Pozemek vybírejte srdcem, ale s rozumem

Pozemek vybírejte srdcem, ale s rozumem

28. 07. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Samotná cesta k získání nové nemovitosti většinou nepatří k jednoduchým životním etapám. Říká se, že stavba rodinného domu důkladně prověří partnerské vztahy rodiny, protože si málokdo umí před začátkem stavby představit, jaké nepříjemnosti bude muset […]

Samotná cesta k získání nové nemovitosti většinou nepatří k jednoduchým životním etapám. Říká se, že stavba rodinného domu důkladně prověří partnerské vztahy rodiny, protože si málokdo umí před začátkem stavby představit, jaké nepříjemnosti bude muset řešit. Problémům, které vznikají z nedostatečné a nekvalitní realizace stavebních i technických prací, se dá předejít kvalitním stavebním dozorem. Mnoha dalším se však ani s tím nejlepším dozorem nevyhnete. Chybná rozhodnutí, která se mohou týkat například výběru vhodného pozemku, si potom můžete vyčítat dlouhá léta.

 

Aby bylo všude blízko
Když se rozhodnete stavět a oznámíte tento záměr svému okolí, dostanete pravděpodobně otázku: „A máte pozemek?“ Získat dobrý a kvalitní pozemek je opravdu namáhavé. Nejprve si musíte ujasnit, kde se bude dům nacházet – na venkově, nebo ve městě? Důležitým faktorem je v tomto případě vzdálenost od pracoviště, občanské vybavenosti a ostatních veřejných i soukromých zařízení, která jednotliví členové rodiny navštěvují. Vždyť i ten nejkrásnější pozemek s úžasným domem se stane časem přítěží, strávíte-li většinu dne na cestě. I v případě, že jste plně motorizovaná rodina, zjistěte si, kde je nejbližší zástavka městské nebo příměstské dopravy. Určitě se někdy ocitnete bez auta, a strávit hodinu chůzí k nejbližší zástavce rozhodně není nic příjemného.

Pokud už máte přibližnou lokalitu vašeho pozemku vybranou, je čas popřemýšlet o velikosti jak domu, tak i pozemku. V současnosti hrají při výběru pozemku největší roli peníze, a tak lidé často kupují pozemky minimálních rozměrů. Musíte se však zamyslet, zda se bydlení v rodinném domku, kolem něhož je asi tak metrový pás zelené plochy, shoduje s vašimi představami o samostatném, ničím a nikým nerušeném bydlení. Stačí, když se projdete po nově vzniklých satelitních čtvrtích na okrajích větších měst, a hned budete vědět, o čem je řeč.

Slunce, voda, vítr
Pojďme však dál. Máte lokalitu a znáte přibližnou velikost pozemku. Je čas zaměřit se na charakter a vlastnosti parcely. Takže rovinatý, nebo svahovitý? Každý typ má své výhody i nevýhody. Rovinatý pozemek je vhodnější pro rodiny s dětmi a seniory, kteří touží po přízemním bungalovu. Svahovitý terén vyžaduje poměrně drahý individuální projekt od kvalitního architekta. Na druhé straně však poskytuje ideální prostor pro podsklepení stavby a také pro zajímavou architekturu objektu.

Velmi důležitými parametry pozemku jsou orientace na světové strany a směr převládajících větrů. Mezi výhodné orientace patří jižní a jihozápadní parcely v prostředí bez velkých nárazových studených větrů, případně i na mírném svahu. Taková výhodná orientace spolu s kvalitní dispozicí domu vám může ušetřit mnoho nákladů na vytápění a provoz domu. Navíc když si zjistíte převládající směr větrů, nepřekvapí vás ani nepříjemný zápach například z nedaleké továrny.

A co půda? I když se to na první pohled nebude zdát, složení základové půdy a přítomnost, respektive nepřítomnost podzemní vody vám také ovlivní množství financí vložených do stavby a komfort při bydlení. Nedostatečně únosná půda, navíc s vysokou hladinou podzemní vody vám náklady na dům podstatně zvýší, protože budete potřebovat speciální založení. Chcete-li zjistit, na čem jste, nemusíte hned organizovat geologický průzkum. Pro začátek stačí, když se projdete po okolí a promluvíte si s majiteli sousedních pozemků. Pokud neměli problémy se zakládáním, je pravděpodobné, že je nebudete mít ani vy.

Tvar pozemku
Není na škodu všímat si vedle lokality a velikosti pozemku i jeho tvaru. I když je rozloha pozemku velká, co s ním, jestliže jeho tvar neodpovídá našim představám, respektive dům, který bychom chtěli, se tam nedá umístit. Nejvýhodnější tvar pozemku na samostatně stojící rodinný dům je obdélník, jehož jedna strana orientovaná k přístupové komunikaci má optimální délku 18 m, což dovoluje postavit dům například o šířce 10 m a s garáží vedle.

