Šikmou, nebo plochou střechu?
Šikmé střechy mají u nás dlouhou tradici, ale ani ploché dnes již nejsou strašákem a stávají se stylovým prvkem současné architektury pasivních domů.
Ploché střechy z minulosti provázela pověst, že skrz ně zatéká. Kdysi skutečně zatékalo, protože neexistovaly kvalitní materiály a realizační firmy nedokázaly dobře vyřešit náročné konstrukční detaily. Současné kvalitní materiály a systémové prvky zaručují, že při správné realizaci bude plochá střecha bezpečná a bezproblémová, stejně jako šikmá. Právě díky vyspělým technologiím, které jsou dnes dostupné na našem trhu, se nedá jednoznačně určit, která z nich je lepší.
Z hlediska energetické náročnosti by se však měly upřednostnit takové konstrukce, které mají jednodušší detaily napojení, izolování a menší objem. Tato kritéria splňují střechy s malým sklonem od 0,5 do 20 stupňů, tedy ploché, pultové, případně i sedlové. Nejmenší ochlazovanou plochu mají ploché střechy, které jsou i z konstrukčního hlediska jednodušší a zároveň lacinější.
Často však nesplňují představy investorů, kteří upřednostňují šikmé střechy. Z šikmých střech kritériím pro pasivní stavby nejvíce vyhovuje pultová, která vytváří nakloněnou rovinu a velmi dobře ji lze využít i pro solární kolektory, pokud je dům ideálně orientovaný na světové strany. Plochá střecha nabízí o něco více možností pro natočení a sklon kolektorů, zvlášť pokud dům není ideálně orientovaný.
Střecha je vysoce funkční pátou stěnou domu.
Správné provedení všech vrstev je nezbytné pro zdravé klima v domě a ovlivňuje energetickou náročnost stavby.
Zbavená předsudků
Při výběru ploché střechy je v současnosti hlavním argumentem vynaložení menších finančních prostředků na její realizaci, než u střechy šikmé. I z pohledu racionálního využití prostoru je plochá střecha lepší. Může zaujmout i účelným využitím v podobě střešních teras a zahrad a rozšířit tak obytný prostor, například při malé výměře pozemku. Zastřešení pasivního domu střechou s mírným sklonem je výhodné především proto, že vytváří minimální povrch, a tedy i o hodně menší plochu, kterou je třeba kvalitně zateplit. A nakonec, i když se to na první pohled nezdá, plochá střecha se lépe chová v kalamitních sněhových podmínkách.
V porovnání se šikmou střechou má ale kratší životnost a náklady na údržbu jsou tím pádem větší. Konstrukce ploché střechy je velmi jednoduchá. V podstatě je to další strop, na který je položená tepelná izolace a izolace proti vodě. U plochých střech je nevyhnutelné důsledně dodržovat technologické procesy při zabezpečení vodotěsnosti povrchové krytiny. Je důležité zabezpečit dokonalé spádování střešních ploch a správné provedení prostupů. Nejčastěji se používá jednoplášťová plochá střecha. To znamená, že interiér odděluje od exteriéru jen jeden plášť. Z pohledu tepelněizolačních a hydroizolačních vlastností je účinnější dvouplášťová střecha, která se daleko víc hodí pro pasivní dům. Stavitelům pasivních domů jsou blízké i vegetační střechy. Vegetační vrstva působí jako dobrý izolant, tvoří účinnou ochranu vrstev střešního pláště a je schopná akumulovat teplo. A v neposlední řadě opravdu hezky vypadá.
Šikmá střecha je stále nejčastější volbou a je pro naši krajinu typická.
Díky novým technologiím vzrůstá spolehlivost i popularita plochých střech, zejména pro pasivní domy.
Přitažlivý sklon
Víc stavebníků u nás inklinuje k tradiční šikmé sedlové střeše. Ta ale se sklonem 30 až 50 stupňů vytváří větší povrch, a tím i větší ochlazovanou plochu oproti střeše ploché. Podle dnešního trendu stavění je proti minulosti šikmá střecha složená z několika vrstev pro zajištění izolace podkroví, které se dnes již většinou používá pro bydlení a nikoliv jako větraná půda.
Výhodou šikmých střech je využitelnost podkrovních prostor i možnost výměny poškozené části krytiny. Mezi výhody šikmých střech patří i jejich relativní bezúdržbovou a ve většině případů i delší životnost použité krytiny. Nevýhodami jsou i větší pracnost, vyšší nároky na přesnou řemeslnou práci a koordinaci více profesí, s čímž souvisí vyšší náklady na samotné zastřešení. Vzhledem k větší náročnosti šikmé střechy je nutné při stavbě myslet na každý detail. Pokud je šikmá střecha správně postavená a izolovaná, vznikne tak v podkroví velice atraktivní a útulný prostor.
Pokud jde o tvar šikmých střech, preferují se jednodušší tvary, ze kterých ekonomicky nejvýhodnější je pultová střecha s jednou šikmou rovinou. O něco náročnější na konstrukci, ale oblíbená, je sedlová střecha. Méně se využívá střecha valbová. Je to vlastně sedlová střecha ukončená šikmým skosením – valbou. Její konstrukce je však proti předcházejícím typům náročnější z hlediska stavby i financí. Častým doplňkem šikmých střech jsou střešní okna, která musí být energeticky úsporná s trojitým zasklením a pro obytné podkroví jsou jednodušším řešením, než vikýře.
Téměř vyrovnaný souboj
Plochá střecha
+ jednoduché konstrukční řešení
+ rychlá montáž
+ lepší požární odolnost
+ možnost využití prostoru
– terasa, zahrada
+ cena
– omezený výběr střešní krytiny
– náročnější údržba
Šikmá střecha
+ životnost
+ využitelnost podkroví
+ bezúdržbovost
+ odolnost proti povětrnostním vlivům
+ velký výběr střešní krytiny
+ bezproblémové odvodnění
– náročná realizace
– možný vznik tepelných mostů
TEXT: PŘIPRAVILA ADELA MOTYKOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM
ZDROJ: časopis HOME