Zdroj: Shutterstock

Co zvládnou sádrokartonové stěny?

07. 02. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Při stavbě sádrokartonových stěn a příček se desky upevňují na podkonstrukci mechanicky, tedy bez mokrých procesů, jako je například použití stavebního lepidla. Proto u nich mluvíme o suché výstavbě. A právě v tomto způsobu výstavby a v použitých materiálech tkví podstata jejich schopností.

Některé přednosti suché výstavby jsou všeobecně dobře známy – například to, že se do stavby nevnáší vlhkost mokrými procesy. Spolu s rychlou realizací a nízkou hmotností těchto konstrukcí to tak představuje velkou výhodu nejen při rekonstrukcích.

Velmi dobře představitelnou výhodou je i flexibilita – sádrokartonovou příčku poměrně jednoduše nejen postavíte, ale také zbouráte, nebo lépe řečeno rozeberete, takže pokud se rozhodnete pro změnu dispozice, bude to relativně rychlé a „bezbolestné“. Konstrukce na bázi sádrokartonu však mají také další praktické vlastnosti, které nejsou zřejmé na první pohled nebo o nich panují různé mýty.

Přečtěte si také:
Jak kombinovat obklady a dlažby

Sádrokarton a voda

Samozřejmě běžný sádrokarton není do vlhkého prostředí vhodný. Tento problém však má jednoduché řešení – impregnované sádrokartonové desky (poznáte je podle zelené barvy kartonu) nebo speciální desky na bázi sádry určené do vlhkých prostor (např. vyztužené skleněnými vlákny). Důležitý je přitom výběr vhodné desky, při kterém byste měli zohlednit konkrétní podmínky – například zda bude konstrukce vystavena jen vyšší vlhkosti vzduchu, nebo bude i v přímém kontaktu s vodou (jako stěna u sprchy v koupelně).

Sádrokartonové stěny v koupelně

Do koupelen a dalších vlhkých prostor jsou určeny impregnované sádrokartonové desky (poznáte je podle zelené barvy kartonu) nebo speciální desky na bázi sádry (např. vyztužené skleněnými vlákny). Důležitý je přitom výběr vhodné desky, při kterém byste měli zohlednit konkrétní podmínky – například zda bude konstrukce vystavena jen vyšší vlhkosti vzduchu v prostoru, nebo bude i v přímém kontaktu s vodou. Zdroj: Shutterstock

V souvislosti s vodou jsou ovšem zajímavé i další vlastnosti sádry, a tedy i sádrokartonu. Sádra, která je hlavní složkou sádrokartonových desek, totiž obsahuje až 20 % krystalicky vázané vody. To jsou až 3 litry vody na 1 m² sádrokartonové desky, která při požáru působí jako „zabudovaný hasicí prostředek“. Sádrokartonové desky tak dokážou odolávat požáru o něco déle než jiné materiály. Při zvýšených požadavcích na protipožární vlastnosti lze konstrukcí s využitím desek se speciálními vlastnostmi dosáhnout požární odolnosti až 180 minut.

Sádra je zároveň schopná pohlcovat a uvolňovat velké množství vlhkosti, čímž ovlivňuje prostředí v interiéru. Pokud je vzduch příliš vlhký, sádrokarton z něj vodní páry absorbuje a naopak, je-li vzduch suchý, sádrokarton dokáže vodu v podobě vodních par uvolňovat.

VĚDĚLI JSTE, ŽE…

Sádrokarton dokáže pozitivně ovlivňovat vnitřní prostředí různými způsoby. Má například nízkou tepelnou vodivost, díky čemuž je, podobně jako dřevo, příjemně teplý na dotek. Příznivě tak ovlivňuje pocit tepelné pohody v interiéru.

Jak je to s hlukem

To, že přes sádrokartonovou příčku bude ze sousední místnosti vše slyšet, je poměrně častá obava, která stavebníky od této volby odrazuje. Jde však o omyl, respektive neznalost. Jistěže, pokud byste běžnou podkonstrukci jen opláštili obyčejnými deskami, nedosáhnete kdovíjakého akustického útlumu. Ale taková konstrukce by byla nevyužitou příležitostí.

Při izolaci proti hluku není klíčem k co nejlepšímu výsledku jeden materiál, ale vrstvy více materiálů.

Nejvyšší vzduchovou neprůzvučnost totiž dokážou zajistit prvky složené z několika různých vrstev a tuto možnost nabízejí právě sádrokartonové stěny – řešení v podobě předsazených konstrukcí opláštěných sádrokartonovými deskami a vyplněných minerální izolací se proto běžně používá i ke zlepšení zvukově izolačních vlastností zděných stěn.

Sádrokartonové stěny v ložnici

Optimálním zvukově izolačním řešením je sádrokartonová konstrukce, ve které se kombinuje sádrokarton a vložená minerální izolace s účinným akustickým útlumem. Schopnost izolovat proti hluku přitom závisí jednak na vlastnostech izolační výplně, jednak na vlastnostech opláštění – v nabídce jsou i speciální akustické sádrokartonové desky, které mají vyšší hustotu, a tedy i lepší zvukově izolační parametry. Zdroj: Shutterstock

Faktem je, že sádrokartonová příčka může mít podstatně lepší akustické vlastnosti než stejně silná příčka vyzděná z klasických cihel nebo pórobetonu. V její skladbě totiž dokáže pohlcovat zvuk více materiálů, a to na více úrovních – zatímco sádrokarton tlumí hlubší zvuky, výplň z minerální izolace zase účinně pohlcuje zvuk zejména ve vyšší části spektra. V nabídce jsou přitom také speciální akustické sádrokartonové desky, které mají vyšší objemovou hmotnost (hustotu) a tím i lepší zvukově izolační parametry.

Schéma akustické příčky a předsazené akustické stěny

Schéma akustické příčky Rigips a předsazené akustické stěny Rigistil Akustik Zdroj: Rigips

Co vlastně unesou?

I když sádrokartonové desky primárně neplní nosnou funkci v konstrukci domu, neznamená to, že se na statice stavby nemohou podílet nebo že je nelze zatížit břemeny. Například v dřevostavbách je nosnou vnitřní dřevěná konstrukce sendvičových stěn (většinou těch obvodových). Při jejich dimenzování však lze počítat i s opláštěním, a to v případě, že jsou na něj použity desky se zvýšenou pevností a únosností, jako je Diamant X.

Sádrokartonové stěny v kuchyni

Kolik přesně taková sádrokartonová stěna unese? To záleží na konkrétní konstrukci. Například při dvojitém opláštění sádrokartonovými deskami KNAUF Diamant X unese jeden šroub až 40 kg, při použití dutinové rozpěrky až 65 kg. Zdroj: Shutterstock

„Jde o staticky účinnou ztužující sádrokartonovou desku, která má vysokou tuhost a díky délce 2,75 m, což vyhovuje pro výšku běžného podlaží, ji lze namontovat bez horizontálních spojů, které by snižovaly statické hodnoty. Parametry tohoto materiálu jsou certifikované a stoprocentně garantované,“ vysvětluje Ing. Meliš, technický specialista společnosti Knauf.

Pravdou je, že sádrokartonová stěna udrží cokoliv, co potřebujete. Je potřebné si jen zvolit správný typ konstrukce a desky – jinak řečeno, stěnu správně nadimenzovat.

Na sádrokartonové stěny lze upevnit nejen obrazy, ale také těžší předměty, jako jsou police, kuchyňské skříňky či televizor. I v tomto případě je však důležitá správně zvolená konstrukce a vhodné kotvení. Tvoří-li opláštění stěn běžný sádrokarton, při věšení předmětů existují jistá omezení – například těžší předměty se kotví v místě nosné dřevěné konstrukce.

V nabídce jsou však i sádrokartonové desky se zvýšenou pevností a nosností, které bez problémů unesou také skříňky kuchyňské linky, umyvadlo či záchod.

DOPORUČUJEME

Typy sádrokartonových desek i konstrukce stěn jsou různé, takže chcete-li přímo do sádrokartonu kotvit nějaké těžké předměty, například kuchyňské skříňky nebo jiný nábytek, vyberte si řešení se zvýšenou únosností upevňovacích prvků pro uchycení předmětů.

Další příležitosti

Sádrokartonové systémy nabízejí řešení pro různé situace – ať už je to zvýšená tuhost a únosnost, odolnost proti vlhkosti, bezpečnost nebo izolace proti hluku. Vyžadují však trochu jiný přístup: nejprve je třeba stanovit, jaké vlastnosti od stěny požadujete, a na základě toho navrhnout vhodnou konstrukci a vybrat optimální materiál.

Přečtěte si také:
Pět nejčastějších chyb při plánování koupelny

Není to však tak, že každou stěnu v bytě či dřevostavbě je nutné navrhnout takříkajíc na míru a využít pro ni jiný typ opláštění. K dispozici jsou například i sádrokartonové desky, které dokážou splnit několik požadavků najednou. I samotný princip sádrokartonových konstrukcí přitom nabízí příležitosti pro různá chytrá řešení – vedle vložení izolace (ať už tepelné nebo protihlukové) je to i vedení instalací.

Sádrokartonová konstrukce

Sádrokartonové konstrukce – ať už příčky nebo předsazené stěny – poskytují ideální prostor i pro snadné vedení instalací. Zdroj: Viega

Kromě rozvodů uložených v sádrokartonových příčkách se této možnosti využívá například i u předsazených instalačních stěn, a to nejen v dřevostavbách, ale i ve zděných koupelnách. Výhodou je jednoduchá realizace rozvodů a jejich dostupnost (při opravě nebo rekonstrukci), jakož i možnost vložit vrstvu izolačního materiálu.

Text: Erika Kuhnová 
Foto: shutterstock.com, Rigips, Viega
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: sádrokartonové příčky sádrokartonové stěny stavba domu sucha vystavba vlhkost zvuková izolace
Sdílejte článek

Diskuze