Zdroj: Lukas Zentel

Třináctiletý dům po kutilovi rekonstrukce změnila na vysněné bydlení

07. 12. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Ne vždy máme možnost postavit si svůj dům snů na ideálním pozemku v pohádkovém prostředí. Realita, se kterou se běžně setkáváme, je spíše opačná.

Architekti z ateliéru OK PLAN ARCHITECTS opět jednou ukázali, že vypořádat se se stavbou a pozemkem, které ani zdaleka nesplňují kritéria vysněného bydlení, je přece jen možné. V době, kdy matka koupila pro sebe a svého syna tento třináctiletý dům, neviděla na něm velké nedostatky. Ty se však ukázaly postupně – a nebylo jich málo. Oslovila architekty ze studia OK PLAN ARCHITECTS, kteří si po obhlídce hned všimli několika negativ.

Třináctiletý dům po kutilovi

PŘED REKONSTRUKCÍ: V nevelké zahradě bylo bahnité jezírko a plastový bazén. Zdroj: Lukas Zentel

Nejdůležitější bylo, že dům a zahrada nebyly dispozičně uspořádané. Architektura byla v roce 2006 velmi rozpačitá, ruku k dílu přidal i původní majitel, který byl podle všeho velký kutil. V rodinném domě a v zahradě bylo zastoupeno téměř všechno, co se dalo sehnat. Takže původní pozemek i dům působily vcelku chaoticky.

Přečtěte si také:
Pod starým stropem našli hotový poklad! Stoleté dřevěné trámy určily charakter rekonstrukce bytu

Kýčovitá směs barev a stylů

Chaos vládl i v interiéru. Výmalba v různých křiklavých barvách, různé druhy povrchů, nefunkční barový pult a krbová vložka obezděná v historickém stylu. V nevelké zahradě jste mohli najít bahnité jezírko bez vhodné filtrace, plastový bazén a přístřešky, které zbytečně stínily plochu. Kolem bazénu i domu byla masivní dlažba. Architekti po zhodnocení stavby reálně zvažovali demolici. Ta by však byla finančně náročnější, proto se nakonec s majitelkou dohodli na zásadní rekonstrukci.

Třináctiletý dům po kutilovi

Chaos vládl i v interiéru. Různé materiály, směs stylů a nefunkční barový pult.                       Zdroj: Lukas Zentel

Třináctiletý dům po kutilovi

Koupelna byla v křiklavých barvách. Zdroj: Lukas Zentel

Změnit bylo třeba vše – od zahrady, technologií až po fasádu

„Samotnou rekonstrukci jsme rozdělili na čtyři základní okruhy: 1. technologie, 2. hmota a vnější tvarosloví domu, 3. interiérové řešení, 4. zahrada. První bod byl velmi důležitý z hlediska úspor, protože původní dům konzumoval mnoho elektrické energie. Celé vytápění domu zabezpečoval elektrický přímotopový kotel, ohřev vody zase elektrický bojler. Toto řešení jsme nahradili tepelným vzduchovým čerpadlem. Zredukovali jsme i další energeticky náročné technologie, a to především bazén s jeho silně nehospodárným provozem. Bazén jsme odstranili i z důvodu extrémní spotřeby pitné vody,“ vysvětluje architekt Luděk Rýzner.

Třináctiletý dům po kutilovi

Na novou obytnou zónu navazuje venkovní terasa, která předtím neexistovala.                       Zdroj: Lukas Zentel

Jakých změn se dočkal interiér?

Bez bourání by to nešlo. Dispozici domu bylo třeba sjednotit a zjednodušit. Podařilo se to vybouráním nefunkčních zákoutí, šikmých rohů příček, vytvořením několika průrazů. Všechny obytné místnosti dostaly jednotnou dřevěnou podlahu, v zádveří a koupelně je epoxidová stěrka. Bílé stěny a stropy spolu s novými interiérovými dveřmi v krémově bílém odstínu prosvětlují místnosti. Je přímo citelné, jak se dům opticky nadechl.

Třináctiletý dům po kutilovi

Místnosti dostaly jednotnou dřevěnou podlahu a nábytek získal podobu vestavěných stěn.  Zdroj: Lukas Zentel

Třináctiletý dům po kutilovi

Prostor byl kompletně změnený nejen detaily ale i funkčností. Zdroj: Lukas Zentel

Třináctiletý dům po kutilovi

Stěny v krémově bílém odstínu prosvětlují místnosti. Zdroj: Lukas Zentel

Nábytek získal podobu vestavěných stěn. Na novou obytnou zónu navazuje venkovní terasa, která předtím neexistovala. Zahrada má několik funkčních zón (dětský koutek, stromy, okrasná zahrádka, bylinková a zeleninová zahrádka, výběh pro psy, parkovací stání), život v ní se však točí okolo terasy a pobytového trávníku.

Přečtěte si také:
Přístavba rodinného domu, která změnila život celé rodině
Třináctiletý dům po kutilovi

Na novou obytnou zónu navazuje venkovní terasa, která předtím neexistovala.                       Zdroj: Lukas Zentel

Bílá střecha, zdi i sokl

Přeměny se dočkala i fasáda. Zdi, sokl i střechu zahalili do jednotného bílého roucha. Neutrální barva a sjednocení přispívá k uklidnění celkového působení stavby a pomáhá spojit „rozhádané“ proporce domu.

Třináctiletý dům po kutilovi

Přeměny se dočkala i fasáda. Zdroj: Lukas Zentel

RD „Žluťák“

architektonický ateliér: OK PLAN ARCHITECTS, s. r. o., Humpolec
zahradní architektura: ATELIER PARTERO, s. r. o., Brno
lokalita: Humpolec, ČR
realizace: 2019 – 2020
zastavěná plocha domu: 120 m2
zastavěná plocha garáže: 60 m2
plocha zahrady: 880 m2

Sabína Zavarská
Foto: Lukas Zentel

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: architektura rekonstrukce bydlení rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze