní prostředí, i když v každé místnosti ji najdete v jiném tvaru, na jiném místě, často ve velmi překvapivých formách. Také je jedinečným propojením historických prvků s moderními.

kuchyňská část

foto: Pavlína Lipková

Kouzlení s renovací

Historické kouzlo rekonstruované stavby přímo sálá z renovovaných původních dveří, staré udírny, vstupních dveří na verandu, ale též z kamenného schodiště, které vede do prvního podlaží domu.

Atmosféru dotváří odhalený kámen, použitý i v nových místnostech interiéru. V části stavby, která byla původně domem, se dnes nacházejí tři ložnice, koupelna, prádelna, šatna a pracovna. I zde najdete originální mozaiky.

koupelna s mozaikou

foto: Pavlína Lipková

Ručně skládané mandaly

„Dvě ručně skládané kruhové mandaly vznikly z předem vybroušených kachliček. Jedna z nich se nachází ve spojené části obývacího pokoje a jídelny a zapadá do celkového stylu místnosti. Vytváří originální střed místnosti v komunikační zóně. Obklady v koupelnách jsou vyrobeny z obkladaček s jednoduchým dezénem a částečně doplněny zbytky kachliček,“ popisuje význam mozaiky autorka projektu i samotných mandal.

krb v obývací častí

foto: Pavlína Lipková

Čím se designérka inspirovala?

„Mým oblíbeným tématem a inspirací pro návrh interiérů je toskánský a francouzský venkov, anglický „country styl“, styly „vintage“ a „etno“. Narodila jsem se ve znamení vodnáře, a i když chci něco udělat stejně, vždy je výsledek jiný. Při návrzích interiérového designu mi tato vrozená vlastnost pomáhá. Tím, že nedokážu navrhnout stejné řešení, každý zákazník ode mne vždy dostane originál,“ popisuje svou tvorbu Pavlína Lipková, která se věnuje i návrhům nábytku na míru.

pracovna v dome

foto: Pavlína Lipková

Venkovská usedlost ve zkratce:

autorka: Pavlína Lipková, web: http://interierdesign.eu

obytná část: 500 m2

lokalita: okolí Brna, ČR

rok realizace: 2018

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Pavlína Lipková

Kategorie: Návštěvy domů Rekonstrukce domu
Tagy: chalupy chata rekonstrukce chalupy venkovská usedlost
Sdílejte článek

Diskuze