Optimální poměr stran obdélníkového půdorysu pozemku je 2 : 3. Nevhodné jsou parcely užší než 15 m. Na ty sice umístíte samostatně stojící rodinný dům s šířkou 10 m s vjezdem pro jedno vozidlo a s malým odstupem od sousedů, ale určitě budete omezení v dispozičním řešení, protože s tak malou šířkou si do fasád ze stran sousedů můžete dát jen tak záchodová okénka. Určitě neuděláte chybu, když při šířce pozemku budete počítat s rozvojem do budoucnosti – co když si koupíte dvě auta? Ani při nevýhodném tvaru parcely nemusíte zoufat, když vás zklame typový projekt – zkušený architekt dokáže vytěžit maximum i z této situace.

Vpředu, uprostřed nebo vzadu
Už při výběru parcely na výstavbu rodinného domu byste měli věnovat pozornost jeho vhodnému umístění na pozemku a zároveň i využití pozemku kolem domu. Dobrá poloha objektu, vzdálenosti a funkční propojení mezi domem a vedlejšími objekty i zařízeními zabezpečí bezproblémové optické a praktické začlenění stavby do okolního prostředí i efektivní využití pozemku. Také v případě, že váš pozemek neodpovídá ideálním představám, pomůžete si správným umístěním domu, garáže nebo zahradního domku, které mohou sloužit jako určitá bariéra nebo filtr proti nežádoucím vlivům.

Z hlediska přístupu do domu je vhodnější, aby byl dům situován co nejblíže k ulici. Je-li ulice frekventovaná, je lepší osadit dům do odlehlejší části pozemku a vybudovat k němu přístupovou komunikaci. V jistých případech uliční čáru i maximální výšku nového objektu stanovuje územní plán, který musíte respektovat. Na úzké a menší pozemky je vhodná řadová zástavba.

Myslete na energii
Při výběru pozemku je důležité napojení na komunikace a inženýrské sítě (voda, elektřina, kanalizace, plyn, telefon, kabelový televizní rozvod apod.). Jsou-li inženýrské sítě přivedeny k hranici pozemku, výrazně zvyšují jeho cenu. Jejich dodatečné přivedení až k pozemku je nákladné, problematické a finančně náročné, proto si zjistěte, zda se v dané lokalitě nacházejí a jaké jsou možnosti jejich napojení (kapacita sítí může být předimenzovaná, takže napojení není možné – informace vám poskytne stavební, případně obecní úřad nebo správcové daných sítí). Chybějící rozvody inženýrských sítí vás od koupě pozemku nemusejí odradit, ale mohou ovlivnit cenu pozemku, protože investice do stavby budou vyšší. Nepříjemné může být, jestliže se některé sítě v dané lokalitě vůbec nenacházejí. Pokud není v obci rozvod plynu, až tak moc to nevadí, protože ho lze nahradit jinými zdroji, případně speciálními plynovými nádržemi na jeho uskladnění. Pokud v daném místě není veřejná kanalizace, může ji nahradit kanalizační nádrž, žumpa nebo čistička odpadních vod. Ve městech to však není až tak jednoduché. Nejdůležitější jsou voda a elektřina. jestliže neexistuje veřejný vodovod, řešením je vlastní studna (důležitý je rozbor kvality vody), bez elektřiny ani nemůžete začít stavět.
V úvahu musíte brát i stavební hledisko a myslet na dobrý přístup nákladních aut a stavebních strojů.

Sousedy si nevyberete
Výběr nových sousedů asi neovlivníte. Pozor si však dávejte na plánovanou výstavbu v blízkosti vašeho pozemku. Je dobré, když ještě před koupí navštívíte místní úřad a vyžádáte si informace o plánovaných stavebních aktivitách, aby se vám nestalo, že do pěti let budete mít pod okny dálnici. Pokud však chcete mít dobré sousedské vztahy, berte ohled na vaše sousedy už během plánování a výstavby vašeho rodinného domu. Zamyslete se nad tím, co by vám překáželo, kdybyste byli na jejich místě, a nesnažte se prosazovat vaše požadavky stáza každou cenu. Vždyť dobře vycházet se sousedy je k nezaplacení.

TEXT: Ivana Lisická, Ing. arch. Erika Vodičková, Ph.D.
FOTO: archiv vydavatelství
ZDROJ: HOME

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: dum pozemek rodinny stavba žumpa
Sdílejte článek

Diskuze