Zdroj: Giacomo Albo

Zrekonstruovali historický dům: Zachovali původní atmosféru a zvenku vypadá jako kdysi

19. 08. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

V malebné vesničce Brissago Piodina ve Švýcarsku vznikl v roce 2023 projekt obnovy nevšedního historického domu. Architekti jemně vyvážili zachovalou historickou architekturu a potřeby současného designu. Dnes není jen rezidencí, ale i silným příběhem o architektonickém vývoji.

U jezera a s vinicí

Projekt, který autoři rekonstrukce nazvali Transformation House ME, stojí na idylickém břehu jezera Maggiore a je obklopen vlastní vinicí. Jak to v případě mnoha historických staveb bývá, architekti zpočátku úplně nevěděli, co přesně najdou pod nánosy mnoha úprav, které se udály během desetiletí.

Zjistili, že tyto zásahy dost negativně ovlivnily původní kouzlo stavby. Předimenzované terasy a zbytečné omítky ničily vnější krásu domu, neméně zasažené byly i vnitřní prostory.

Přečtěte si také:
Historická kaple z roku 1880 byla zničena vodou a větrem. Nyní je z ní krásný rekreační dům

Odhalení a umocnění kvalit

Srdcem projektu je jemná, ale přitom hluboká přeměna zaměřená na odhalení a umocnění původních architektonických kvalit budovy. Díky přemístění obývacího pokoje, jídelny a kuchyně do přízemí získaly tyto prostory přímé propojení se zahradou. Kdysi totiž komunikace mezi interiérem a exteriérem téměř vůbec neexistovala. Dalším krokem vpřed bylo odstranění nepřiměřené horní terasy, čímž se stavba začala podobat té původní.

Otevřením hlavního obytného prostoru přes dvě podlaží vznikl působivý obývací pokoj.

Otevřením hlavního obytného prostoru přes dvě podlaží vznikl působivý obývací pokoj. Zdroj: Giacomo Albo

Souhra světla a prostoru

Architekti do kamenných stěn domu vsadili dvouposchoďový obytný prostor. Tento moment vyvolal přímo revoluci v prostorové dynamice domu. Precizním umístěním otvorů vznikla zajímavá vertikální komunikace i optimální prosvětlení interiéru.

Působivým místem je i koupelna v horním poschodí a prostor schodiště. Obě mají díky modernímu horizontálnímu zasklení vizuální spojení s původním krovem. Díky sklu se dřevěný krov stává součástí každodenního života v domácnosti a zároveň vzdává hold historické podstatě budovy.

Horní podlaží slouží jako soukromé místnosti s původními okenními otvory. Naopak nejnižší podlaží je zalito přirozeným světlem a nabízí výhledy přes tři nové, promyšleně umístěné otvory. I když jsou nové, působí (především v kuchyni a jídelně) úplně přirozeně. Klidně mohly být na těch místech i kdysi dávno.

Koupelna v nejvyšším poschodí má díky důmyslnému prosklení stropu a velkým oknům v prostoru pod střechou dostatek přirozeného světla.

Koupelna v nejvyšším poschodí má díky důmyslnému prosklení stropu a velkým oknům v prostoru pod střechou dostatek přirozeného světla. Zdroj: Giacomo Albo

Staré a nové spolu a v úctě

Jedním z vizuálně nejpůsobivějších rozhodnutí bylo odstranění novodobé omítky. Pod ní se ukázaly okouzlující stěny z přírodního kamene, které jsou v této lokalitě tradiční. Když přijdete na návštěvu dnes, uvidíte, že jsou jen částečně omítnuty způsobem, který odráží jejich původní stav. Zároveň harmonizují s novými energeticky účinnými okny, podlahami a stěnami, jakož i se zachovalými trámy a s klenutými stropy.

Jedním z vizuálně nejpůsobivějších rozhodnutí bylo odstranění novodobé omítky. Pod ní se ukázaly okouzlující stěny z přírodního kamene.

Jedním z vizuálně nejpůsobivějších rozhodnutí bylo odstranění novodobé omítky. Pod ní se ukázaly okouzlující stěny z přírodního kamene. Zdroj: Giacomo Albo

FOTOGALERIE

Text: Sabína Zavarská
Foto: Giacomo Albo
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: rekonstrukce rekonstrukce bydlení
Sdílejte článek

Diskuze