Zdroj: Andrea Segliani

Směrodatné bylo světlo a výhledy

17. 11. 2021 Sdílet

Víkendový dům na severu Itálie je zasazený do svahovitého terénu a panoramatickými okny shlíží do údolí Val d´Assa. Navzdory svému objemu velmi přirozeně zapadá do krajiny. Dům nabízí výjimečné zážitky díky velkorysému propojení s exteriérem, unikátním výhledům a světlem zaplaveným interiérům.

Majitel se s architekty Domenicom Benettim a Massimom Grigolom poznal už dříve. Tyto tři vždy spojoval společný jazyk – respekt k přírodě, tradici a lokálním materiálům. Přesně v této filozofii se neslo i jeho zadání na rekreační dům, kde by se mohla potkávat celá rozvětvená rodina.

S ohledy

Architekti navrhli podélný dům se šikmou střechou. Potřebné zázemí je integrované do svahu, díky čemuž nad terén vyčnívá jen nutná hmota obytných místností. Při návrhu vycházeli z tradiční architektury a pomocí lehkého posunu významu a tvarosloví ho vložili do současnosti. Vnějšímu obalu i interiéru dominuje dřevo. Tento přírodní materiál se tu objevuje v různých podobách. Zatímco na fasádě je neošetřené a slunce mu dodává patinu, v interiéru má medový odstín, který příjemně kontrastuje s betonovými stěnami koupelen, velkými zaskleními a moderním barevným nábytkem. Respekt k přírodě se odrazil i na způsobu řešení
zahrady – použilo se minimum zpevněných ploch.

Ultramoderní vila ve svahu

Obvodové zdi jsou z tepelně izolačních cihel. Vydatně izolovaná střecha je překrytá plechovou krytinou. Zdroj: Andrea Segliani

Hry se světlem

Srdcem domu je velkorysý obývací prostor, velkými okny nasměrovaný do dálek s výjimečným panorama. Přesah střechy chrání interiér před přehříváním. Aby obytný prostor nebyl ochuzený o přirozené světlo, otevřel se v tomto místě až po hřeben střechy. Díky střešním oknům VELUX vytváří difuzní světlo během celého dne v interiéru neopakovatelné scenérie.

Dřevěný interiér vily s fialovou pohovkou

Krb v domě není jen nositelem atmosféry, používá se i na vytápění, spolu s hybridním kotlem na plyn a energie z tepelného čerpadla. Fotovoltaika snižuje závislost domu na dodavatelích elektřiny. Zdroj: Andrea Segliani

„Denní světlo je pro nás zásadní, zvlášť pokud jde o oživení interiéru nebo vytvoření hierarchie mezi místnostmi. Denní světlo umožňuje odhalit krásu dřeva, kamene či jakéhokoliv jiného použitého materiálu,“ prozrazují svůj záměr architekti.

Ložnice v dřevěném podkroví s velkým oknem

Umístění a rozměry oken v ložnicích neochuzují obyvatele domu o výhledy do údolí. Zdroj: Andrea Segliani

V kontrastu s otevřeným denním prostorem je šest ložnic, každá s vlastní koupelnou a šatnou. Ty na horním podlaží pod šikmou střechou získávají světlo skrz střešní okna. „Klient dokonale pochopil unikátní krásu shora dopadajícího světla, naši snahu osvětlovat místnost z jejího nejvyššího bodu, odrážet světlo od stěn a rozjasnit strop na plnou výšku,“ vysvětluje Domenico Benetti.

www.velux.cz

Zdroj: VELUX

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: okno šikmé střechy střešní okna svahovitý pozemek víkendový dům
Sdílejte článek