Zdroj: VELUX

Obytné podkroví významně uspoří finance 

21. 10. 2023 Sdílet

Pokud cítíte, že vám jsou vaše obytné prostory příliš malé a potřebujete je zvětšit, máte několik možností. Přestěhovat se, pustit se do nové přístavby nebo… nadstavby. Bydlíte-li v domě se šikmou střechou, v úvahu přichází přestavba podkroví. Jeho zobytnění s sebou přináší zlepšení životní situace, efektivní využití prostoru, šetření energií a zvýšení hodnoty nemovitosti.

V Česku i na Slovensku existují desetitisíce rodinných domů se šikmou střechou – novostaveb i starších objektů. Pod ní se nachází podkroví – zobytněné, ale i takové, které je zatím nevyužívané. Část majitelů takových rodinných domů se zapojila do průzkumu agentury Focus, které se zaměřoval na využití podkroví na Slovensku. Protože archetypální formy domů u nás a u našich sousedů se nijak zásadně neliší, přinášíme vám zajímavá zjištění od našich sousedů.

Velux infografika_CZ_3

Zdroj: VELUX

Multifunkční a variabilní prostor pod šikmou střechou

Z odpovědí na otázku: V jakých životních situacích byste mohli využívat podkroví?  vyplynulo, že ženy zohledňují nejen praktické využití podkroví, ale vnímají i jeho společenský potenciál.

Podle nich zvyšuje šanci, že k nim budou častěji chodit návštěvy a že přinese více prostoru k využívání v domácnosti. Stejně tak je pro ně podkroví ideálním místem k trávení volného času.

Výhodou prostorů pod šikmou střechou je jejich variabilita. Lze sem umístit soukromou tichou zónu, nebo se z ní může stát kouzelný prostor určený pro návštěvy. Prostor pod šikmou střechou se může přizpůsobit potřebám obyvatel domu bez ohledu na jejich věk.

Podle výsledků průzkumu si respondenti myslí, že kromě úložného prostoru může podkroví sloužit například jako pokoj pro hosty, prostor určený k trávení volného času, dětský pokoj, ale také jako domácí pracovna, ložnice, herna pro děti či meditativní prostor. Téměř třetina dotázaných si uvědomuje, že z obytného podkroví se může stát plnohodnotný obytný prostor.

Stačí málo a nevýhody se změní na výhody

Podkroví má své plusy i minusy, ze kterých mají podle průzkumu lidé strach. Mezi ně patří problémy s vynášením předmětů či omezený přístup pro osoby se sníženou pohyblivostí, ale také obavy týkající se vysokých nákladů na vytápění (40,9 %), nízké úrovně prosvětlení (29,1 %) a špatné ventilace (19,2 %). Tyto tři faktory však nemusejí být problémem tehdy, je-li transformace podkroví správně naprojektována.

Velux infografika_CZ

Zdroj: VELUX

Proměna neobytného podkroví na obytné

Pokud rodina uvažuje o zvětšení obytného prostoru, právě transformace stávajícího nevyužívaného podkroví může být optimální možností. Ve srovnání s přístavbou, která může navíc ubrat cenné metry čtvereční z pozemku, jde o finančně efektivnější řešení, které může v dlouhodobém horizontu významně navýšit cenu nemovitosti. Podle průzkumu si to myslí až 72,7 % dotázaných.

Velux infografika_CZ_2

Zdroj: VELUX

Pokud se obyvatelé domu rozhodnou pro zobytnění podkroví, je třeba zohlednit kvalitu střechy a její izolace, doplnit možnosti prosvětlení a větrání a ověřit statiku podkroví. S těmito požadavky obyvatelům hravě pomohou šikovný projektant a architekt.

Je dobré myslet i na to, že v době, kdy cena energií na vytápění neustále kolísá a stoupá, je vhodným řešením právě kvalitní izolace střechy a vnější obálky budovy i výběr kvalitních střešních oken. Nesmíme však zapomínat, že kvalita produktu jde ruku v ruce s kvalitou montáže.

Renovace podkroví a jeho proměna na obytnou část domácnosti je investice s dlouhodobou návratností nejen z finančního, ale i zdravotního hlediska a obyvatelům domu přináší i větší komfort bydlení.

Více informací na www.velux.cz.

Fotogalerie

Zdroj: PR článek společnosti VELUX

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: Obytné podkroví Od partnerů Velux
Sdílejte článek